8 Mart nasıl ortaya çıktı? - Dünya Emekçi ile ne zaman kutlanmaya başladı?

8 Mart Dünya Emekçi , gerek ortaya çıkışı gerekse taşıdığı anlam bakımından geçmişten günümüze yön veren son derece anlamlı bir olgudur. Kadın hakları temelinde ortaya çıkan , tüm dünyada ve ülkemizde her sene büyük bir umut ve coşkuyla anılmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılından itibaren kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün geçmişi ise daha eskiye kadar gitmektedir. Peki, 8 Mart ve ülkemizde ne zaman kutlanmaya başladı? İşte tarihçesi eşliğinde merak edilen detaylar...

Giriş Tarihi: 8.3.2019 09:40 Güncelleme Tarihi: 8.3.2019 09:42
8 Mart Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? - Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesi ile ne zaman kutlanmaya başladı?

Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan Kadınlar Günü, ortaya çıkışı bakımından da birçok hikayeyi barındırmaktadır. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanan bu özel günün tarihçesi de oldukça merak ediliyor. Peki, Dünya Kadınlar Günü ortaya çıktı? Sizler için derlediğimiz haberimizde, Kadınlar Günü tarihçesi hakkında bilgi verirken merak edilen bütün detayları derledik.

Emekçi Kadınlar Günü mesajları 2019 burada! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları ve sözleri yayınlandı

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
8 Mart Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? - Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesi ile ne zaman kutlanmaya başladı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN