Modern varis tedavisi nedir? Modern varis tedavisi nasıl yapılır?

Modern varis tedavisi nedir? Modern varis tedavisi nasıl yapılır?

01.10.2018 | 16:00

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, modern varis tedavisi yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

Modern Varis Tedavisi

Toplar damarlar, atardamarlar vasıtasıyla organlarımıza iletilen kanların, dokularımızıoksijenlendirdikten sonra kalbimize geri dönüşyollarıdır. Temiz kan kalbimizin pompa etkisi ile atardamarlar vasıtasıyla vücudumuza kolayca yayılır, ancak kirli kanın tekrar kalbimize dönmesi pasif bir sistemle olur. Bu sistemin en önemli elemanı, kanın kalbe doğru tek yönde ilerlemesi ve geriye doğru kaçmamasıiçin belli aralıklarda bulunan kapakçıkların sağlam olması ve bacak kaslarının kasılmasıdır. Bu nedenle hareket, toplardamarların boşaltılmasında en önemli faktördür.

Bu yollarda olan genişleme, ve kıvrımlaşmalar "varis"olarak adlandırılır. En sık bacak toplardamarlarımızda görülür. Bunun sebebi ayaklarımız üzerinde duruduğumuz için, yerçekimi etkisiyle bacak damarlarımızda basıncın ve dolayısıyla kan göllenmesinin fazla olmasıdır. Kapakçıkların herhangi bir sebepten dolayıgörev yapamayacak derecede bozulmasıya da damar çapındaki genişlemeye bağlıolarak tam olarak görevlerini yapamamasısonucu, kan kalbe kolaylıkla geri dönemeyerek bacaklardaki toplardamarlarda göllenir. Toplardamar içindeki basınçdaha da yükselir ve zamanla damar çapıgiderek artmaya başlar. Bu durum "başlangıçta normal dahi olsa", toplardamar içindeki kapakçıkların fonksiyonunu kaybetmesine neden olur. Oluşan bu kısır döngüzamanla toplardamarların çapının dışarıdan gözle görülecek, parmakla rahatlıkla palpe edilebilecek kadar artmasına, damarların adeta yılankavi bir şekilde cilt altında uzamasına, hatta zamanla üzerindeki cildin kalınlığınıazaltarak yaraların açılmasına ve kanamasına neden olur.

Varisin durumuna göre farklıtedavi yöntemleri mevcuttur. Doşarıdan gözüken belirgin varis olmayan, sadece ağrışikayeti olan hastalarda genellikle varis çorabıve toplardamar duvarının güçlendiren ilaçlar başlangıçtedavisi için yeterlidir.

Kılcal damarlarda genişleme olmuş(telenjiektazi) yada örümcek ağıtarzında (spider) damarlarda genişleme meydana gelmişise "skleroterapi (damar içerisine damarıbüzücümadde verilmesi)",

radyofrekans dalgalarıile damarın yakılması(RF tedavisi) ya da laze ile cilt üzerinden yakma gibi tedaviler uygulanabilir.

Toplardamarlarda cilt üzerinden görülebilecek yada hissedebilecek kadar genişleme olmasıdurumunda ise genişleyen damarların lokalizasyonuna ve yaygınlığına göre, damar içinden yakma (lazer- EVLA veya RF ile) yada minik kesilerle cerrahi tedavi en sık uygulanan tedavi yöntemleridir.

En iyi tedavi yöntemi, hastaya uygun olan tedavi yöntemidir. Bu nedenle, hastanın şikayetleri, hastalığın yaygınlığıve hastanın tedaviden beklentileri, hasta ile tartışılarak en uygun tedavi yöntemine, hasta ile birlikte karar verilmelidir.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

SON DAKİKA