İşi olmayan sokağa çıkmasın

'da öğleden sonra başlayan tozu dumana kattı. lar uçtu, lar devrildi, canlar kırıldı, iki kişi yaralandı.

Giriş Tarihi: 18.4.2012 13:31 Güncelleme Tarihi: 18.4.2012 16:22

'da şiddetli , vatandaşlara zor anlar yaşattı. Megakentte fırtına büyük maddi verdi. Özellikle öğle yemeği için pek çok insanın dışarıda olduğu saatlerde fırtınanın şiddetinin artması yaşanan paniğin daha büyük olmasına neden oldu.

THY 42 SEFERİ İPTAL ETTİ

İGDAŞ'TAN FIRTINA UYARISI

TÜM YURT SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

FIRTINA UÇAĞI YERİNDEN KAYDIRDI

HASTANENİN ÇATISI UÇTU

İstanbul Valisi Mutlu: 300 çatı uçtu, 2 kişi yaralandı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul'daki şiddetli fırtına dolayısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine, larla ilgili 300 civarında ihbar geldiğini bildirdi.

Mutlu, Maltepe Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu'nun açılış töreni öncesinde gazetecilerin İstanbul'daki şiddetli lodosa ilişkin sorularını yanıtladı.
İstanbul'da hava şartları nedeniyle ani oluşan bir fırtına ile karşılaştıklarını ve bunun kısa sürede etkili olduğunu dile getiren Mutlu, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine, çatılarla ilgili 300 civarında ihbar geldi. Kısa süreli de olsa çok etkili, saatteki hızı 120-125 kilometreyi bulan bir rüzgarla karşılaştık'' diye konuştu.

Mutlu, fırtınanın özellikle çatılarda ciddi hasara sebebiyet verdiğini, çatılardan dolayı Çekmeköy'de bir, Harbiye'de de bir kişinin yaralandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını ifade ederek, ''Denizde de muhtemelen bu fırtınaya bağlı olarak, bir teknede, yatta oluşan yangından dolayı da denize atlayarak kendini kurtarmak isteyen vatandaşlar oldu. Onlar yaralı değil. Kurtarıldılar. 10 kişi... Teknede çıkan yangın da Kıyı Emniyeti vasıtasıyla anında müdahale edilmek suretiyle durduruldu'' dedi.

Boğaziçi Köprüsü'nde de, Kara yolları ekipleri tarafından emniyete verilen ihbar doğrultusunda kısa süreli, tedbir maksatlı trafiği durdurduklarını anlatan Mutlu, ''Saatte 120 kilometre esen bir rüzgarda Boğaz Köprüsü üzerinde can ve mal kaybı yaşanmaması için trafiği kısa süreli durdurduk. Şu anda trafik normale döndü. Bu tedbiri 20-25 dakika kadar sürdürmek zorunda kaldık. Şu anda trafik akışımız normal başladı'' şeklinde konuştu.

FIRTINA AĞAÇLARI YERİNDEN SÖKTÜ VİDEO İÇİN TIKLAYIN

''Duracağımız yerleri özellikle iyi tayin etmekte yarar var''

Hüseyin Avni Mutlu, yaralıların durumunu takip ettiklerini, ellerinde birinin durumunun nispeten ağır olduğu yönünde bir bilgi bulunduğunu, bunları da izlediklerini ifade ederek, Meteoroloji Bölge Müdürü'nden aldığı bilginin, bu hava şartlarının mevsim koşullarıyla bağlantılı olarak zaman zaman yaşanabileceği ve durumun 1-2 gün daha sürebileceği yönünde olduğunu kaydetti. Gazetecilerin önlemlere ilişkin bir sorusu üzerine Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Rüzgarın sert estiği dönemlerde alabileceğimiz tedbirler, yaşanacak kaza risklerine karşı tedbirli olmak lazım. Yani duracağımız yerleri özellikle iyi tayin etmekte yarar var. İşte çatıların olduğu bölgelerde... Gerçi İstanbul'umuzda ne yapacaksınız? Her tarafta çatı var. Ancak bu konuda kişisel tedbirlerimizi dikkatle almakta fayda var. Özellikle inşaatların, iskelelerin olduğu bölgelerde, dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.''

Minibüsün üzerine çatı uçtu

Sultanbeyli'de fırtına nedeniyle çok sayıda vatandaşlar yaralandı.

Sultanbeyli'de çatılar yola uçtu. Bir minibüsün uçan çatıların altında kaldı. Olayda çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Yaralıların bir kısma çevredeki hastanelere kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları sürüyor.

Nişantaşı'nda iskele devrildi

Nişantaşı'nda inşaat halindeki nın iskelesi ve dışındaki perde, tadilatta olan Harbiye Polis Merkezi'nin üstüne ve yola devrildi.

İŞTE OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER

İstanbul'da etkili olan şiddetli lodos nedeniyle Teşvikiye Caddesi'nde inşaat halindeki binanın iskelesi ve üzerinde reklam panosu olan dış perdesi çöktü. İskelenin bir kısmı, inşaatın yanında bulunan ve tadilat halindeki Harbiye Polis Merkezi'nin üzerine bir kısmı da yola devrildi.

Yolda park halinde olan 34 TFP 07 plakalı ticari taksi, devrilen iskelenin altında kalırken, hafif yaralanan sürücüsü, vatandaşlar tarafından araçtan çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yine park halindeki bir otomobilin de inşaattan kopan parçalardan dolayı camları kırıldı.

İtfaiye ekipleri iskeleyi ve kalan perdeyi binadan sökmek için merdivenle çalışma yaparken, arama kurtarma ekipleri de enkaz kaldırma çalışmasını sürdürüyor. Bu arada vatandaşların da yıkılan iskeleyi, cep telefonuyla görüntüledikleri görüldü.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki ulaşım normale döndü

İstanbul'daki şiddetli lodos nedeniyle ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafik normale döndü.

FIRTINA BOĞAZ TARAFİĞİNİ DE ETKİLEDİ VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Rüzgarın hızının zaman zaman saatte 120 kilometreyi bulması nedeniyle her 2 yönde ulaşımın aralıklarla durdurulduğu Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafik, rüzgarın kısmen etkisini yitirmesi üzerine normal seyrine geçti.

Vapur seferleri iptal

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), kentte etkili olan lodos nedeniyle iç ve dış hatlarda bazı seferleri iptal etti.

İDO'nun internet sitesinden alınan bilgiye göre, iç hatlarda Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy deniz otobüsleri seferleri şu an yapılamıyor.

Dış hatlarda ise saat 15.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri ile saat 14.00'teki Pendik-Yalova ile Yalova-Pendik hızlı feribot seferleri iptal edildi.

Meteoroloji'den uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, öğle saatlerinden itibaren İstanbul'da etkili olmaya başlayan kuvvetli fırtınanın, yarın öğle saatlerine kadar devam edeceğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul'da etkili olan lodos nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı'nda rüzgarın hızının son saat itibarıyla saatte 100 kilometreye ulaştığı kaydedildi.
Açıklamada, ''Öğle saatlerinde İstanbul'da etkili olmaya başlayan kuvvetli fırtına, yarın öğle saatlerine kadar devam edecek'' ifadelerine yer verildi.

Yapılan son değerlendirmelere göre, rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Marmara'nın güneyi ile akşam saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi genelinde lodos şeklinde, (60-80 zaman zaman hamleli olarak 100 kilometrem/saat) esmesinin beklendiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada, kuvvetli fırtına nedeni ile meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği ifade edildi.

Oluşması muhtemel risklerin, çatı uçması, veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi olarak belirtildi. Açıklamada, görülen kuvvetli lodosun etkisiyle toz taşınımının beklendiği ve bu nedenle görüş mesafesinde düşüş, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksama olabileceğine değinildi.

Açıklamada, bu olumsuzluklara karşıda vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi alarma geçti

İstanbul'da etkili olan fırtına nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler alarma geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, İstanbul'u etkisi altına alan lodos fırtınası nedeniyle İstanbul İtfaiyesi'nin alarma geçtiği, gelen ihbarlar doğrultusunda tüm ekiplerin sahada çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Açıklamada, çok sayıda çatı uçması ve ağaç devrilmesi ihbarlarının geldiği belirtilirken, "Karayolları Bölge Müdürlüğü güvenlik nedeniyle Boğaz Köprüsünü bir süre trafiğe kapattı. Saat 14.00 itibari ile geçişler kontrollü yapılıyor. Ekiplerin raporları geldikte kamuoyu
ile paylaşılacaktır" denildi.

E-5'te trafik durma noktasına geldi

Fırtına Yenibosna'da ağaçları devirdi. Devrilen ağaç sebebiyle Yenibosna E-5 bağlantı yolu bir süre trafiğe kapandı.

Paniğe kapılanlar Twitter'da yaşadıklarını ve gördüklerini paylaştılar. İşte onlardan birkaçı;

Harbiye Nişantaşında camlar kırılmaya başladı ...

Yıllar önce Bodrum'da yakalandım bu fırtınaya.Tekne marinada bağlıyken ters dönmeye kalktı.Dışarı kendimi zor attım.
O gün dört tekne battı.

İstinye Park Bigplate bahçe darmadağın. Garsonlar devrilen saksıları tutmaya çalışıyor.

Afetle şaka olmaz.

Su an nisantasindayim ve cok kotu olaylar oldu biranda. Yogun bir firtina koptu ve insaat iskelesi yikildi insanlar altinda kaldi. Allahim:(

Boğaziçi Köprüsü'nde araçlar fırtınadan ilerleyemiyor.

İstinyepark'ta kasırga çıktı masalar uçtu ne fırtına var be

Beyoğlu uçuyor. Bacalar yıkılıyor. 110 yıllık Suriye Pasajı bile zor dayanıyor. Penceremin önüne parçalar dökülüyor.

Ankara, Konya ve Eskişehirden de fırtına uyarisi var.. Mayalar hakli mi yoksa !!!!!!!

Camlicada catilar parcalanmaya basladi

Tüm semtlerde hortum firtina var !!!! KIRMIZI ALARM DOĞAL AFET UYARİSİ ... İşi olmayan çıkmasın....

Bak işte yaklaşıyor Fırtına. Diyordu şarkı, ne yaklaşması;yıkıyor vallahi! Tırstım arkadaş...

Camlicada korkunc bir ruzgar var durum kotu. Bacalar yikilmaya basladi

Fırtınalar koparsa kopsuuun...))) Buna elektik fırtınası denir arkadaşlar.Mevsim dönümlerinde olur.En fazla yarım saat sürer.

Firtina bastirdi, gemiler yana egildi! Bina sallaniyor ruzgardan! Boyle sey gormedim!!

galiba hortumun içine girdik şu anda A blok yerinden çıkabilir o derece :l

Kum fırtınası sanki

Ankara uçuyor...

Güneşli'de büyük fırtına, neye uğradığımızı şaşırdık

Fırtına tozu dumana kattı Kanyon'da

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşi olmayan sokağa çıkmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN