X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kayıt dışıyla büyüyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kayıt dışıyla büyüyorlar

  • Giriş Tarihi: 22.11.2013

Yıllık gelirleri 16 milyarı geçen dershaneler, kayıt dışıyla büyüyor. Öğretmeni sigortasız çalıştıran dershaneler, kadro isteyenleri ise kapının önüne koyuyor

Kapatılarak özel okullara dönüştürülmesi gündeme gelen dershanelerde en büyük sorunlardan biri de kayıt dışı. Dershanelerde 1 milyon 280 bin öğrenciye yaklaşık 51 bin 500 öğretmenle hizmet veriliyor.

ASGARİ BİLE DEĞİL

Rakamlar, yılda ortalama 16 milyar lira gelir elde eden sektörün kayıt dışıyla büyüdüğünü ortaya koyuyor. Öğretmenlerin büyük bölümü ise stajyer kontenjanından sigortasız ve kadrosuz çalıştırılıyor.

MAAŞ ŞİKÂYETİ

Halen kamuda çalışan öğretmenlerin maaşı ortalama bin 600 lira iken, dershanelerde ise bu rakam en iyi koşullarda 700 lira. Asgari ücretten daha az maaş alan öğretmenlerine sigorta yaptırmayan birçok dershane var. Çoğunlukla öğretmenlerle bir yıllık iş sözleşmesi yapılıyor. Bu nedenle sözleşmesi yenilenmeyen öğretmenler işten çıkarılsa bile dava açamıyor. Dershanede 1 yıl görev yapan ve ismini vermek istemeyen bir öğretmen, şunları anlattı: "İki ay deneme süresinden sonra kadro yapacaklarını söylediler. İki ay ücretsiz çalıştırıldıktan sonra kadroya alınmadım. 10 ay daha 300 liraya çalıştım. Bir yılın ardından kadro talep ettim ama olumsuz yanıt aldım." Başka bir öğretmen de kadro talep ettiğini, bu nedenle işten çıkarıldığını belirterek, şöyle dedi: "Dershaneler velilerden etüt parası alıyor. Biz sabah 8'den gece 10'a kadar çalışıyoruz. Ek mesai ücreti de almıyoruz."

DÖNÜŞÜM MAAŞLARI ARTIRIR
Dershane öğretmenlerinin maaşını devletin belirlemediğini anlatan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, şunları söyledi: "Özelde çalışan bir öğretmenin maaşı devlet okulundan daha az olamaz maddesi var. Öğretmenlerin koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim kalitesinin artması için dönüşüm şart. Avrupa'da özel okul oranı yüzde 25, Rusya'da bile yüzde 5 iken Türkiye'de bu 3'ün altında."


kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

dersaneler bu olayı çözemedikleri yada çözmeye güçleri yetmediği için kökten çözüm olarak kapatıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.11.2013 15:24
Ahmet Ahmet

Dershaneleri imam hatip okulu yapalim, Hic ozel imam hatip okulumuz yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 22.11.2013 11:07
ÖĞRETMEN ÖĞRETMEN

asıl mesele anlaşıldı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.11.2013 10:54
run run

bende çalışıyorum dershanede.ama maaşım ikibinin üzerinde ve sigortamda var.ilk başladığımda bende sigortasız ve düşük ücrete çalıştım.şimdi iyi ama çok çalısıyorum.meb'deki bir öğretmenin 2 katı.o yüzden özel okullara dönüssünler ama dershanede ki gibi olursa hiçbir sey değişmezse bi anlamı yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.11.2013 10:44
Ãœmit KAYA Ãœmit KAYA

Peki öyle diyelim (durup duruken sömürü düzeni oldu ya,önce toplum hazırlanır bu işe) kapandıktan sonra çizilen o pembe tablonun gerçekleşeceğine inanacak saflar var mı acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 22.11.2013 10:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.