Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Martinetti'nin ipi İstanbul'da gizlice çekildi

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Güreşin 2020 Olimpiyatları'ndan çıkarılması, FILA Başkanı'nın istifasına neden oldu. İstifa sürecinde düğmeye İstanbul'daki gizli toplantıda basıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu'nun güreşin 2020 olimpiyat programındaki temel spor dalları arasından çıkartılması yönünde karar alması üzerine, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Tayland'ın Phuket Adası'nda olağanüstü toplandı. IOC'nin kararı FILA yönetim kurulunda sert tartışmalara yol açtı.

LALOVİÇ GEÇİ Cİ BAŞKAN
FILA Başkanı Raphael Martinetti üyelere kendisinin yetersiz olup olmadığını sordu, ardından da güven oylaması istedi. Üyelerin çoğunlu 'Yetersiz olduğu' yönünde oy kullananca Martinetti istifa etti.
Bunun üzerine FILA'nın geçici başkanlığına Sırp Nenad Laloviç seçildi. Güreşteki bu gelişme geniş yankı uyandırırken, İstifayı getiren süreçte düğmeye İstanbul'da basıldığı ortaya çıktı. Güreşteki olumsuzlukları görüp, tedbir alınmasını düşünen FILA ve Avrupa Güreş Birliği Konseyi (CELA) yönetiminden 11 üye Uluslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası'ndan iki gün önce 31 Ocak'ta İstanbul'da gizlice bir araya geldi. Phuket'te geçici olarak başkanlığa getirilen Laloviç'in liderliğinde gerçekleştirilen toplantıya FILA Yönetim Kurulu üyesi Rodika Yakşi ve Avrupa Güreş Birliği Konseyi (CELA) üyesi Önder Yakşi evsahipliği yaptı.

AYIK GÜÇLÜ ADAY

Buluşmada hazır bulunan FILA yönetim kurulu üyesi Ahmet Ayık'ın başkanlık için en güçlü adaylar arasında olduğu belirtildi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç istifayla ilgili olarak, "Olimpiyatın ilklerinden olan güreşin zor günlerden çıkışı adına iyi haber" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Martinetti'nin ipi İstanbul'da gizlice çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN