"Terim olmak kolay değil"

Giriş Tarihi: 14.10.2014 09:11 Güncelleme Tarihi: 14.10.2014 11:31
Terim olmak kolay değil
Milli takım, Gökhan Töre olayının gölgesinde Çek Cumhuriyeti maçına çıktı ve sahadan mağlubiyetle ayrıldı. Futbol olarak kötü değildik ama bunu sonuca yansıtamadık. Tartışmalar mı milli takımı etkiledi yoksa mağlubiyet, Türk futbolunun genel durumunun bir yansıması mıydı?
En önemli ve kalıcı olan Çek Cumhuriyeti'ne mağlup olmamız. Her laf uçar gider, İstanbul'da kaybettiğimiz üç puan kalır.
Fakat aynı haftanın sonuçlarına da şöyle bir bakıyorum: Almanya, Polonya'ya yenildi. Almanya'nın böyle bir yenilgisi yok. Çekoslovakya'dan ayrıldığı zaman futbolda zayıf olan taraf Slovakya'ydı. O Slovakya, İspanya'yı yendi. Dünya Şampiyonu, Avrupa Şampiyonu, İspanya'yı!.. Televizyonda alt yazı okuyorum; dondum kaldım. Rusya, Moldova'yı yenememiş.
Rusya'nın Moldova'yı yenememesi; Türkiye'nin San Marino'yu yenememesi gibi bir şey...
Dünya futbolunda akıl almaz şeyler oluyor. Bizi yenen Çekler, Hollanda'yı yendiler. Hollanda kendi sahasında, Kazakistan karşısında kazaya uğruyordu neredeyse... Garip sonuçlar ortaya çıkıyor. Böyle bir tablonun içinde Türkiye, İstanbul'da Çek Cumhuriyeti'ne yenildi.
Maç öncesi olaylar tatsız. Fatih Terim'in fevkalade haklı olduğu bir yan var. Aylar önce cereyan etmiş bir olayı; sen getirip, Türkiye'nin en kritik maçından önce manşetten verirsen bunun samimi bir gazetecilik olduğunu bana anlatamazsın. Cuma günü Çeklerle oynayacaksın, pazartesi günü Letonya ile oynayacaksın; tam onun arifesinde ortalığı karıştıracak, birbirine sokacak bir haber yayınlanıyor ve buna da 'gazetecilik' deniyor! Bunu yapanlar yapıyorlar ama benim anlayışımda böyle bir gazetecilik yok.
Bu haberi salı günü yazsan ne kaybedersin. Kaçan mı var!
Terim de olayın ardından düzenlenen basın toplantısında zamanlamaya dikkat çekti.
Fatih Terim'in basın toplantısını da fevkalade akılcı buldum. Milli takımı, arkasından bıçaklayacak bir olayı, o takımı oluşturan insanları bir araya getirecek şekilde, yeniden takım yapılacak şekilde kullandı.
Fatih Terim'in basın toplantısını televizyonda izledim; 'Fatih Terim olmak kolay değil' diye düşündüm. O toplantıdan sonra, o moralman yıkılmış, çökmüş olması gereken takım kendisine geldi. İlk 45 dakikada olağanüstü bir futbol oynadı.
Türk Milli Takımı'nın Çek Cumhuriyeti karşısında ilk 45 dakika oynadığı futbol, 2002 Dünya Kupası'ndan beri oynadığı en iyi futboldur. Direkten dönen toplar var. Yan hakemin yanlış kararla kaldırdığı bayrakla gasp edilen muhteşem bir gol pozisyonu var.
Verilmeyen penaltı var.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Terim olmak kolay değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN