'de i: 12 ölü

Giriş Tarihi: 27.8.2010 07:20 Güncelleme Tarihi: 27.8.2010 19:19

'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sonucu oluşan da 12 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan; birbirlerine sarılı vaziyette ölü olarak bulunan bir çift, yakınlarını yasa boğdu.

Gündoğdu Beldesinde, dün akşam saatlerinde etkili olan sonucu meydana gelen nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapandı. Heyelan nedeniyle ulaşım sağlanamayan Gündoğdu beldesinde sağanağın meydana getirdiği tahribat ise gece geç saatlerde ortaya çıktı.

Merkeze bağlı köylerde yaşana ve heyelanlarda; Servan Taşkıran, Fazile Efil, Tahir Akat, Osman Kutay, Akif Kopuz, Muhammet Kopuz, Vildan Kopuz, Meliha Kopuz, Ahmet Kopuz, Serdar Pehlivan, Sonay Pehlivan ve Hüsniye Kopuz hayatını kaybetti.

Bu arada, daha önce kaybolduğu bildirilen Salim Bilgin'in dışında, Veliköy'de Havva Kopuz'un çocukları, annelerinden haber alamadıklarını bildirdiler. Arama kurtarma ekipleri, Bilgin ile Kopuz'u bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, heyelanlarda toprak altından ağır yaralı olarak çıkartılan Reyhan Yazıcı, Sümeyra Yazıcı ve Zeki Karakaş, 82. Yıl Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Elektrik ve su verilemeyen beldede halen ulaşılamayan bazı bölgeler olduğu, göçük altında kalanları arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.



SERDAR VE SONAY PEHLİVAN ÇİFTİ BİRBİRLERİNE SARILI VAZİYETTE ÖLÜ OLARAK BULUNDU

Gündoğdu beldesi Hamidiye mahallesinde toprak altında kalan bir evin içinde Serdar ve Sonay Pehlivan çifti birbirlerine sarılı vaziyette evin mutfağında ölü olarak bulundu. Çiftin 2 çocuğunu dün annelerine gönderdiği öğrenilirken, Serdar Pehlivan'ın babası Cemal Pehlivan oğlunun ve gelinin cenazelerini görünce sinir krizleri geçirdi.

"BUGÜNE KADAR ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR HEYELAN OLMUŞ"

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sağanak sonucu heyelan meydana gelen Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde incelemelerde bulundu.

Özak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam iftar saatinde aşırı bir yağış olduğunu hatırlatarak, ''Bugüne kadar alışılmışın dışında bir heyelan olmuş. Gündoğdu'nun doğusundan batısına kadar aralıklarla heyelan oluşmuş. Geçmişte dere vadisinde üstten aşağıya inerek heyelan olurdu ama böylesini ilk defa görüyoruz'' dedi.

Teknik çalışmaların, arama kurtarma ve yol açma çalışmalarından sonra yapılacağını ifade eden Özak, ''Şu anda 7 canımızı kaybettik, acımız çok büyük. Aynı zamanda 6 kaybımız var, onları arıyoruz. Yaralılarımız da var, onlara acil şifalar diliyoruz. Afete dayalı vatandaşı koruyacak planlama yapmalıyız. Aksi takdirde daha büyük yağışlarda daha büyük sorunlar yaşanabilir'' diye konuştu.

Özak, zararın tespit edilmeye başlandığını kaydederek, ''Ankara'dan acil bir para gönderilecek ve gerekli yerlere harcanacak. İlk planda evlerinden çıkan vatandaşımızın kiraları 6 ay, 1 yıl, ne kadar süre evlerine giremeyeceklerse tespit edilir, ödenir'' dedi.

Bakan Özak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sabah Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştüğünü, Çiçek'in, Başbakan Erdoğan'ın tahsis ettiği uçakla bölgeye geleceğini bildirdi. İncelemelere Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş ve diğer yetkililer de katıldı.

100 ARAÇ HASAR GÖRDÜ

Selde, Veliköy deresi, Karadeniz Sahil Yolu'na taştı. Karayolu çift yönlü ulaşıma kapandı. Beldedeki 100 araç hasar gördü. 400 dolayında araç yolda kaldı. Taşan dere suları otomobillerin yarı seviyesine kadar yükseldi. Bazı sürücüler araçlarını bırakarak güvenli bölgelere geçti. Gündoğdu girişi de ulaşıma kapandı.

Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş'ın içerisinde bulunduğu makam aracı heyelan altında kalmaktan son anda kurtuldu. Demirtaş'ın arkasında ilerleyen Anadolu Ajansı'na ait araç ise toprak altında kaldı. Rize ve çevre ilçe belediyelerine ait itfaiye ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, yolların kapalı olması nedeniyle bölgeye ulaşmakta güçlük çekiyor.

"YAPTIĞIMIZ TESPİTLERDE BU HEYELANIN TAHMİNDEN DAHA ÖTE BİR BOYUTUNUN OLDUĞU GÖRÜLMEKTE''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde meydana gelen heyelanın tahminlerin ötesinde bir boyutunun olduğunu söyledi.

Bakan Çiçek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gönderilen helikopterlerle havadan yapılan incelemeden sonra gazetecilere, 11 kişinin hayatını kaybettiği, 7 yaralının bulunduğu ve 2 kişinin kaybolduğu heyelanla ilgili çalışmaların ilgili ekipler tarafından sürdürüldüğünü anlattı.

Dün geceden beri devletin tüm imkanlarıyla burada bulunduğunu ifade eden Çiçek, ''Başta valimiz olmak üzere DSİ, Karayolları, Özel İdare, Afet Acil Durum Müdürlüğünün tüm eleman ve ekipleri ile bölge illerden gelen ekipler de destek oldu. Biz ayrıca Kara Kuvvetlerinden üç tane helikopter istedik ve onlar da geldi'' dedi. Çiçek, dağın arka tarafındaki yerleşim yerleri bakımından yolların önemli kısmının hasar gördüğünü ve kullanılamayacak durumda köprüler bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Yaptığımız tespitlerde bu heyelanın tahminden daha öte bir boyutunun olduğu görülmekte. Bu nedenle buradaki vatandaşlarımızdan bir ricamız var. Şu an için bir risk gözükmese bile olabilecek herhangi bir yağışta risk olma ihtimali olan konutlar var. Soğukkanlı buna baktığımızda bu riski taşıyor. Biz süratle hasar tespitini ve binaların durumunu Ankara'dan getirttiğimiz ekiplerle tespit etmeye çalışıyoruz. Bu durum netleşinceye kadar vatandaşlarımızın, valiliğimizin kendilerine sağladığı imkanlardan faydalanmasını istiyoruz. Burada çok kuvvetli bir dayanışma var. Yeni acılara maruz kalmamak adına bunu rica ediyoruz.''

Teknik ekiplerin ortaya koyduğu çözüm yollarının uygulanması konusunda, vatandaşların ekiplere yardımcı olmasını isteyen Çiçek, ''Bunun yapılması konusunda vatandaşlarımızın bize yardımcı olması gerekmektedir. Herkes kendi kanaatinde çözüm bulmaya çalışırsa zaman zaman bu tip sorunları yaşayabiliriz. Bu bize ders olmalı ve işin doğrusunu yapma konusunda kimse hissi davranmadan, bu doğruların gerçekleşmesine yardımcı olmalıdır'' diye konuştu.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

Rize Valiliği ile ilgili birimler tarafından hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Çiçek, ''Olayları soğukkanlılıkla ve sabırla karşılamamız gerekecek'' dedi.

Heyelan sonrasında mal kaybı yaşayan vatandaşlara gereken desteğin verileceğini söyleyen Çiçek, ''Herhangi bir maddi problemimiz yok. Elbette bu heyelan nedeniyle bir kısım vatandaşlarımızın mal kayıpları oldu. Bunla ilgili elimizden ne geliyorsa yapacağız. Zaten valilik bu konuda tespitleri yapıyor. İhtiyaçların karşılanması konusunda elimizden geleni yapacağız. Devletimizin tüm imkanları geceden itibaren burada çalışıyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

''SADECE TEDBİR YETMİYOR''

Bakan Çiçek, heyelan nedeniyle alınan tedbirlerin tek başına yeterli olamayacağını da belirterek, şunları söyledi:

''Bunların hayata geçirilmesinde vatandaşlarımızın bizlere yardımcı olması lazım. Sizler heyelanın ön kısmını gördünüz. Bizler helikopter ile arka tarafını da gördük. Dağın arka kısmında birçok ev risk taşıyor. Bu riskin teknik bir raporla belirlenmesine dışarıdan bakıldığında bile gerek yok. Bu tür olaylarda herkes kendine göre bir çözüm aramaya çalışırsa bu bizim işimizi zorlaştırır."

Bakan Çiçek, hükümet ve devletin ilgili kurumlarının kayıpları olanları yalnız bırakmayacağını ifade etti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in de heyelan bölgesine geleceği bilgisini veren Çiçek, yapılacak tespitlerin sonucunda hasarla ilgili durumun netleşeceğini kaydetti.

''ŞU AN İÇİN EN ACİL KONUMUZ BU DURUMU BİRAZ OLSUN NORMALE DÖNDÜREBİLMEK''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, sağanağın ardından heyelan meydana gelen Rize'nin Gündoğdu beldesinde şu an için en acil konunun, durumu biraz olsun normale döndürmek olduğunu belirtti.

Özel uçakla Trabzon'a gelen, buradan karayoluyla Rize'ye geçen Çiçek, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile birlikte heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu.
Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün saat 16.30 civarında başlayan yağışların ardından, bugüne kadar alışılmamış bir şekilde heyelanla karşı karşıya kalındığını söyledi. Heyelanda 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin yaralandığını ifade eden Çiçek, başta Rize Valiliği olmak üzere devletin bütün birimlerinin soruna çözüm bulmak üzere ve heyelan nedeniyle mağduriyetleri asgariye indirebilmek için yoğun çaba gösterdiklerini kaydetti.

Çevre illerden de valiliklerin ve diğer kamu kurumlarının ilgili personel takviyesi yaptığını anlatan Çiçek, "Geceden beri çalışmalar aralıksız sürüyor. Devlet Bakanımız Sayın Faruk Özak sabah erken saatlerden beri zaten burada. Rize'deki diğer yetkililer de sıkıntıları en kısa zamanda bertaraf edebilmek için yoğun bir çaba içerisindedirler. İlave teknik ekipler geldi, gelmeye de devam ediyor'' dedi.

Hala ulaşılamayan yerler olduğunu ifade eden Çiçek, ''Bu araziyi, şartlarını bilmeyenler (Bu saate kadar nasıl ulaşılamadı) diyebilir. Eldeki tüm imkanlarla olayı tüm boyutuyla görebilmek için gerekli çalışmayı yaptık. Daha yukarı kısımlarda olup bitenleri görebilmek için de bir çalışma yapacağız. Şu an itibariyle 11 vatandaşımızı maalesef kaybettik. 6 yaralının durumu iyi, bu sevindirici'' diye konuştu. Afet bölgesindeki vatandaşların mağdur olmaması için Rize Valiliği'nin, bünyesindeki yurtlar ve öğretmenevini barınma için hazır hale getirdiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

''Yemek ve diğer ihtiyaçlar da gideriliyor. Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını gidermek için yardımcı oluyor. Bu bizim için sevindirici. Her türlü acıyı paylaşıyorlar. Parasal sorunumuz yok. Gerekli harcamalar Ankara'dan gönderiliyor, bundan sonra da gönderilecek. Şu an için en acil konumuz bu durumu biraz olsun normale döndürebilmek. Vatandaşlarımızdan özellikle bir şeyi rica ediyorum, yeni yağış söz konusu olduğunda ilave riskler söz konusu olabilir. Valiliğimizin ve ilgili birimlerimizin açıklamalarına itibar ederek, (Bir şey olmaz) demeden, en azından bir iki gün Valiliğimizin hazırladığı imkanlardan istifade etmelerini istiyoruz.

Bölgeyi olabildiğince tahliye edebilirsek hem çalışmaları daha kolay yapabiliriz hem de bir risk söz konusu olursa bunu daha rahat önlemiş oluruz. İşin bu şekilde neticelenmesinde önceden yapılmış bir uyarı olmasının getirdiği faydayı da görmüş olduk. in boyutu biraz daha yukarıda olabilirdi, bu kadarla sınırlı kaldı. İnşallah bu kadar da olur.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN DÜN GECEDEN BERİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili, dün geceden beri gelişmeleri yakından takip ettiği, özellikle kayıp vatandaşların bulunması ve mahsur kalanların kurtarılması konusunda devletin tüm imkanlarının kullanılması talimatı verdiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, Rize'de yaşanan sel felaketi ve heyelanla ilgili Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Belediye Başkanı Halil Bakırcı'yı arayarak detaylı bilgi aldı. Dün geceden beri gelişmeleri yakından takip eden Erdoğan'ın, özellikle kayıp vatandaşların bulunması ve mahsur kalan vatandaşların kurtarılması konusunda devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatı verdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya da gerekli önlemlerin alınması ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi konusunda talimat verdiği ifade edildi. Başbakanlığın da Rize'deki gelişmeleri yakından takip ettiği ve bölgeden Ankara'ya bilgi akışı sağlandığı belirtildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BÖLGEYE 1,5 MİLYON LİRALIK ACİL NAKDİ YARDIM GÖNDERİLMESİ İÇİN TALİMAT VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak sonucu meydana gelen sel ve heyelanların ardından, bölgeye 1,5 milyon Liralık acil nakdi yardım gönderilmesi için talimat verdi.

Başbakan Erdoğan, çöken alt yapı ve mağdur olan vatandaşların acil olan ihtiyaçlarının karşılanması için Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya talimat verdi. Bu çerçevede 1,5 milyon liralık acil nakdi yardımın bölgeye gönderildiği bildirildi.

Öte yandan, gönderilen nakdi yardımın ilk etapta gönderilen miktar olduğu, ihtiyaca göre nakdi yardım gönderilmesine devam edileceği öğrenildi.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU: ÜZERİMİZE DÜŞENİ SORUMLULUKLA YERİNE GETİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize'deki sel ve heyelan felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için acılarının çok büyük olduğunu belirterek, ''Yaraların sarılması, acıların dindirilmesi için üzerimize düşeni sorumlulukla yerine getireceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, yayımladığı mesajında, sağanak yağış ve onu izleyen heyelan sonucunda yıkılan 2 evin enkazından 3 ceset daha çıkarıldığını, böylece yaşamını yitirenlerin sayısının 11'e yükseldiğini üzüntüyle öğrendiğini belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

''Hayatını kaybeden vatandaşlarımız için acımız çok büyüktür. Kuşkusuz yaraları el birliğiyle saracağız. Bu konuda devletin her kurum ve kuruluşu elinden geleni yapacak, bizler de yaraların sarılması, acıların dindirilmesi için üzerimize düşeni sorumlulukla yerine getireceğiz. Sağanak yağış, sel ve heyelan nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, aileleri ile yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bu vesileyle Rizelilerin de acılarını paylaşıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.''

TBMM ŞAHİN: FELAKETİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANIYORUM

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Rize'nin Gündoğdu beldesinde meydana gelen sel ve heyelan felaketi nedeniyle meydana gelen kayıplardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ''Millet olarak el ele vererek, örnek bir yardımlaşma ve dayanışma anlayışıyla bu felaketin üstesinden geleceğimize inanıyorum'' dedi. Şahin, yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

''Gündoğdu'da aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelan felaketinde vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi, yaralanması, sele kapılarak kaybolması ve maddi kayıpların yaşanması nedeniyle büyük üzüntü duyuyorum. Yaşanan sel ve heyelan felaketi, altyapı yetersizliklerinin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusundaki çalışmaların ne kadar büyük önem taşıdığını bir kez daha göstermiştir.
Devletimiz, bütün imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında olup, hızla yaraların sarılması için çalışmaktadır.

Millet olarak el ele vererek, örnek bir yardımlaşma ve dayanışma anlayışıyla bu felaketin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Sel ve heyelan felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Yaşanan sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının artmaması ve arama çalışmaları sürdürülen vatandaşlarımızın da biran önce sağlıklı olarak bulunması en büyük ortak dileğimizdir.'' Şahin, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini de dile getirdi.

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ: GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKMEKTEDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rize'de meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili, ''Devletimizin bütün imkanlarının seferber edilerek sel felaketine uğrayan vatandaşlarımızın zararlarının ve ihtiyaçlarının giderilmesi ve bir daha benzer felaketlerin yaşanmaması için bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Rize ilinin Gündoğdu beldesinde dün gece oluşan sel felaketinin ardından yaşanan heyelanda 11 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 2 kişinin kayıp olduğunu ve bölgede 3'ü ağır olmak üzere 6 vatandaşın yaralandığını ifade etti.

Bölgede yaşayan tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletmek, sel felaketine ilişkin incelemelerde bulunmak, vatandaşların ihtiyaç ve problemlerini yerinde tespit etmek ve gereken tedbirlerin alınıp alınmadığını takip etmek amacıyla, Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu başkanlığında, Trabzon ve Rize il başkanlarından ve il yöneticilerinden oluşan bir heyetin bölgede görevlendirildiğini bildiren Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

''Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kayıp vatandaşlarımızın da bir an önce bulunmasını temenni ediyorum. Ülkemizin birçok bölgesinde yaşanan sel felaketleri alt yapı yetersizliklerinin önceden giderilmesinin ve gerekli tedbirlerin alınmasının zaruri ve çok önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Devletimizin bütün imkanlarının seferber edilerek sel felaketine uğrayan vatandaşlarımızın zararlarının ve ihtiyaçlarının giderilmesi ve bir daha benzer felaketlerin yaşanmaması için bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu sebeple yetkililerin gereken önem ve hassasiyeti göstermesi için konunun takipçisi olacağız.''

FENERBAHÇE KULÜBÜ, ÖLENLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

Fenerbahçe Kulübü, Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelanlarda ölenler için başsağlığı mesajı yayınladı.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, ''Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak yağış sonucu oluşan heyelanda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın olduğunu, binaların yıkıldığını ve göçük altında vatandaşlarımızın bulunduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Milletimizi derinden sarsan bu faciada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrı'dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz'' ifadelerine yer verildi.

'KARDEŞİMİ ADIYAMAN'DA İŞ OLMADIĞI İÇİN YANIMA ÇAĞIRDIM. AYDA 800 LİRA KAZANACAKTI''

Rize'nin Gündoğdu beldesinde etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen heyelandan sağ kurtulan, ancak kardeşi ve kayınvalidesini kaybeden Burak Akat, ''Kardeşim Tahir'i de Adıyaman'da iş olmadığı için yanıma çağırdım. Ayda 800 lira kazanacaktı'' dedi.

Akat, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam Gündoğdu beldesinin Dağınıksu Mahallesi'nde kayınvalidesi Fazile Efil'e ait evde bulunduklarını belirtti. Yaz mevsiminde çay toplamak için eşiyle bölgeye geldiklerini ifade eden Akat, ''Kardeşim Tahir'i de Adıyaman'da iş olmadığı için yanıma çağırdım. Ayda 800 lira kazanacaktı. 5 ay sonra da askere gidecekti. Kazandığı parayı askerliği için biriktiriyordu'' diye konuştu.

İftar saatinde sofraya oturdukları sıralarda bir ses duyduklarını belirten Akat, ''Evin çökeceğini anladık. 'Çökecek, kaçın' demeye kalmadan ev çöktü. Bu arada ben kendimi dışarı atmayı başarmıştım. Kayınvalidem ve kardeşim ise evden kaçmayı başaramadılar. Heyelan altında kalarak hayatlarını kaybettiler. Çok üzgünüm'' dedi.

''YEĞENİM VE EŞİ, GEÇİMLERİNİ BAŞKALARININ ÇAY BAHÇELERİNİ İŞLETEREK SAĞLIYORDU''

Rize'nin Gündoğdu beldesinde etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen heyelanda toprak altında kalarak hayatını kaybeden Serdar ve Sonay Pehlivan çiftinin amcası Hasan Pehlivan, yeğenlerinin başkalarının çay bahçelerini işleterek geçimlerini sağladığını söyledi.

Hasan Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Serdar Pehlivan'ın, evlendikten sonra, Gürgen köyündeki baba evinden Gündoğdu beldesine taşındığını belirterek, ''Yeğenim Serdar ve eşi Sonay geçimlerini başkalarının çay bahçelerini işleterek sağlıyordu. Serdar, zaman zaman çay sezonu dışında şoförlük de yapardı'' dedi.

Sahur vakti kardeşi Celal'in, Serdar'a ulaşamadığını söyleyerek kendisini aradığını anlatan Hasan Pehlivan, ''Bana evinin heyelanda yıkıldığını ve Serdar'a ulaşamadığını söyledi. Ben inanmakta güçlük çektim. Ancak yıkımı görünce afetin boyutunu anladım'' diye konuştu.

Hasan Pehlivan, çay topladıkları zamanda Serdar'ın, çocukları Kayra ve ve Ümran'ı babasına bıraktığını, aynı gün sağanak başlamadan 15 dakika önce çocukları eşinin ailesine ve babasına teslim ettiğini, böylece çocukların heyelandan kurtulduğunu da sözlerine ekledi.

RİZE'YE DÜN 166.2 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Meteoroloji Trabzon Bölge Müdür Vekili Erol Aydın, yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, halen bölgede devam eden gök gürültülü sağanak yağışların Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde bugün etkisini azaltarak yerini parçalı bulutlu ve güneşli bir havaya bırakacağını belirtti. Rüzgarın değişik yönlerden orta kuvvette eseceğini ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

''Hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında seyredecek. (En düşük 20 derece ve en yüksek 27 derece) Nispi nem yüzde 65-85 oranında olacaktır. Bölgemizde son 24 saat içerisinde Trabzon'da metrekareye 5.3 kilogram, Rize'ye 52.5 kilogram, Rize'nin Pazar ilçesine 3.2 kilogram, Artvin'in Hopa ilçesine ise 14.6 kilogram yağış düştü. Yağışlar özellikle sağanak ve lokal olarak yağdığı için yağış alan bölgelerde etkili olmaktadır. Rize'de dün toplam yağış 166.2 kilogram olmuştur.''

TÜRK KIZILAYI BÖLGEYE YARDIM GÖNDERDİ

Türk Kızılayı bölgeye, 5 çadır, 4 gölgelik çadır, 150 battaniye, 25 mutfak seti, bin 512 adet 1.5 litrelik su, 50 gıda paketi, 1 jeneratör ve 2 projektör cihazı ulaştırdı. İftar için 500 kişilik kumanya dağıtımı yapılacak.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rize'deki sağanak yağışın ve heyelanın ardından Afet Operasyon Merkezi ile Trabzon'daki Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Erzurum'daki Kuzeydoğu Bölge Afet Yönetim Merkezi alarma geçirildi.

Erzurum Bölge Merkezi'nden 5 personel, 1 haberleşme aracı ve 2 kamyon ile Trabzon Bölge Kan Merkezi'den 6 personel, 1 haberleşme aracı olmak üzere toplam 2 kamyon ve 2 haberleşme aracı ile 11 personel bölgede ihtiyaç tespit ve dağıtım çalışmalarına başladı.

Rize Gündoğdu beldesine 25 çadır, 4 gölgelik çadır, 150 battaniye, 25 mutfak seti, bin 512 adet 1.5 litrelik su, 50 gıda paketi, 1 jeneratör ve 2 projektör cihazı bölgeye ulaştırıldı. İftar için 500 kişilik kumanya dağıtımı yapılması için hazırlıklar sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize'de heyelan felaketi: 12 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN