Bu vatana canımız feda olsun

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Bu vatana canımız feda olsun

Vodafone İstanbul Maratonu’nda yarışan 15 Temmuz gazisi Savaş Altay hislerini anlattı: Yarışta köprüden geçerken o geceyi yine yaşadım. Kurşun sesler ve bağırışlar hep kulaklarımda çınladı.

Bu yıl "15 Temmuz Şehitleri" anısına koşulan Vodafone 38'inci İstanbul Maratonu'nda o gece köprüde gazi olan Savaş Altay da 42 km'lik yarışa temsili olarak katıldı. Vücudundan çıkarılan mermi parçasını kolye yapan Altay, "İyi ki o gece sokağa çıkmışız. Şimdi o kurşuna bakıp vatanım için çok önemli bir şey yaptığımı düşünüyor ve gururlanıyorum" diyor. Altay, o geceyi de şöyle anlattı: "Beyoğlu'nda babam ile birlikte yaşıyoruz. Televizyondan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrıyı duyunca kendimi sokağa attım. Arkadaşlarla Taksim'e doğru yürüdük. Bir kadın bizi kamyonun arkasına aldı. Köprüye doğru yola koyulduk."

VODAFONE 38. İSTANBUL MARATONU'NDAN KARELER

BAMBAŞKA BİR ŞEY OLDU BİZE
Köprüye yaklaştıklarında yerde yatıp ateş eden askerleri görünce çok üzüldüğünü belirten Altay, "İnanamadım, insan kahroluyor. Bizim askerimiz bize ateş ediyor... Yarışta o bölgeden geçerken bir an o geceyi yine yaşadım. Kurşun sesleri ve bağırışlar hep kulaklarımda çınladı. O gece sanki bize bambaşka bir şey olmuştu. Kurşunlardan, tanklardan korkmuyorduk. Çünkü biz şehit olmayı daha sokağa çıkarken göze almıştık" dedi.

15 Temmuz Şehitleri için koştular

YİNE YAPARIZ
"O gün sağ yanımda bir sızı hissettim ve yere düştüğümü hatırlıyorum. Yanımdakiler beni sürükleyerek arabaya koydu. Hastanede ameliyatla kurşun parçası çıkarıldı. Şimdi bu parçayı kolye gibi boynumda taşıyorum. Gerekirse vatanımız için bu canımız feda olsun."

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ'NDE İLK MARATON

KİPLAGAT: ŞEHİTLER İÇİN GELDİM
Vodafone İstanbul Maratonu'nu kazanan Azeri atlet Evans Kiplagat, duygularını SABAH ile paylaştı: "İstanbul'da 2012'de üçüncü oldum. Geçen yıl da ikinci. Bu yıl birinci oldum. Çok mutluyum çünkü başka bir yarışa hazırlanırken Azerbaycan Atletizm Federasyonu bana 'Bu yıl Türkiye için çok önemli bir koşu. 15 Temmuz şehitleri için koşulacak. Mutlaka katıl' deyince geldim. Türk halkının kahramanlığı beni de etkiledi. Azerbaycan Türkleri adına böyle bir koşuda yarışıp kazandığım için çok mutluyum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu vatana canımız feda olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN