Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir doping şoku daha

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan 'e doping şoku.

Giriş Tarihi: 12.8.2013 12:42 Güncelleme Tarihi: 12.8.2013 17:56
Güreşlerden sonra alınan numuneler Köln'deki Doping Araştırma Merkezi'ne gönderildi.

Yapılan ilk tetkikler sonucu Gürbüz'de doping maddesi tespit edildi. Ancak bu karara itiraz eden Ali Gürbüz dizinden ameliyat geçirdiğini ve sonuçların bu sebebten dolayı pozitif çıkmış olabileceğini belirterek yeni bir tetkik istedi. Köln'de yapılan 2. kontroller neticesinde doping maddesinin, Gürbüz'e yapılan ameliyat ile bir ilgisi olmadığı deklare edildi.

Konu ile ilgili Türkiye Güreş Federasyonu'ndan henüz bir açıklama yapılmadı.

Doping olayının resmileşmesi ile birlikte altın kemer alınan numuleri temiz çıkan finalist İsmail Balaban'a verilecek. 'e 2 yıl spordan men cezası verilmesi bekleniyor.

AHMET TAŞÇI: "ALİ GÜRBÜZ'ÜN NUMUNELERİNDE 2 ADET YASAKLI MADDEYE RASTLANMIŞTIR"


Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, "WADA tarafından bize yollanan rapora göre Ali Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı maddeye rastlanmıştır" dedi.

Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada son bir saat içinde ellerine ulaşan bilgilere göre 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üçüncü kez üst üste birinci olarak Altın Kemer'in sahibi olan Ali Gürbüz'ün doping yaptığının tespit edildiğini söyledi. Dünya Dopingle Mücadele Komisyonu'ndan (WADA) kendilerine ulaştırılan raporda, Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı madde tespit edildiğini kaydeden Taşçı, "Çok üzücü bir olay. Biz dopingin çayırlara girmesini istemiyoruz. Kış aylarından beri sporcularımızı, güreşlere doğal bir şekilde hazırlanmaları konusunda uyarıyoruz ama belli ki bazı arkadaşlar bizi dinlememiş" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve federasyon olarak bu konunun üzerinde itinayla durulduğunu anlatan Taşçı, şöyle devam etti:

"Bu illet ile bütün dünya savaşıyor. Bu ilaç belasından sporcularımızı uzak tutmak için kontrollerin titizlikle yapılması çok önemli. Ali Gürbüz, hem son Kırkpınar birinciliğini hem de Altın Kemer'ini kaybedecek ancak önceki iki birinciliğine dokunulmayacak. 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin birinciliği ise İsmail Balaban'ın olacak."

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde numune veren sporculardan dopingli çıkanları daha önce açıkladıklarını dile getiren Taşçı, "Numune verenlerden sadece iki tanesinin sonuçları elimize ulaşmadı ancak bu, dopingli oldukları anlamına gelmiyor. Numuneler temiz çıktığında da rapor gönderilmeyebiliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

ALTIN KEMERİ GERİ ALINACAK

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde son üç yılın başpehlivanı olan Ali Gürbüz'ün altın kemeri geri alınacak.

Dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu yağlı güreşlerde doping şoku yaşanıyor

2011-2012 ve 2013 yılında Kırkpınar er meydanında üst başpehlivan olan Ali Gürbüz, Ahmet Taşçı'dan sonra altın kemerin sahibi olan ilk başpehlivan oldu.

Ancak Gürbüz'ün sevinci uzun sürmedi. Kırkpınar'ın hemen ardından alınan doping numunelerinin sonuçları belli oldu. Buna göre başpehlivan Gürbüz'ün numunelerinde doping maddesi tespit edildi.Buna göre altın kemeri geri alınacak başpehlivanın iki yıl güreşlerden men edilmesi gündemde.

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Komitesi Başkanı Ahmet Taşçı'dan bilgiyi telefonla alan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, şu anda ciddi bir şok içerisinde olduğunu söyledi.

Biraz evvel Ahmet Taşçı ile yaptığı görüşmede Ali Gürbüz'ün numunelerinde dopingli çıktığı bilgisini aldığını ifade eden Sedefçi, "Ali Gürbüz kardeşimiz, çok yiğit bir pehlivan, çok güzel güreş yaptı bu yıl ve önceki yıllarda. Ama maalesef numunesinde de doping çıkması beni şoka soktu şu anda. Keşke olmasaydı, er meydanında bunların olmasının hiç doğru karşılanmadığını, geleneklerimize, örflerimize ve adetlerimize yakışmadığını söylemek istiyorum." dedi.

Bu şartlar altında Edirne Belediyesi olarak Ali Gürbüz'ün birinciliğini iptal etmeleri gerektiğini vurgulayan Sedefçi, "Biliyorsunuz Ali Gürbüz altın kemeri almıştı. Altın kemeri geri almamız gerekiyor. Ve bu şartlar altında ikinci olan ikinci olan pehlivan birinci olacak. Üçüncü olanlar ikinci olacak şeklinde bir düzenleme yapacağız. İnşallah bu son olsun. Türkiye halkının ve güreşinin her gün daha ileri gitmesini istiyoruz. Ama dopingsizce, yiğitçe, mertçe, delikanlıca güreşler istiyoruz." diye konuştu.

Üzüntüsünü "Keşke bunlar yaşanmasaydı" şeklinde dile getiren Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Para ödülü ve altın kemer geri alınacak. Alttaki ikinci pehlivanı birinci ilan edeceğiz. Para ödülünü ona vereceğiz. Belediyenin para ödülü olarak bir artısı olmayacak. Ödüller bir alttakine verilmiş olacak. Ama altın kemer yeniden Edirne belediyesinde doping nedeniyle kalmış olacak. Ali Gürbüz'ün hak etmediği altın kemeri alma durumu söz konusu olmayacak." şeklinde konuştu.

ALİ GÜRBÜZ'DEN DOPİNG AÇIKLAMASI

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı kazanan ancak dopingli çıktığı ve altın kemer ile verilen 30 bin 250 liralık para ödülünün geri alınacağı yönündeki haberler ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ali Gürbüz, "Bugün öğrendim. Süreci bekliyorum" dedi.

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, yapılan tetkiklerde doping maddesi tespit edildiği ile ilgili olarak, "Ben de bugün sizler gibi basından duydum. Adımın böyle bir konuyla geçmesi beni gerçekten üzdü. Tabii bunun aslı var mı yok mu? Bana ve kulübüme resmi açıklama yok. Bu süreci bekliyorum. Ben bundan sonraki güreşlerime hazırlıklarımı devam ediyorum. Her hafta sonu güreşler var şeklinde konuştu.

YUSUF MECEK: "TEK TESELLİMİZ Antalya'DA KALACAK OLMASI"

Kulüp Başkanı, Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek ise, konuyla ilgili olarak, "Ben de sabah gazeteden okudum. Eğer gerçekse üzücü bir olay. Daha bize resmi bir açıklama yapılmadı. Güreşçimiz Ali Gürbüz'e sordum ona da herhangi bir açıklama yapılmadı. Resmi açıklamanın yapılmasını bekliyoruz. Sporcumuz böyle bir şey yapmadığını, üzgün olduğunu ifade ediyor. Bütün Antalya camiası böyle bir olaydan çok üzülür. Bu bir ata sporu. Ata sporumuza sahip çıkıyoruz yıllardır. Bu çocuklarımıza sahip çıktık, böyle bir şey çıkarsa çok üzüleceğiz" dedi.

Altın Kemer'in ilk kez Antalya'ya gelmesi ile ilgili olarak ise, Başkan Mecek şu ifadeleri kullandı:

"Böyle bir şey çıkarsa kemer iade edilecek. Tek tesellimiz tekrar Antalya'ya gelmiş olması olacak, Kırkpınar'da ikinci olan İsmail Balaban'a verilecek olması, kemerin Antalya'da kalması bizi teselli edecek. "

"BAŞPEHLİVANIMI ATACAK DEĞİLİM"

Federasyon yetkilileri ile görüştüklerini, onlara da henüz resmi bir yazı gelmediğini kaydeden Başkan Mecek, "Doping olduğuna dair bir yazı gelirse itirazlarımızı yapacağız, ikinci şişeyi açtıracağız. Varsa da Ali Gürbüz'ü, Başpehlivanımı atacak değilim. Ali Gürbüz yanlış yapmış olabilir. Ali yanlış yaptı diye onu dışlayıp, horlayıp buradan gönderemem. Bizim güreşçimiz. O hatanın tekrar yapılmamasını temenni edip yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir doping şoku daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN