Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağlar paranın karşılığını verir

Kayak Federasyonu Başkanı Yarar, "12 yılda 48 milyar Euro'luk yatırımla Türkiye'yi kış turizmi merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Dağlar paranın karşılığını verir
Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, 'Bir Ekonomik Kalkınma Modeli; Kayak Sporu" projesini ve federasyon olarak hedeflerini anlattı. Türkiye'nin 12 yıla yayılacak 48 milyar Euro'luk yatırımla kış sporları merkezi haline gelebileceğini açıklayan Yarar, kayak başta olmak üzere kış sporlarının ülke ekonomisine katkısına da dikkat çekti. Yarar, "Bu sektöre yapılan yatırımlar 7 yılda geri dönüyor. Örneğin Gayri Safi Milli Hasılası 309.9 milyar Euro olan Avusturya'ya kış turizminin katkısı tam 44.1 milyar Euro" dedi. Türkiye'de 3 binden fazla dağ olduğunu ama bunlardan sadece 10'unda kış sporları yapılabildiğine vurgu yapan Yarar, "Bu potansiyeli değerlendiremiyoruz" derken, planlanan yatırımlar için devlet, özel sektör ve yerel yönetimlerin işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. Yarar, toplam yatırım tutarı olan 48 milyar 450 milyon Euro'nun 12 yıla yayılacağını da vurgulayarak "Dağlardan bu yatırımın karşılığını da alırız" dedi.

FEDERASYONUN 2026 HEDEFLERi
4 milyon kişi, sporcu ve/veya seyirci olarak kayak sporu ile entegre edilecek.
100 bölgede 5 bin otel ve 275 bin yatak kapasitesi oluşumunu temin edecek AR-GE çalışmaları tamamlanarak hükümete sunulacak.
Uluslararası standartlarda çok gelişmiş bir örnek bölgenin, fiilen kurulması için tüm teknik projeler hazırlanacak ve uygulama koordinasyonu sağlanacak.
30 bölgesel (Balkan-Asya-Avrupa) şampiyona ve 10 Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapılacak.
500 bin yeni istihdam oluşturulacak.
Yılda 13 milyon 500 bin turist potansiyeli değerlendirilecek.
Kış Olimpiyatları'na talip olacağız.
3 adet Kış Sporları Akademisi kurulacak.
100 bin sporcu yetiştirilecek. Sporcuları olimpik seviyeye taşıyacak altyapı çalışmaları tamamlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağlar paranın karşılığını verir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN