5 günlük hava durumu
8 Eylül 2011 Perşembe

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü için imzalar atıldı

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 08.09.2011  13:46
    Güncelleme : 08.09.2011  17:11

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, asırlardan beri doğudan batıya, batıdan doğuya seyahatlerin, göçlerin, ticaretin yapıldığı bu coğrafyada gerçekleştirilecek İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile modern İpek Yolları'nın, Baharat Yolları'nın yeniden ihya edilmiş olacağını söyledi.

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Türkiye'nin en büyük otoyol projesi Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu nda İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Projesi için, OTOYOL AŞ. ile anlaşmaya varılan IHI-ITOCHU Konsorsiyumu arasında atılacak imza dolayısıyla Sait Halim Paşa Yalısı'nda tören düzenlendi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yalnızca İstanbul'u İzmir'e, Yalova'ya, Bursa'ya, Balıkesir'e, Manisa'ya, Kütahya'ya bağlamadığını, bu projenin 25 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya, doğrudan hizmet eden bir proje olmadığını belirtti. Yıldırım, ''Bu proje, Japonya ile İtalya'yı da birbirine bağlayan Türkiye-İtalya-Japonya dostluğunu da pekiştiren bir projedir. Dolayısıyla asırlardan beri doğudan batıya, batıdan doğuya seyahatlerin, göçlerin, ticaretin yapıldığı bu coğrafyada gerçekleştirilecek bu köprüyle modern İpek Yolları, Baharat Yolları yeniden ihya edilmiş oluyor. Dolayısıyla bu projenin yapımında yer almak, küresel anlamda da büyük bir sosyal sorumluluğu yerine getirmek anlamını da taşıyor'' diye konuştu.

KRİZLERİ AŞMANIN YOLU
Dünyanın bir küresel krizden geçtiğini anımsatan Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Krizleri aşmanın yolu, kara kara düşünmek, 'Ne yapacağız' demek değildir. Krizleri aşmanın yolu, inadına yatırım yapmak, imar etmek, kriz sonrası dönemlere, ülkeleri, coğrafyaları hazırlamaktır. Eğer bugün finans kuruluşlarıyla, yapım firmalarıyla daha yaşanabilir, daha güzel bir dünya için yeni yollar yapacak projelere kafa yormazsak, yarın kriz bittiğinde o zaman kapısını çalacak, paramızı satacak müşteri de bulamayız. O bakımdan bu dönem, önemli bir dönemdir. Bu dönemde inisiyatif alanlar, gelecek dönemde çok büyük fırsatların da kapısını aralamış olacaktır. Bugün bu ve buna benzer projeler dünyada fazla yok, ama bu projeler, doğuracağı sonuçlar itibariyle çok önemli projelerdir.''
Türkiye'nin Japonya depreminden sonra bu ülkeye verdiği desteğe değinen Yıldırım, ''Bu bir sorumluluktur. Bizim ülkemizin geleneksel bir davranışıdır. Biz her zaman darda olanların imdadına yetişmek için millet olarak seferber olmayı bir görev biliriz. Bugün Somali'de de bunu yapıyoruz, dünyanın sorunu olan başka ülkelerde de bunu yapıyoruz. Dünyanın neresinde bir sorun varsa, bunu çözmek için hep birlikte hareket edeceğiz. Bu olgunluğu gösterebilirsek dünyamız daha huzurlu, daha yaşanabilir ve insanların daha fazla mutlu olduğu bir mekan haline gelir'' dedi.

''17 AĞUSTOS'TA BÖYLE BİR KÖPRÜMÜZ OLSAYDI''
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün yapılacağı yerin önemli bir yer olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bu köprünün yapılacağı yerde, 17 Ağustos 1999'da biz de Japonya'da yaşanan büyük felaket gibi bir felaket yaşadık. O zaman o bölgelere erişimde sıkıntı çektik. Böyle bir köprümüz olsaydı çok daha seri bir şekilde o bölgede olabilirdik. Sizin yaptığınız bu katkı sayesinde, da bu bölgede yaşanan olaylardan sonra, bir daha benzeri olaylar yaşanmamasını, ama her halükarda olursa da buralara çok daha hızlı ve çok daha kolay şekilde erişim sağlanması ve oradan ihtiyacı olan insanlara ulaşılmasını mümkün hale getirecek. Projenin, dolayısıyla birçok boyutu var. Sosyo ekonomik ve sorumluluk boyutu var. Bölge ve ülke ekonomilerine önemli ölçüde katkısı var. Refah ve kalkınmaya çok ciddi faydaları var.''
Köprünün 6 dakikada geçileceğini, denizden geçişe göre 10 kat, körfeze göre 17 kat daha mesafenin kısaldığını anlatan Yıldırım, ''Bugün zamanın ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz, zaman paradır. Hatta paradan daha değerlidir. Bugün zamanın paranın önüne de geçtiğini dikkate alırsak, bu köprü büyük önem taşıyor ve bugün bu köprünün yapımı için somut adımın atılıyor olması da bu proje üzerindeki bazı şüpheleri tamamen ortadan kaldırmıştır. Proje gerçekleşme yoluna girmiştir. Her halükarda bu proje gerçekleştirilecektir.''

''KRİTİK NOKTA BURSA''
Projenin, İstanbul-İzmir arasında gerçekleştirildiğini, devamı niteliğindeki yolların zaten tamamlandığını, ancak kritik noktanın Bursa olduğunu belirten Yıldırım, ''İstanbul-Bursa arasında bu köprü ve Akça Ova'ya, çevre yoluna Bursa'nın bağlantısı yapıldığında, 3-3,5 sene sonra, artık projenin büyük bir bölümü hizmet verir hale gelecek. Bu devam ederken, İzmir tarafından da bu tarafa doğru yol gelip, Bursa'da buluşacak. Bursa çevreyolundan dağıtım, ister Eskişehir'e, ister Yalova'ya, ister istanbul'a gerçekleşmiş olacak'' diye konuştu.

Projeyle ilgili ilk ihalenin tamamlanmasından bugüne, konsorsiyum 6 firmanın, büyük bir gayretle, iyi niyetle çalıştığını ifade eden Yıldırım, firmaların kendi aralarında iş bölümlerini de yaptığını, sorumluluklarını belirlediklerini ve güzergahta çalışmalara da başladıklarını anlattı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün de paralel olarak kamulaştırma işlemlerini sürdürdüğünü belirten Yıldırım, yapıma ilişkin engelleyici bir husus gözükmediğini, en önemli kararlardan bir tanesinin bu köprünün kimin tarafından yapılacağı konusu olduğunu, bunun da artık bugün netleştiğini söyledi.

Bundan sonrasının, güzergahın geri kalan kısımlarındaki finansmanla ilgili süreci takvimi içinde tamamlamak olduğunu anlatan Yıldırım, Hazinenin bu projenin sonuna kadar arkasında ve Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün, projenin teminatı olduğunu söyledi.

Projenin yapımı için 38 ayın öngörüldüğünü belirten Yıldırım, '' Ama eminim ki siz bunu birkaç ay daha aşağı indireceksiniz. Çünkü hemen köprüyü yapacağınız yerde 40 tane tersane var. Hepsi müsait. 15 ayda köprünün çelik aksamını bitirmeyi garanti ediyorum. Siz de ipek böceği gibi yukarı çıkın, halat dizin. Böylece bu işi bitirelim. Bir an önce Japon mucizesinden sonra Türk mucizesini de hep birlikte başaralım'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Araki ile konsorsiyumu oluşturan firmalar İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün yapımına ilişkin imzaları attı.

kalan karakter 460

Scotland Scotland

hayaldi gercek oldu, hukumetimizi tebrik ederim, cumhuriyet tarihinde yapilmayani yapiyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet88
hayır16
cevapla 08.09.2011 15:22
xx xx

önce bir olsun da, hayal olup olmadığını daha sonra görelim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 08.09.2011 19:59
Beysurla Beysurla // İSTANBUL

Marmaray'a benzemesin.Zamanında bitsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır52
cevapla 08.09.2011 16:43
marmara marmara

marmaray arkeolojik kazılardan dolayı gecikti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 09.09.2011 02:03
Ferudun Bozkurt Ferudun Bozkurt

İyi niyetli olmak lazım Marmarayın bitirilememesi kasdi değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.09.2011 23:32
tarkan tarkan

marmaray konusunun uzama sebebi kazılarda tarihi eserler bulunması üzerine inşaatın durdurulmasıydı. gerekli kazılar ve araştırmalar tamamlanınca inşaat tekrar devam edebildi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 08.09.2011 22:57
duyun sesimi duyun sesimi

Yıllardır ihmal edilen bir yerdir gelibolu,bu bölgeninde bir boğaz köprüsüne ihtiyacı var,özellikle yaz aylarında feribotlrara acayip talep var ama gelin görün ki kışın durum çok farklı.biraz fazla rüzgar olsa herşey altüst oluyor.Yetkililerin unuttuğu bir konuda buraya yapılacak olan köprü İstanbul trafiğinide rahatlatacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır3
cevapla 08.09.2011 16:41
körfez-lee körfez-lee

herkes icin hayırlı olması dılegıyle bu projede herkes kazanacak onemlı olan ulkemızın kazanması

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 07.11.2011 11:24
Kaya Kaya

Vatana millete hayirli olsun,bu kopru hem zaman kazandirir hemde yakit tasarrufu acisindan elimiz birazda olsa cebimizde kalir,umarim sadece atilan imzayla kalinmaz umarim bitirirler bu projeyi ve yeni degisikliklere gecilir,Turkiyenin bir cok degisiklige ihtiyaci var gelecek acisindan

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 11.09.2011 08:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Ağaoğlu iki rüzgar santrali kuracak
Bakan 7.4'lük depremi yaşadı
İsrail tohumu kullanmayın
Bankaların karı azaldı
OECD'de korku büyüyor
BOTAŞ'ın kontrat devri iptal
İsrail ekonomisinde Türkiye korkusu
Trichet faize dokunmadı
Almanya Euro'dan büyük kârlar elde ediyor
TOKİ 20 şehir kurdu
İsrailli yatırıma gelebilir
TL'nin simgesi değişiyor
"Yunanistan'da durum ciddi"
Yatırımı hangi semtlere yaptı?
Borsa yükseldi
Altın yeniden yükselişe geçti
IMF büyüme tahminini düşürdü
Dolar yükselişte
İstanbul'a sahil müjdesi
Yerli oto yılda 200 bin satar
Made in Turkey seferberliği
TTNET'ten 'SPORTIVI'
USPS iflasın eşiğinde
Mahkeme: Euro Bölgesi'ni kurtarma yardımları yasal
Komşu'ya çifte ültimatom
Türk şefler uluslararası pasaport
Amerika'yı şimdi de AVVA fethedecek
Protesto gösterileri yeniden başlıyor
Rusya'ya bavul çıkarması
Adıyaman'a Boğaz Köprüsü
Ekonomistler: Türkiye'nin notu yanlış
Mısır'a dönüş uçağında yer kalmadı
Çarşı 7 yıl sonra geri döndü
Hukuk devinden İstanbul'a ofis
19 milyon bina elden geçirilecek
6 ile 100 yolluk proje
Soros'tan kara tablo
Kart sahipleri dikkat!
'Yerli oto yüzde 20 pay alır'
İnşaat maliyeti arttı
BIST 100 (2014/09/20)
BIST 100 76921,94
Değişim oranı % -0,74
Hacim-milyon TL 2965001167
Yükselen hisse 263
Düşen hisse 314
Değişmeyen hisse 266
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/20
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 1,18 1026 TL
EURO % 0,38 1011 TL
BIST % -2,59 974,11 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,236 2,237
EURO 2,869 2,87
İngiliz Sterlini 3,633 3,651
İsviçe Frangı 2,367 2,381
Japon Yeni 2,04 2,054
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,283
Sterlin / USD 1,6321
USD / Japon Yeni 1,0891
USD / İsviçre Frangı 0,9395
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15265,35 0
Nikkei 225 16303,49 1,47
Hang Seng HK 24306,16 0,57
Argentina MERVAL 11580,91 0,39
Athens Composite Index 1148,64 3,67
Bovespa, Sao Paulo 57788,70 -1
DJ Transport 8633,83 -0,49
Straits Times 3177,06 -1,03
Bombay SENSEX 27090,42 -0,08
Seoul Composite 1996,96 -0,74
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
KSTUR 34,05 19,47
SELGD 0,38 11,76
EGCYH 0,73 8,96
ASCEL 4,55 8,33
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
AVGYO 0,83 -8,79
MERIT 5,20 -8,45
HURGZ 0,56 -8,20
RTALB 8,28 -6,76
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,11
VAKBN 4,46
HALKB 14,55
AKBNK 7,62
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol