Karar: Beraat

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Karar: Beraat

3 Temmuz 2011'de başlayan şike davasında karar duruşması yapıldı ve 4 saatlik bekleyiş sonrası son nokta kondu

Yenilenen Şike Davası'nın 6. ve son duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü ve tüm sanıklar beraat etti. Savcı Abdullah Mirza Coşkun, 5. duruşmada verdiği mütalaasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "suç örgütü kurmak" ve şike" suçlarından beraatlerini istemişti. İşte dün Çağlayan'da yaşananlar:
Aziz Yıldırım ve yönetim duruşmaya tam kadro katıldı. Yıldırım, duruşma salonuna girince içeridekilere 'Merhaba' dedi.
Aziz Yıldırım'ın kardeşi Ali Yıldırım, duruşma salonuna Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz'la birlikte geldi.
Geçmişte Fenerbahçe forması giyen ve halen sarı lacivertli kulüpte görevli olan Müjdat Yetkiner ve Kemalettin Şentürk de Çağlayan'daydı.
Sanıklarla birlikte duruşma salonunda yaklaşık 500 kişi yer aldı. İzleyici sıraları dolduğu için birçok kişi sanıklara ayrılan bölümde oturmak zorunda kaldı. Salonda nefes almakta zorluk yaşandı.
Mahkeme saat 16.00'da sanıkların ve avukatların yoklamasının alınmasıyla başladı.
Hakim Ahmet Civelek salona saatler 16.10'u gösterirken girdi.
Olgun Peker'in avukatı savunması uzun sürdüğü ve bir an önce bitirmek istediği için hızlıca konuşunca yoruldu ve su istedi. Üye hakim önündeki suyu avukata uzattı.
Saatler 17.42'yi gösterdiğinde mahkeme heyeti karar için ara verdi.
Saatler 18.57'yi gösterdiğinde avukatlar kararın açıklanması için salona davet edildi. Ancak heyetin gelmesi zaman alınca heyecanlı bekleyiş başladı.
Hakim Civelek, saatler 19.47'yi gösterdiğinde kararı salondaki isimlere tek tek açıkladı. Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 31 isim tüm suçlamalardan beraat edince salonda büyük bir alkış tufanı koptu. Herkes Yıldırım'ı kutladı.

135 MİLYON EURO TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR
Avukat Emin Özkurt, karar çıkmadan önce A Spor'a şunları söyledi: "3 Temmuz sürecinde UEFA ve dönemin TFF yetkilileri birlikte hareket edip ilk önce F.Bahçe'yi 2011-12 sezonu Şampiyonlar Ligi müsabakalarından ihraç etmiş, sonrasında ise UEFA, F.Bahçe'ye 2 yıl daha müsabakalarından men cezası vermişti. Ayrıca bu süreç; Türk futbolunun uluslararası imajına da zarar vermişti. F.Bahçe'nin elinde beraat halinde başta TFF ve hatta UEFA olmak üzere, 3 Temmuz sürecinin sorumluları hakkında ileri sürebileceği pek çok hukuki kozun bulunduğunu belirtmek isterim. Yıllık 45 milyon Euro'dan toplamda 3 yıl için 135 milyon Euro UEFA ve TFF'den talep edebilecektir."

BU DAVA NASIL BAŞLADI?

3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıştı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 'şike yapmak ve örgüt kurmak' suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık, 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazın ertelenmesini talep etmişti. Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay'ın kısmi bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirilmişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yeniden yargılama sürecinde ilk duruşma 13 Ocak 2015, 2. duruşma 28 Nisan 2015, 3. duruşma 8 Temmuz 2015, 4. duruşma 18 Eylül 2015 ve 5. duruşma 5 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilmişti. 5. celsede Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun, mahkemeye sunduğu mütalaasında Başkan Aziz Yıldırım, yöneticiler Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve aralarında Tamer Yelkovan'ın da olduğu Fenerbahçe'den yargılanan tüm şahısların ve diğer kişilerin beraatini ve önceki hükümlerin iptalini talep etmişti.

KİM NE KADAR CEZA ALMIŞTI?

AZİZ YILDIRIM: ........... 6 yıl 3 ay
ALİ YILDIRIM: ............. 1 yıl 1 ay
İ.EKŞİOĞLU: ............... 3 yıl 1 ay
BÜLENT UYGUN: ...............11 ay
ALİ KIRATLI: ............. 1 yıl 10 ay
SERDAL ADALI: .......... 1 YIL 3 AY
M.OTYAKMAZ: ............ 3 yıl 4 ay
MEHMET YILDIZ: ........ 1 yıl 3 ay
VEDERSON: .........................5 ay
İBRAHİM AKIN: ...........1 yıl 6 ay
ÜMİT KARAN: ...................... 7 AY
SAMET GÜZEL: ........... 1 YIL 3 AY
T.HAVUTÇU: ............... 1 YIL

AZİZ YILDIRIM: SON SÖZÜM FENERBAHÇE!

Hakim: "Geçen duruşmada yoktun ne diyeceksin."
Yıldırım: "4 yıl 3 aydır onur mücadelesi verdik."


Hakim Ahmet Civelek, Aziz Yıldırım'a, "Geçen duruşmada yoktun, bir sözün var mı?" diye sordu. Aziz Yıldırım, "Hayır hakim bey, avukatlarım gerekli savunmaları yaptı. 4 yıl 3 aydır bu mahkeme sürüyor. Onur mücadelesi yapan bir topluluk var. Kendim ve tüm arkadaşlarımın beraatini istiyorum" cevabını verdi. Gözleri dolan Başkan Aziz Yıldırım, mahkeme çıkışı aracına "Darağacında bile olsam son sözüm Fenerbahçe" dedikten sonra bindi.

ARADA ÇAY VE TOST MOLASI
Fenerbahçe yönetim kurulu, Başkan Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu'na destek için Çağlayan'daydı. Karar sonrası çok mutlu olan yöneticiler beraat kararını Papermoon'da kutladı.

USLU : TÜRKİYE KUMPASA GİTMİŞ
F.Bahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu şunları söyledi: "9 Ekim milat olacak inşallah. Hem Fenerbahçe, hem Türkiye büyük bir kumpasa gitmiş. Yazık olacakmış! Hapiste yatanlar da haybeye yatmışlar. Elbette bunun hesabını soracağız."

BIRAKACAK MI?
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tam sanıklar hakkında beraat kararı vermesinin ardından gözler Aziz Yıldırım'a çevrildi. Yıldırım, 27 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında "Sonucu ne olursa olsun mahkemenin bittiği gün genel kurul kararı alacağım" demişti. Şimdi Fenerbahçe başkanının, 15 Ekim'de yapacağı basın toplantasında neler söyleyeceği merakla bekleniyor...

BERAAT EDENLER
AZİZ YILDIRIM
OLGUN PEKER
ALİ YILDIRIM
CEMİL TURAN
SELİM KIMIL
İLHAN EKŞİOĞLU
KORCAN ÇELİKAY
ŞEKİP MOSTUROĞLU
MECNUN OTYAKMAZ
SERDAL ADALI
TAMER YELKOVAN
ÜMİT KARAN
ABDURRAHMAN YAKUT
BÜLENT UYGUN
VEDERSON
HALDUN SENMAN
İBRAHİM AKIN
SAMİ DİNÇ
YUSUF TURANLI

15 EKİM SAAT 13:00
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu 15 Ekim Perşembe günü saat 13.00'te basın toplantısı yapacak. Basın toplantısı, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde bulunan 1907 Tribünü'nde gerçekleşecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karar: Beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN