X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yargıtay'dan tüketicileri sevindiren karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'dan tüketicileri sevindiren karar

  • Giriş Tarihi: 25.2.2012 14:06 Güncelleme Tarihi: 25.2.2012 15:50

(THD) Başkanı Turhan Çakar, 'ın tüketicileri sevindiren bir karara imza atarak, tüketicilerin, eskiden geriye dönük 2 yıl olan bankaların aldığı yıllık isteme sürenin 10 yıla çıktığını bildirdi.

Çakar yaptığı yazılı açıklamada, bugüne kadarki uygulamalarda, bankalar tarafından yılık üyelik aidatı adı altında kart sahiplerinden talep edilen tüm aidatların hakem heyetleri ve mahkemeler tarafından sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre değerlendirilerek 2 yıllık zaman aşımına tabi tutulduğu anımsatıldı.

Genel hükümlere göre alacak hakkının 10 yıllık zaman aşımına tabi olması gerektiğini belirten Çakar, şunları kaydetti:

''Yargıtay, bu konuda çok önemli yeni ilke kararı verdi. Buna göre, tüketiciler tarafından aidatlar 10 yıl geriye dönük olarak talep edilebilecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin bir uyuşmazlıkla ilgili verdiği bozma kararı uyarınca, 'kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak on yıl boyunca talep edilebileceği' sabit oldu.''

Emsal niteliğindeki bu karar uyarınca bundan böyle tüketicilerin bankaların aldığı yıllık kullanım ücretinin (aidat) kesilmesine karşı 10 yıl geriye dönük tüm kesintileri talep edebileceklerini ifade eden Çakar, tüketicilerin geçmişte bankalara ödemiş oldukları geriye dönük 10 yıllık tüm yıllık üyelik aidatlarının defaten kendilerine iade edilmesini istemelerini, aksi halde ödenmeyen bedellerin faizi ile birlikte tahsili için yasal yolların tüketicilere açık olduğu bir kez daha hem de kanun yararın bozma kararıyla sabit olunduğunu bildirdi.

Çakar, THD'nin haklarını aramak isteyen vatandaşlara yardımcı olacağını belirtti.

kalan karakter 1000

muhlis ünalmışer muhlis ünalmışer

vakıfbanktan almış olduğum bireysel kredilerden kesilen dosya masraflarımı hakem heyetine götürdüm tarafıma ödenmesine karar verdi banka ise tüketici mahkemesine götürüp ödenemez kararı çıktı sözleşmede olan maddeyi imzaladığımdan dolayı ödenmez denildi ben bu durumda nasıl ve nereye müracaat etmem gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.12.2012 08:15
metin şimşek metin şimşek

Bu yargıtay kararı. hangi ülkenin yargısı, niye hiçbir banka uymuyor veya uygulatamıyorlar.çünkü bu memlekette adalet ve yasalar sıradan vatandaşlar için vardır.zenginler ve etiket sahipleri için yasaların hepsi göstemeliktir.bu böyle biline gerisi laftır.bu sadece bankalar için değil her alanda böyledir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2012 10:38
Ms Ms

Bu kararlari isterseniz bankalara bildirin, bankalar geri vermiyorlar, tersliyorlar ve herkezin mahkemeye verecek durumu yok, hukuk varsa bu hukuk kararini banka bilsin ve uygulasin. Haksiz bir kazanc ise kart sahiplerine hemen iade etsinler, devlet bunun icin var. Ama bu para alinacak diye aylarca mahkeme kapilarinda sürün, bir de avukatlara para kaptır, Yargıtay kararını bankalar neden hemen uygulamıyor? Neden tüketiciler uğraşmak zorunda?

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır1
cevapla 25.02.2012 16:45
HATİCE SEZGİN HATİCE SEZGİN

TÜKETİCİLEN HAKLARINA YÖNELİK ÇIKAN KARARLAR BİZLERİ ÇOK SEVİNDİRİYOR.BANKALARIN AİDAT VE HESAP İŞLETİM ÜCRETİ GİBİ HAKSIZ YERE ALDIĞI ÜCRETLERE İTİRAZ EDEREK TALEPLERİMİZİ ÇOK YAPARSAK ONLAR DA BU UYGULAMALARDAN VAZGEÇECEKLERDİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 25.02.2012 15:40
yasin karadoğan yasin karadoğan

bunun için bankalara baş vurmak gerekecek. banka ben sizden aidat almadım kart kullanım bedeli aldım diyerek kelime oyunu yapacak. uzun iş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 25.02.2012 15:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.