SABAH'a konuştu: Hapsoluş değil kurtuluş süreci

18 yaşında kariyerine 100’den fazla madalya ve bir de Dünya şampiyonluğu sığdıran başarılı sporcu , SABAH'a konuştu. “Yatırımlar doğru şekilde yapıldı. Mesela şimdi 81 ilde yapabileceğimiz alanlar var” diyen Onbaşı; karantina günlerini ise şu sözlerle anlattı: "Bunu eve hapsolmuş olarak değil evde kalıp kurtuluş yolu olarak görmemiz ve değerlendirmemiz lazım."

Giriş Tarihi: 10.5.2020 ABONE OL
Ayşe Begüm Onbaşı SABAH'a konuştu: Hapsoluş değil kurtuluş süreci

"Daha az imkânla bu başarıları elde ettiysek, daha fazlasıyla başarı sayısı da artacaktır"


Dünya şampiyonluğu da dahil olmak üzere 18 yaşına birçok başarı sığdıran aerobik cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı SABAH'a konuştu.

Türk sporunda son yıllarda büyük atılımlar gerçekleşti ve başarılar da peşinden gelmeye başladı. Gelinen noktayı milli bir sporcu olarak nasıl buluyorsun?
Yatırımların doğru şekilde yapıldığını düşünüyorum. Cimnastik özelinde konuşursam şu anda 81 ilimizde sporcuların antrenman yapabileceği alanlar var. Benim küçük olduğum dönemde bu kadar fazla imkân yoktu. Bu imkânların çoğalması tabi ki de beni çok mutlu ediyor. Daha az imkânla başarı elde edebildiysek, daha fazlasıyla bizden sonra gelecek olan sporcuların başarı sayısı da artacaktır. Bu gelişim beni çok mutlu ediyor.

Henüz 18 yaşında olmana rağmen tanınan biri olmak nasıl hissettiriyor?
Ekstra sorumluluk yüklüyor. Bunun haricinde kendimi asla bir hedefe ulaşmaktan vazgeçirmiyorum. "Hedefe ulaştım tamam demektense, bunu başardım ve bundan sonra daha fazlasını başarmalıyım" diye bu süreci yönettiğimi düşünüyorum. Ailem, antrenörlerim ve sevenlerim. Hepsinin etrafımda daire oluşturduğunu düşünün ve hepsi beni destekliyor. Bu psikolojiyi korumamın en önemli faktörlerinden bir tanesi.

ANNEMİ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİM!

Annem, 'kitap okumayı seviyorum' derdi ama hiç kitap okurken görmemiştim. Şu an kitap okurken görüyorum. Çünkü normalde erkenden işe gidiyordu, ben akşam geliyordum, babam da öyle. Çok fazla görüşme fırsatı bulamıyorduk. Şimdi bir arada olunca hiç görmediğim özelliklerini keşfetmeye başladım.

GEÇMİŞTEN İLHAM ALIYORUM

Kariyerinde 100'den fazla madalyan var. Genç yaşta elde ettiğin bu başarılar gelecek adına sana ilham veriyor mu?
Elbette... Büyükler kategorisinde yeni yarışmaya başladım. O yüzden küçükler ve gençlerde elde ettiğim başarıların hepsini büyüklerde de başarmak istiyorum.

HAPSOLUŞ DEĞİL KURTULUŞ SÜRECİ

20 yaş altı yasağına takıldığı için dışarı çıkamayan Ayşe Begüm, karantina günlerini, "Bunu eve hapsoluş olarak değil evde kalıp kurtuluş yolu olarak değerlendirmeliyiz" şeklinde yorumladı

KORONAVIRÜS sürecini değerlendiren Ayşe Begüm Onbaşı, "18 yaşında olduğum için zaten evden çıkmam yasak. Ama bunu eve hapsolmuş olarak değil evde kalıp kurtuluş yolu olarak görmemiz ve değerlendirmemiz lazım. Hepimiz normal hayata dönmek istiyoruz ama bunun için elimizden geleni yapmalıyız" ifadesini kullandı. Evdeki günlerine de değinen Ayşe Begüm, şunları söyledi: "Aileme ve kendime daha fazla vakit ayırabiliyorum. Hobilerimden daha fazla keyif aldığımı fark ettim. Mayo çizimiyle uğraşıyorum özellikle, onun haricinde belge okumaları yapıyorum. Saçma gelebilir belki kendi kendime dans ediyorum çok keyif veriyor ve ayrıca meditasyon da yapıyorum. Vücudum dinleniyor."

RedBull ile aile gibiyiz

Spora çok ciddi yatırım yapan global bir sponsorun var. Bunun avantajları neler senin için?
RedBull ile aramda kurumsal bir ilişkiden ziyade aile ilişkisi olduğu için herhangi bir sıkıntım ya da sorunum olduğundaç özüm önerisi sunuyorlar. Bu aile ortamı çok güzel. Bana kattıkları açısından mutluyum.

Spor camiasından Anneler Günü mesajları Burak Yılmaz'dan dikkat çeken corona virüsü paylaşımı Resmen açıkladı! İşte Juventus - Lyon maçının tarihi

ARKADAŞINA GÖNDER
Ayşe Begüm Onbaşı SABAH'a konuştu: Hapsoluş değil kurtuluş süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA