Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul 2020'ye inandık sizde inanın

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Spor Bakanı Kılıç ile 2020 Olimpiyatları'nın İstanbul'da yapılması için destek veren 7 grubun liderinin buluşmasından çıkan ortak mesaj: "Olimpiyata biz hazırız, sporcularımız ve sporseverler de hazırlansın"

, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları için adaylık sürecine destek veren 7 grubun temsilcileriyle Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde buluştu. Kılıç, "Kendimizi Olimpiyat yalnızları gibi hissederken, özel sektörün omuz vermesiyle çok büyük bir aile olduğumuzu fark ettik" dedi. Kılıç, Olimpiyatın içerik olarak birlikte ve dayanışma halinde hareket etmeyi, tüm imkanları ulusça seferber etmeyi gerektirdiğini belirterek, "Adaylık dosyamızda Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız'ın imzası var. Diğer adaylara göre en büyük artımız bu. Biz eşofmanla sokağa çıkmaktan çekinen bir ülkeyiz. Artık spor sevgisini arttırmak için, toplumda herkesin bunu içselleştirmesi amacıyla elimizden geleni yapacağız. Devlet ve özel sektör üzerine düşeni yapıyor. Vatandaşlarımız da gereken sportif desteği verecektir" diye konuştu.

İş adamlarından ne istedi?
İşadamlarıyla toplantı bitimi basına kapalı bölümde özel konuşan Bakan Suat Kılıç özel bir istekte bulundu. İstanbul'un 2020 Olimpiyat çalışmalarına destek veren kuruluşların konuyla ilgili yazışma ve reklamlarında kendilerine özel logolar kullandıklarına dikkat çeken Kılıç, "Lütfen herkes aynı logoyu kullansın. Aynı hedefe koşarken insanların aklında kalacak mesajlarımız aynı logoyla daha da pekişecektir" dedi.

Çalık'a teşekkür
Spor Bakanı Suat Kılıç, toplantıya katılan 7 grubun yolunda çatı olduğunu söylerken, "Bu şirketlerin dışında Çalık / Turkuvaz Grubu, Doğan ve Ciner Grupları da her zaman destek vermeye hazır olduklarını bildirmiştir. Onlardan da destek alabileceğimizi bilmek güzel. Gerektiği zaman kapıları çalacağız" dedi.

Kim ne yapacak?
DIgıturk , Doğuş : Nakden ve yayın yoluyla destek.
Koç Grubu :
"Süreçte bulunmaktan gurur duyarız" diyerek nakit destek verdiler.
Sabancı Grubu : Nakden ve uluslararası lobi ile destek.
Turkcel Grubu : Sponsorluk ve bazı branşların gelişimini sağlamak için sporcu yetiştirmek.
THY: Standart limitlerin üstünde destek veriyorlar. Süreç boyunca ulaşım üstlenildi.
Ülker : Nakden ve değişik spor branşlarında sporcu yetiştirme çalışmalarıyla tam destek...

15 milyon Euro
Toplantıya katılan 6 şirketin her biri 2,5 milyon Euro vererek 30 milyonluk Olimpiyat bütçesinin yarısını üstlendi. (Digiturk ile Turkcell aynı şirket olarak kabul edildi.)

ÖNEMLİ İSİMLER NE DEDİ?

Londra'nın mesajı
Doğuş Grubu / Ferit Şahenk

Geçen sene Londra'da takip ettiğim Olimpiyatlar'da yabancı dostlarım Başbakanımız Erdoğan'ın IOC üyeleriyle birebir yaptığı görüşmelerden övgüyle söz ettiler. Ben öyle etkilendim ki dönüşte "Biz ne yapabiliriz" diye kafa yorduk, çalışmaya başladık.

Üç günde taşırız
THY Genel Müdürü Temel Kotil
Olimpiyat gibi dev bir orgnizasyonun İstanbul'da düzenlenmesi bizi elbette heyecanlandırıyor. 2020 yılında dünyada 300 şehire uçacak Türk Hava Yolları, o gün İstanbul'a gelecek 1.5 milyon yolcuyu birkaç günde taşıyabilir. Hiç kimsenin endişesi olmasın. THY olarak o günü heyecanla bekliyoruz.

Uzakdoğu güveniyor
Koç grubu / Ali Koç

Uzakdoğu seyahatimden yeni geldim. Orada Türkiye'den geldiğimi duyanlar bana büyük ilgi gösterdiler ve 2020 Olimpiyatları'nı başarıyla düzenleyeceğimize inandıklarını söylediler. Biliyorum ki, biz Koç Grubu olarak burada olmasak yerimizi doldurmaya hazır birçok firma var. O yüzden bizi 7 şirket arasına kabul eden Bakan Kılıç'a teşekkür ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul 2020'ye inandık sizde inanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN