Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saatler ne zaman ileri alınacak, neden?

Saatler ne zaman ileri alınacak! Güneş enerjisinden fayda sağlamak amacıyla yaz saati uygulamasına geçiliyor ve bu yüzden saatler 29 Mart Pazar günü (bu gece yarısından sonra) saat 03:00'da 1 saat ileri alınacak.

Giriş Tarihi: 28.3.2015 18:24
Saatler ne zaman ileri alınacak, neden?
Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler ileri mi alınaca geri mi alınacak? İşte en çok merak edilen ve kafa karıştıran sorulardan bir tanesi bu. Saatler yaz saati uygulamasına geçildiğinden gece yarısından itibaren (03:00) 1 saat ileri alınacak ve böylece güneş enerjisinden fayda sağlanacak. Yine aynı şekilde saatler 25 Ekim Pazar günü saat 04:00'dan sonra bir saat geri alınmasıyla ileri saat uygulaması sona erdirilecek..

SAATLER EKİM AYINDA GERİ ALINMIŞTI

Yine günışığından daha fazla yararlanılması amacıyla 26 Ekim pazar günü saatler 1 saat geri alınmıştı.

SAATLER NEDEN İLERİ ALINIR?

16 Şubat 2014 tarih ve 28915 sayılı Resmi gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında uygulamanın amacı, 'gün ışığından daha fazla yararlanmak' olarak belirtiliyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Benjamin Franklin, "Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar" özdeyişinin sahibiydi. ABD'li mucit Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı. 1784 yılındaki bu vergi, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi önerile içermekteydi. Sonradan da saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saatler ne zaman ileri alınacak, neden?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN