Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 kritik mesaj

Başbakan Erdoğan'ın düşüncelerini Bakan Suat Kılıç, IOC Başkanı Rogge'a iletti

Giriş Tarihi: 21.2.2013
2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı İstanbul'a kazandırmak için uğraş veren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ve Bern Büyükelçisi Tanju Sümer ile IOC Başkanı Jagues Rogge'a nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmede Bakan Kılıç, Başbakan Erdoğan'ın iki önemli mesajını Rogge'a iletti. Kılıç, ilk olarak, 'Beşinci kez adayız ve bu kez Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı İstanbul'a kazandırmak için etik kurallar çerçevesinde gereken tüm hamleleri yapmaya hazırız. Başta insan kaynakları ve finansman olmak üzere tüm imkanlar, İstanbul kentinin kullanımına tahsis edilmiş durumda. Olimpiyatın İstanbul'a gelmesini bölgemizde yeni bir barış ve medeniyet hamlesi olarak değerlendiriyoruz" dedi.

LONDRA'DA TAM 26 ÜLKE GÜREŞTE MADALYA KAZANDI
Başbakan
Erdoğan 'ata sporu' güreşin de 2020 Olimpiyatları'ndan çıkarılmamasını istedi. Erdoğan'ın mesajı, "Güreş sporu, Olimpiyat Oyunları'nın ilk branşlarındandır. Londra 2012'de 26 ülke bu branştan madalya kazandı. Güreşin olimpik bir branş olarak kalması arzumuzdur. Yoksa büyük bir kitleyi etkileyecek bir süreç yaşanacaktır" şeklindeydi. Rogge, bu mesaj üzerine, "Güreş için henüz her şey bitmedi. Yedi branş değerlendirmesi sürüyor. Son sözü söylemek için henüz erken. Eylül ayında Buenos Aires'te yapılacak toplantıda nihai karar verilecek" açıklamasını yaptı.

İSTANBUL'A TAM NOT
İstanbul
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret eden İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na adaylığına ilişkin, "Planları inceledik ve çok etkilendik" dedi. Robertson, toplu taşımadan kentsel dönüşüme kadar her alanda yaptığı heyecan verici çalışmalardan dolayı Topbaş'ı tebrik ettiğini belirtti. Kadir Topbaş da Robertson ile beraberindeki heyetin ziyarette Londra 2012'deki deneyimlerini aktardığını ve tavsiyelerde bulunduğunu dile getirdi.

PROJELERİ ANLATTIK
Gençlik ve Spor Bakanı, Suat Kılıç, samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na yönelik hazırlıklarından ayrıntıları ile bahsetti. Bakan Kılıç görüşme ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Oyunların İstanbul'da yapılması için Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin tüm imkanlarını seferber ettiğini teyit ettik. 150 milyon yolcu kapasiteli havaalanı, Olimpik Park'ta yapılacak 3 bin yatak kapasiteli hastane, 3. Boğaz Köprüsü, Kanal İstanbul, Marmaray ve Boğaziçi Tüp Geçit Projeleri, olimpiyat köyünün 1. etabı olan 5 bin yatak kapasiteli öğrenci yurdu, 2013 yılında başlatılacağı gibi İstanbul açısından artı değer taşıyan öncelikli projeleri anlattık."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 kritik mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN