Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'O avukat' yine hâkim karşısında

Giriş Tarihi: 6.3.2014

Daha önce Prof. İbrahim Saraçoğlu'nu tehdit ederek yargıya rüşvet vermeye zorladığı gerekçesiyle hâkim karşısına çıkan avukat Engin Yeşilyurt, bu kez sahte evrak hazırlayıp Esra Ceyhan'ı mağdur ettiği iddiasıyla yargılanacak

İstanbul'da geçtiğimiz yıl bitkisel tedavi uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun gözünü korkutarak yargıya rüşvet vermeye teşvik ettiği ve bu yolla haksız menfaat temin etmeye çalıştığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Avukat Engin Yeşilyurt, bu kez ünlü televizyoncu Esra Ceyhan'ın yargılandığı bir davada dosyaya sahte belge sunmakla suçlandı. Birçok ünlünün avukatlığını yapan Engin Yeşilyurt hakkında, geçtiğimiz yıl müvekkili olan Prof. İbrahim Saraçoğlu'nu bir soruşturmadan kurtulmak için bir Yargıtay üyesine rüşvet vermeye teşvik ettiği gerekçesiyle iddianame tanzim edilmişti. Savcılık, Yeşilyurt hakkında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla ağır cezada 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açmış, ünlü avukatın yargılanmasına başlanmıştı. Engin Yeşilyurt bu kez ünlü televizyoncu sunucu Esra Ceyhan'ın tarafı olduğu bir iş davasında, karşı taraf lehine sahte evrak hazırlayıp mahkemeye delil adı altında sunmakla suçlanıyor.

MAHKEMEYE SAHTE EVRAK

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen iddianamede Engin Yeşilyurt'un İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, özel belgede sahtecilik suçundan yargılaması yapılan E.Y. isimli kişinin müvekkili olduğu, bu kişinin Esra Ceyhan aleyhine İstanbul 10. İş Mahkemesi'nde açtığı tespit davası bulunduğu anlatıldı. Bu kapsamda Eksim Yatırım ve Evsen Medya adlı iki şirkete E.Y.'nin kendi bünyelerinde çalışıp çalışmadığına dair müzekkere yazıldığı, avukat Engin Yeşilyurt'un, müvekkilinin söz konusu şirketlerde çalıştığına dair sahte evrak düzenleyip ya da düzenletip, bu belgeleri dava dosyasına sunduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Şüphelinin dosyaya sunduğu anlaşılan gerçeğe aykırı belgelerin, yargılamanın seyrini değiştirmeye yönelik olduğunu kaydeden savcılık, Adalet Bakanlığı'ndan gerekli izinleri aldıktan sonra Yeşilyurt'un "görevi kötüye kullanma" ve "sahtecilik" suçlarından, 2 yıl altı aydan 7 yıla kadar hapis istemiyle ağır ceza mahkemesinde yargılamasını talep etti. Esra Ceyhan'ın avukatı Rezzan Epözdemir'in çabaları sonucu açılan dava, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'O avukat' yine hâkim karşısında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN