5 günlük hava durumu
12 Ocak 2012 Perşembe

Lobinin başı Büyük Birader çıktı

  • 12.01.2012

Türkiye'ye yurtdışında en ağır eleştirileri yapan iki büyük yayın kuruluşu The Economist ve Financial Times'ın perde arkasından dünyanın en esrarengiz ailesi Rothschild'ler çıktı. Dünya Yahudi Lobisi'nin bir numaralı ismi olan, İsrail devletinin kuruculuğu ve hamiliğini yapan aile, savaşlardan, bankacılıktan ve petrolden kazanıyor

Benim için büyük bir keyif
Başbakan Erdoğan'ın "Türkiye'ye karşı atak başlattılar" dediği faiz lobisinin ardında kim var kim yok biraz bakalım dedik. Lobinin yurtdışında sözcülüğünü yapan iki İngiliz yayın organının perde arkasını araştırınca enteresan aktörlere ulaştık. Bilgilerin çıkmasında benim dışımda Dilek Güngör, Barış Ergin, Pınar Çelik ve Kerim Ülker'in de katkıları var. Bugünkünü keyifle ve iyi okumanızı tavsiye ederim. Çünkü yarın devamını da yazacağım, büyük keyifle...
***

Son dönemde İngiliz The Economist dergisi ve Financial Times (FT) gazetesi Türkiye eleştirileriyle gündeme geliyor. Daha dün FT, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın süreklendiği büyük tehlike başlığı altında 'Otoriter bir yönetime sürekleniyor' ithamında bulundu. Gazete ve derginin seçim öncesindeki yayınları da hâlâ hafızalarda tazeliğini koruyor. 12 Haziran'daki genel seçimlere bir hafta kala açıkça "AK Parti güçlü gelmesin, CHP'ye oy verin" çağrısı yapan dergi birkaç gün sonra daha da ileriye giderek Başbakan Erdoğan'a "Sonun Menderes gibi olur" imasında bulundu. Dergi ve gazete siyasetin dışında Türkiye ekonomisiyle de yakından ilgili. Her fırsatta Merkez Bankası'na faiz artırması gerektiği y ö n ü n d e k i eleştirel yayınlarıyla dikkat çekiyor. Biraz daha gerilere gidildiğinde, Türkiye'ye ilişkin söz konusu yayınların Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki "One minute" çıkışından sonra belirgin şekilde değiştiği de görülüyor. Dergi ve gazetenin bu eleştirel politikasının mimarlarına bakıldığında ise bu yayınların tesadüfi olmadığı ortaya çıkıyor. Türkiye'de belki de birçok kişinin tanımadığı ancak dünyanın neredeyse hakimi konumunda olan Alman kökenli yahudi aile Rothschild'ler iki yayının da etkin ortağı. Rothschild ailesi Economist dergisi de dahil 12 şirketi çatısı altında bulunduran The Economist Group'un büyük oranda hissesini elinde tutuyor.

YÜZDE 39'U AİLENİN

Derginin yüzde 39.1'i aileye ait. Hatta Rothschild ailesinin iki üyesi Lynn Forester Rotshild ve Sir Evelyn de Rotshild The Economist Group'un yönetiminde. Group'un yüzde 50'si ise Financial Times'ın sahibi Pearson'ın portföyünde bulunuyor. Pearson Grubu'nun borsadaki hisselerinde ise Rothschild'ların ne kadar payı olduğu bilinmiyor. İki İngiliz kökenli basın organının da yayın politikalarının benzer olmasının altında bu ortaklık yatıyor. İki yayın organı da Rothschildler ve paydaşlarının ekonomik çıkarlarını duyuruyorlar.

NEDEN TÜRKİYE İLE KAVGALILAR?
Derinlemesine bakıldığında Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin uyguladığı politikalar, Rothschild'ların dünya politikalarına üç açıdan ters geliyor.
1- Türkiye'nin uyguladığı para politikaları Aile'nin ülkeleri sömüren finans imparatorluğu için büyük tehlike. Çünkü Türkiye'nin faiz düşürme adımları diğer gelişen ülkelere örnek oluyor ve uluslararası bankerlik sisteminin gelirlerini azaltıyor.
2- Rusya ve Latin Amerika'daki petrol şirketlerinin devletleştirilmesi nedeniyle Rothschild'ların petrol kaynakları üzerindeki etkisi azaldı. Buldukları yeni büyük yatakların taşınıp satılabilmesi için de Türkiye üzerindeki kontrol hayati bir önem taşıyor.
3- Siyonizmin kurucusu ve en büyük sponsoru olan Aile, Türkiye'nin başta İsrail olmak üzere Ortadoğu ve yeni dış politikasını onaylamıyor. Ortadoğu'da yeni yaratılan gerilimde de muhtemelen Aile ve bağlılarının rolü çok büyük.

DÜNYA BANKACILIĞINI KURAN AİLE
Ailenin kökenleri 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Ailenin tanınması 1744'te döviz değişimiyle uğraşan Amschel Moses Rothschild'in oğlu olan Mayer Amschel Rothschild'in Almanya'da doğumuyla başladı. Frankfurt'un Yahudi mahallesinde doğan Mayer, bir finans kurumu kurdu ve 5 oğlunu Avusturya, Fransa, İngiltere ve Napoli'ye yolladı. Asıl servet Baron Rothschild tarafından Londra'da yapıldı.

FİNANSTAN PETROLE
Modern bankacılık sistemini kuran aile şimdi servetinin büyük bir bölümünü de petrolden sağlıyor. 1.500'e yakın ferdi bulunan ailenin toplam varlıklarının büyüklüğü tam olarak bilinmese de trilyonlarca dolar olduğu tahmin ediliyor. Aile üyeleri dünyanın en zenginler listesinde yok. Ancak sahibi oldukları şirketler düşünüldüğünde, Carlos Slim ve Bill Gates gibi isimler devede kulak kalıyor.

SİYONİZMİ KURDU, OSMANLI'YI YIKTI
Küresel çapta üne kavuşan ilk zengin Yahudi Ailesi olan Rothschild'lar, bugün dünyada Yahudi Lobisi ve İsrail'le birlikte somut yapılanmaya dönüşen siyonist görüşün de en büyük hamisi. Adı Tel Aviv'in en büyük caddelerinden birine verilecek kadar bu ülkede saygı gören Aile, İsrail devletinin kurulmasında büyük rol oynadı. Aile, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünde de bir anlamda pay sahibi. Aile komşu ülkeleri sürekli finanse edip savaşa zorladı, içeride de ayaklanma çıkardı. II. Abdulhamid döneminde Aile üyeleri Siyonist Teşkilatı'nın kurucusu Theodor Herzl'i İstanbul'a göndererek, Osmanlı'nın dış borçlarını kapatmaya karşılık, Kudüs'ü istedi. O dönemde Osmanlı'nın en büyük borcu İngiltere'yeydi. Ülkenin Merkez Bankası'nın patronu da bu aileydi. II. Abdülhamid isteklerini kabul etmedi. Kısa bir süre sonra padişah Selanik'ten gelen, İttihat ve Terakkiciler'in kontrolündeki ordu tarafından bir darbeyle tahttan indirildi. Ardından İttihat Terakki yönetimindeki Osmanlı, Birinci Dünya Savaşı'na girerek Kudüs'ün de aralarında bulunduğu topraklarının çoğunu kaybetti.

SAVAŞLA SERVET YAPTILAR
Ailenin bir başka özelliği de tarih kitaplarında sıkça yer buluyor. Rothschild'lar tarihteki neredeyse bütün savaşların yaratıcısı ve finansörü olarak ün salmış bir aile olarak karşımıza çıkıyor. Zaten Aile hemen her savaştan sonra servetini daha da artırıyor. Ülkeleri borçlandırıp yüksek faizle para satıyorlar. Bilinen ilk büyük örneklerinden biri Avrupa'daki Napolyon Savaşları sırasında Aile'nin tutumu. Londra'daki Nathan Mayer Rothschild, İngiltere'nin savaş masraflarını neredeyse tek başına üstlendi.

HİTLER'E GAZ VERDİ

Yahudi olmasına rağmen Rothschild Ailesi Hitler'in geçmişinde de önemli bir rol sahibi. Finanse ettikleri Alman I.G Farben şirketi, Yahudi toplama kamplarında kullanılan ölümcül gazları Naziler için üretti. Öte yandan İngiliz Kraliyet Ailesi'ni Çin'le savaşa ikna etmeyi başaran Lord Rothschild, bu sayede çıkarılan "Afyon Savaşı"nın ardından HSBC'yi Hong Kong'da kurdu. ABD'nin Irak'ı işgaline yol açan Irak Savaşı'nın dışında bu ülkenin 20'nci ve 21'inci yüzyılda çıkardığı bütün büyük savaşlarda (I ve II'nci Dünya Savaşı dahil) bu Aile ve kontrol ettiği paranın adı anılıyor...

kalan karakter 460

Ercan Ercan

Rothschild Ailesi hakkında yalan yanlış yazmayın!!!Bilmediğiniz şeyler için atıp tutmayın!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır150
cevapla 12.01.2012 15:30
ccc ccc

bu yahudi Rothschild ailesi ni tüm yazılı kaynaklardan araştırdım türkiye icin büyük tehlike..

Aynı Görüşte misiniz?
evet65
hayır10
cevapla 09.12.2012 21:19
pars pars

buyur sen aydınlat bizi o aileden misin yoksa :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır10
cevapla 15.01.2012 12:02
@RercanB @RercanB

Çok güzel bir haber, tebrik ediyorum. Bu tür araştırmalar milletin şuur seviyesini geliştirecek, dostunu düşmanını tanımasını sağlayacaktır. Bu yahudi karşıtlığı da değildir. Bu siyonizm karşıtlığı, bu hak ve hukuk içinde uyanık bir bakıştır. İhtiyacımız var buna.

Aynı Görüşte misiniz?
evet78
hayır13
cevapla 12.01.2012 16:20
isimsiz isimsiz

Teşekkür ederiz. Artık cahil kalan Türk halkının bu tarz tarihi gerçekleri öğrenme vakti geldi..Burda yazılanlar devede kulak kalır bence, daha derinlere inilse daha büyük entrikalarına rastlar,şimdiye kadar halklara yutturulmuş tarihi tabular tek tek yıkılır..

Aynı Görüşte misiniz?
evet62
hayır12
cevapla 12.01.2012 15:22
bedri bedri

rothschild para imparatorluğu kitabını okuyun ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır5
cevapla 01.04.2013 12:54
hakkı ölmez hakkı ölmez

beyin bedava!

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır15
cevapla 05.02.2012 14:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

İMKB'ye memur ve sekreter alınacak
Karşılıksız çek tasarısı geçti
3 erik 35 lira
Malatya'ya Çin piyangosu
İran'dan petrol ithalatına devam
Merkez dolar sattı
Avrupa faizi değiştirmedi
BTA Şekerbank hisselerini satıyor
En düşük maaş 1630 lira
Gaz yarışını Türkiye kazanacak
Dolar bir anda sıkı düştü
Vestas da işçi çıkıyor
Aralık'ta doları olan kazandı
Emekliliği gelene müjde!
RBS 3 bin 500 kişiyi kovuyor
Avrupa borsaları yükseldi
5 bin kişi işsiz kalacak
Endeks 52 bin puanı gördü
Memura sözleşme şoku
Benzinli araca düşük vergi
Asya'da borsalar değer kaybetti
çekmedilerBaşbakan'a patron desteği
İslam dünyasından boykot
Türkiye BP’nin güneş listesinde
Öğrenciler hem burs hem maaş alıyor
Finansın kalbinde yeni bir ‘Metropol’
Şimşek: Gerekirse üçüncü köprüyü bütçeden yaparız
'Rus indirimiyle gaz fiyatı Avrupa seviyesinde'
Köprü ve otoyollar 2011'de para bastı
Cari açık daralıyor
Sigortacılık bu yıl da popüler sektör olacak
Ikea'dan üç yılda 200 milyon dolarlık yatırım
Anadolu Sigorta denizden kazandığını denizle paylaşıyor
Allianz'dan Mahruki'li gelişim günleri
Bülent Somuncu Halk Sigorta Genel Müdürü
Axa Sigorta en beğenilen şirket
Turkcell ve Superonline'dan enerji tasarrufu
Dolar 1.85'e indi
TOKİ 384 arsa satıyor
Doğalgazda Avrupa fiyatına inildi
BIST 100 (2014/09/18)
BIST 100 78968,11
Değişim oranı % 0,42
Hacim-milyon TL 2864363585
Yükselen hisse 276
Düşen hisse 286
Değişmeyen hisse 283
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/18
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 0,46 1010 TL
EURO % 0,79 1022,5 TL
BIST % -1,39 986,11 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,2065 2,207
EURO 2,8595 2,8605
İngiliz Sterlini 3,609 3,625
İsviçe Frangı 2,353 2,365
Japon Yeni 2,039 2,053
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2961
Sterlin / USD 1,6425
USD / Japon Yeni 1,075
USD / İsviçre Frangı 0,9332
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15458,88 0
Hang Seng HK 24376,41 1
Bombay SENSEX 26631,29 0,52
DJ Transport 8652,00 0,96
Argentina MERVAL 11511,27 0,55
All Ordinaries, Sydney 5411,40 -0,64
Straits Times 3177,06 -1,03
Seoul Composite 1996,96 -0,74
FTSE 100 London 6780,90 -0,17
Nikkei 225 15903,71 -0,05
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
EMNIS 3,21 16,73
GENYH 21,95 10,03
PRZMA 1,58 9,72
ETILR 4,90 7,69
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ASYAB 0,64 -20,00
KSTUR 31,20 -19,17
MMCAS 5,55 -16,79
FVORI 0,16 -11,11
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,40
HALKB 15,20
VAKBN 4,73
THYAO 6,87
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol