Önce kariyer sonra çocuk

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Atletizmde madalyalarını rekorlarla toplayan Aslı Çakır'ın yeni hedefi annelik ama önce Dünya Atletizm Şampiyonası var

Londra Olimpiyatları'nda atletizmde 1500 metrede altın madalya kazanan milli atlet Aslı Çakır Alptekin ile antrenörü ve eşi İhsan Alptekin, Kütahya'daki evinin kapılarını SABAH'a açtı. Mahallesinde olimpiyat şampiyonu çıkınca genç erkek ve kızlar atletizme yönelen Aslı Çakır, Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda genç sporcuları çalıştıran İhsan Alptekin ile o günlerde tanışmış. Yıllarca uyumlu çalıştıkları İhsan Alptekin ile olimpiyat şampiyonu olduktan sonra 10 yıllık arkadaşlıklarını evlilikle taçlandırmış. Aslı Çakır yeni hedeflerini ise şöyle anlatıyor: "Ağustos ayında Moskova'daki Dünya Atletizm Şampiyonası sonrası 1 yıl ara verip anne olmak istiyorum."

BAŞBAKAN'DAN UĞUR
"Başbakanımız
Tayyip Erdoğan, Avrupa üçüncüsü olduğumda beni kabul etmişti. Kendisine verdiğim madalya sözünü tuttuğum için çok mutluyum. Kütahya Zafer Havalimanı'nın açılışına gelmişti. Konuşurken birden göz göze geldik. Beni yanına çağırdı, kurdelayı birlikte kestik. O makası da bana uğur getirmesi için vermişti, umarım öyle olacaktır."

ANNESİ İSTEMEMİŞ
"Annem hala beni arayıp, 'Sakın üşütme, aç kalma' diyor. Annem üstümü kirlettiğim, yağmurda kışta çalışmam nedeniyle hastalanmamdan korktuğu için atletizmi bırakmamı istemişti. Ama ben bırakmadım. Şu anda bile 'Yoruluyorsun, üşütüyorsun, artık bırak' diyor. Ben sorumluluğumun arttığı bilinciyle daha yapacağım çok şey var diyerek çalışmalarımı sürdürüyorum."

ATLETİZMDE ŞİKE OLMAZ
"Atletizmde
şike olmaz. Tempolu koşuyorsunuz, kimin nerede olduğunu bilmeniz mümkün değil. Çizgiyi geçmeyi hedefliyorsunuz. Çünkü kimin nerede nasıl bir tempo yakalayacağını bilemezsiniz. Gamze ile olimpiyatta böyle bir dedikodu çıktı. Gamze ile bizim aramızda, kıskançlık ve fesatlık yok. Birlikte hazırlanmıştık. Bu rakip olmayacağımız anlamına gelmez. Sadece piste çıkıp start verildiği zaman rakip oluyoruz."

'DROGBA ÇOK İŞ YAPACAK!'
"Atletizme
yeni başladığım dönemlerde koyu bir G.Saray taraftarıydım. İdman, kamp ve müsabakalar nedeniyle futboldan uzaklaştım. G.Saray maçlarını izleyemez oldum. Fırsat buldukça seyretmeye çalışıyorum. Şu anda takımın çok iyi durumda olduğunu biliyorum. Drogba'nın bir dünya yıldızı olduğunu biliyorum. G.Saray'a büyük faydası olacak."

'KADINLARIN DA SESİ OLACAĞIM'
"8
Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kısa bir film çekimi yapıldı. Burada kadınlara yönelik şiddete karşı, kadınların da her konuda söz sahibi olması gerektiğini 'Kadınım, haklıyım' mesajıyla televizyonlarda vereceğim. Benim küçüklüğümden bugüne kadar yaşantım gerek fotoğraflarla gerekse görsel görüntülerle ekrana gelecek. Böylece kadınların da sesi olmuş olacağım."

'SİYASETE GİRECEĞİM'
"Sporu
noktaladıktan sonra siyasete atılmayı düşünüyorum. Meclis'te sporun içinden milletvekili daha çok gelirse sporcuların sorunları daha çabuk çözülür. Hamza Yerlikaya bunun bir örneği. Sporcular için elinden gelen çabayı gösterdi. Devlet sporculuğunu kazandırdı. Sayı ne kadar fazla olursa, spor kadar diğer konularda rahatlıkla çözüme kavuşur."

PUZZLE İLE RAHATLIYOR
Evleri sade, beyaz koltuk ve kahverengi mobilyalar hakim. Çalışma odasını madalyalar, plaketler süslüyor. Aslı dinlenmek içinde puzzle oynarken, eşi İhsan Alptekin de onu izliyor. Et yemeklerini seven Aslı, hamur yemekleri konusunda da iddialı olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce kariyer sonra çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN