Takımlar en riskli grupların başında

BtcTurk Yeni Malatyaspor'un deneyimli teknik adamı , dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını ve Süper Lig'in geleceğine dair açıklamalarda bulundu. Spor kulüplerinin kalabalık ekiplerden oluştuğu için salgın açısından en riskli grupların başında geldiğini dile getiren Karaman, "Spor kulüpleri neredeyse 100 kişi birlikte yaşayan gruplar. Antrenmanlar temas içeriyor. Masörler, fizyoterapistler, doktorlar 25 kişiyle temas halinde. En riskli grupların başında geliyorlar." dedi.

Giriş Tarihi: 26.3.2020 ABONE OL
Takımlar en riskli grupların başında
Kendisini evinde Koronavirüs'e (COVID-19) karşı izole eden Hikmet Karaman'a telefonla ulaştık. Tecrübeli çalıştırıcı, spor dünyasını da derinden sarsan Koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Karaman'ın sözleri: Spor kulüpleri sürekli iç içe olan, neredeyse 100 kişi birlikte yaşayan gruplar. Antrenmanlar temas içeriyor, toplantılar birlikte yapılıyor. Masörler, fizyoterapistler, doktorlar 25 kişiyle temas halinde, tenleri birbirine dokunuyor. Bu ortamda futbolun oynanması mümkün gözükmüyor.

GÜVEN ORTAMINI OLUŞTURMAK ŞART
Biz risklerin farkında olduğumuz için Bifouma'yı son hafta İspanya'dan gelmesi nedeniyle kritik Kayseri deplasmanına götürmedik. Hayati bir maçta oynatmadık. Götürdüğüm zaman kim ne diyebilirdi? Ligin ertelenmesi bu anlamda da doğru karar. Her şerde bir hayır vardır derler. Bu virüs belasından kurtulmaya çalıştığımız bu günlerde kenetlenip, güven ortamını oluşturmamız gerekiyor. Ligi gerekirse 1 Haziran'da başlatır, 30 Haziran'da bitirirsiniz. O da olmadı başka kararlar alınır. Ne karar alındığından çok kenetlenmek önemli.

TEST ZORUNLU OLMALI
Mutlaka her kulüp kendi testlerini sıklıkla yapmalı. Oyuncuya, teknik heyete, kulüp çalışanına güven ortamı olmalı. Yoksa bu durumda kimseye "Hadi antrenmana gidelim" diyemezsiniz, bu hoş olmaz. Lig ertelenmeden önce bir toplantı yaptık, 4'er metre arayla. Çünkü herkes birbirinden çekiniyor ve tedirgin. Herkesin içinin rahat olacağı testlerin yapılması gerekiyor.

ZİHİN TEMİZLİĞİ YAPMALIYIZ
Terim'in testi pozitif çıkıyor. Birileri içki ile kutlama yapıyor. Artık biraz olsun kendimizi toplamamız, zihinsel temizliğimizi yapmamız gerekiyor

CESURCA kararlar almakta zorlanmadan, gerekenlerin ne olduğunu ortaya koymalıyız. Futbola da nasıl objektif bakacağımızı öğrenmeliyiz. Örneğin Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in test sonucu pozitif çıktığı açıklanıyor, bir tanesi video çekip içki ile kutlama yapıyor. Artık biraz olsun kendimizi toparlamamız ve zihinsel temizliğimizi yapmamız gerekiyor. Bu tiplerin temizliğini de yapmanın zamanı olduğu düşüncesindeyim.

BAŞLAMA TARİHİNE GÖRE PROGRAM BELLİ OLUR
Ligimizde zaten sağlıklı bir transfer süreci yaşanmıyor. Neredeyse her takım transferlerini son günlerde yapıyor. Yeni transfer yapmadınız, aynı oyuncularla devam ediyorsunuz. Ligin başlama tarihi belli olduğunda o tarihe göre öncesinde gerekli çalışmalar yapılır. Kendi öz disiplini olan sporcu zaten fit kalmak zorunda.

YÜZDE YÜZ TAKİP KOLAY DEĞİL
BU süreçte oyuncular evinde çalışıyorlar. Şunu söylemeliyim her futbolcunun mutlaka evinde bir odasını fitness salonu haline getirmesi gerekiyor. Her gün için futbolculara programlarını ilettik ve 6 kişilik ekibimizle hepsini denetliyoruz. Zaman zaman onlardan çalışma videoları da istiyoruz. Takibi yüzde 100 yapma şansımız çok az. Her kulüp bu teknolojinin ve personelin sayısına sahip değil.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Takımlar en riskli grupların başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA