Sonu şekerli olsun

Toplam 13 takımın finallere katılma hakkı elde edeceği Avrupa elemelerinde 9 grup birincisi biletini doğrudan elde edecek. En iyi 8 ikinci play-off oynayacak. Maç tarih ve saatleri bugün belli olacak

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Sonu şekerli olsun
Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası öncesinde oynanacak eleme gruplarının kuraları dün St Petersburg'da çekildi.. 20 yıl sonra kuraya 4. torbadan katılan A Milli Takımımız şanslı bir kura çekti. Ay-Yıldızlılar, I Grubu'nda, Hırvatistan, İzlanda, Ukrayna ve Finlandiya ile mücadele edecek. Almanya, Hollanda, Portekiz, İngiltere ve İspanya gibi dev takımların olduğu 1. torbadan rakip olarak karşımıza Hırvatistan çıktı...

START EYLÜL 2016'DA VERİLECEK
İtalya ve Fransa'nın da yer aldığı 2. torbadan ise, 2016 Avrupa Şampiyonası'nda aynı grupta yer aldığımız İzlanda geldi. Toplam 13 takımın finallere katılacağı elemelerde 9 grup birincisi Rusya biletini direkt alacak. En iyi 8 ikinci ise Play-Off oynayacak ve 4 takım daha 2018 Dünya Kupası finallerine gidecek. Eleme maçlarının startı 2016 yılının eylül ayında verilecek. Türkiye 5 takımlı grupta yer aldığı için UEFA'nın uygulaması gereği ev sahibi Rusya ile hazırlık maçı oynayacak.

RAKİPLERİMİZİN ANALİZİ...

BÜLENT TİMURLENK: Grupta liderlik için Hırvatlarla kapışırız


HIRVATİSTAN: Euro 2016'ya şimdilik uzaktan bakarken 2018 Dünya Kupası'nın eleme grubunda 4. torbaya düşmüşken, devlerin arasından Hırvatistan'ı çekmek elbette büyük şans. Hırvatlarla bir zaman sonra Biliç'i de Türkiye'ye getiren 2008'den beri süren tatlı bir rekabetimiz var. Avrupa futbol piyasasında elbette ki ürettikleri yeteneklerle bizden üstünler. 2016 eleme grubunda da İtalya'nın önünde liderlik koltuğunda oturup kim olduklarını bir kez daha hatırlattılar. Bizim yeni jenerasyonun Hırvatlarla liderlik için kapışmaması için ortada bir sebep yok.
İZLANDA: Euro 2016 elemelerinde gözümüze kestirdiğimiz belki de hafife aldığımız ama bize futbolun bir takım oyunu olduğunu hatırlatan İzlanda bir kez daha eleme grubumuzda. 2016 için onlarla evimizde oynayacağımız bir maç varken 2018 için iki maçın hesabına bugünden düşmek yersiz. Gerekli dersi 3-0 kaybettiğimiz maçtan almışızdır inşallah. İki büyük turnuvanın eleme gruplarını aynı yüksek standartta oynamalarını beklemiyorum. Yine de biz takım olmayı başaramazsak bize her rakip İspanya, Almanya görünür.
UKRAYNA: Kulüp bazında Avrupa'da iyi işler yapıyorlar ama ligin Brezilyalı takviyeli olduğunu unutmamak lazım. Ülkede huzur olmaması son bir yılda futbollarını da çok etkilendi. Eleme grupları maçları başlayana kadar Dünya Kupası'nın ev sahibi Rusya ile ilişkileri nereye varır bunu bu sayfada hesap etmek zor ama Ukrayna'nın üstündeki 3 rakipten sıyrılıp grup birinci olması ve hatta play-off oynaması zor ihtimal.
FİNLANDİYA: Bu torbadan daha hafif bir takım da gelebilirdi ama yeri geldiğinde o takımlar karşısında zorlandığımızı biliyoruz. Finlandiya grubun elbette ki zayıf halkası ve önemli olan onlardan 6 puan alırken, onların da grup liderliğine oynayan takımlardan puan alması. Euro 2016 elemeleri gruplarındaki 6 maçında 4 mağlubiyet alan Finlandiya kalesinde sadece 8 gol gördü. Bir kez daha play-off eziyeti çekmek istemiyorsak ve grup lideri olarak gideceksek Fin Hamamı'nda terleyenin ev sahibi olması lazım.

ÖMER ÜRÜNDÜL: En iyisini çektik!

Dünya Kupası Grup Eleme Kuraları dün akşam St. Peterburg' da çekildi. Milli takımımız, bana göre çekilebilecek en iyi kurayı çekti. Bilhassa 1. çekilişte 5'li gruba düşmesi, dev takımlardan kurtulma şansını yarattı. Bizim grubun bir önemli görüntüsü de dengeli bir grup olması. Her takım birbirine çelme takabilir. Bu da bizim istikrarlı bir grafik çizemediğimizden lehimize bir durum. Tabii ki bizim geçen sürede eksiklerimizi görüp, takım olma yolunda önemli mesafe kat etmemiz gerekiyor. Bu çok önemli...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonu şekerli olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN