Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlkokul mezunu 'müzik profesörü'

Giriş Tarihi: 7.5.2013

Selami Şahin kendisiyle dalga geçebilecek kadar bilge adam. Bu haftanın MOLA'sını yaptığımız sıra; " Doğan görünümlü Şahin olduğuma kanma" diyor. Şaşırıyorum...

Hayırdır abi niye öyle dedin?
Ben ilkokul mezunuyum çünkü. Anam Mısırlıdır. Türkçesi yoktu. İlkokula kadar ben de Türkçe bilmedim o yüzden. Antakya'da, eski adı Çındarlı olan Yonyakaya köyündeydik. Yol yok, elektrik yok, sadece ilkokul var. Anamın sesi muhteşem. Benimki onun dörtte biridir ancak. Bu sesle şarkıcı olurum dedim, kaçtım geldim İstanbul'a. 14 yaşımdaydım. Lades Tavukçusu vardı, orada çalıştım. Şato Oteli'nde komilik yaptım. Sonunda Doğubank İş Hanı'nda plakçılar çarşısı var diye gidip, orada getir götür işi buldum. İrfan Özbakır ve Avni Anıl sesimi beğendi, 45'lik yaptılar bana. Sonra 2 tane 45'lik daha. 18 yaşımda ünlendim, şaşırdım kaldım. Notayı bile kendi başıma, kitaplardan öğrendim 20 yaşımdan sonra. İlk mektep mezunu profesörüyüm müziğin.

YANDAN FAÇALIYIM

Bazen bir şarkı duyar bu Selahattin Pınar bestesi ya da ne bileyim tipik Yusuf Nalkesen eseri deriz. Sen insanı şaşırtıyorsun oysa.
350 civarı bestemin 200'den fazlası hit olmuş. Roman havası da yaparım. Mesela "Kasımpaşalıyım eli maşalıyım" diyerek. Ya da "Ne zaman gelirsen gel başıma tac olursun" derim, Zeki Müren okur. Sonra türkü çeker canım, İbrahim okur. Batıya dönerim Tanju baba (Okan) ses verir...

En güzel kim okudu şarkılarını abi?
Zeki Müren Türkçesiyle, yorumuyla bir numaram elbet. "Ah dünya, yalansın dünya" ya da "Gitme sana muhtacım" dedi, patladı şarkılar. Behiye Aksoy okudu, merhum anacığın okudu, Gönül Akkor...

ŞENER ŞEN KIZMADI
Zamanında stand up yaparak sahneye çıksan hem ilk olurdun, hem yıkardın ortalığı. Metin Akpınar, Şener Şen gibi bir dolu tiplemen var.
Çok sevdiğim abilerim, dostlarım onlar. Geçen gün Şener abiyle kafede otururken tuvalete gitti. Baktım dönüşte fermuarı kapatmamış. Uyardım, "ah pardon" dedi. "Olsun abi" dedim. "Adettir, ölü evinin kapısı açık durur."

Yeni çalışman var biliyorum. Hırsıza yol göstermek gibi olmasın da, bir kuple okusan bir yeni şarkından.
Hatırın büyük Savaş'ım, mırıldanayım dur da: "Senin derdin benim derdin, hani beni çok severdin. Ben ağlarım sen yerine, yeter ki sen gül derdin. Şimdi ağlayan ben, ağlatan sensin. Şimdi özleyen ben özleten sensin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlkokul mezunu 'müzik profesörü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN