X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emeklilik formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erken emeklilik formülü

  • Giriş Tarihi: 1.10.2014 08:20

Stajyerlik sürelerinin de emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. TAKVİM, çalışmaya ulaştı. Bu süreler borçlanılarak erken emekli olunabilecek.

Her çalışanın hayali emekli olmak. Hayata geçen torba yasayla gelen erken emeklilik müjdelerine bir yenisi eklendi. Stajyerlikte geçen sürelerinemeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. TAKVİM'in edindiği bilgiye göre; bu süreleri borçlanma imkanı verilecek. Çalışanlara, stajyerlik dönemini borçlanma imkanıyla erken emeklilik yolu açılacak.

SİSTEM NASIL?

Mevcut sistemde, stajyer iken alınan girişler emeklilik hesabında giriş olarak sayılmıyor. Çünkü; stajyerken sadece kısa vadeli sigorta primleri, yani iş kazası, meslek hastalığı, analık primleri yatıyor. Emeklilikte geçerli olan uzun vadeli sigorta primleri olan yaşlılık, malüllük primleri ise stajyerken yatmıyor. Dolayısıyla stajyer olarak geçen süreler emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu konuya el attı. Stajyerlik döneminin emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Bakan Faruk Çelik de, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu konunun gündemlerinde olduğunu söyledi. TAKVİM, çalışmanın detaylarına ulaştı. Buna göre; stajyerlikte geçen süreler için borçlanma hakkı verilmesi gündemde. Bu düzenleme hayata geçerse, çalışanlar stajyerlik dönemini borçlanarak erken emekli olabilecek. Sigorta girişi daha erken olacağı için emeklilik yaşı da geriye çekilecek.

kalan karakter 1000

özel sektör özel sektör

ben de takip ediyorum.uzun yıllarca özel sektörde çalışmak imkansız zaten çalıştırmıyorlar YILDIRIYORLAR...o yüzden lütfen rica ediyorum.
bu konuyu en kısa zaman da sonuçlanmasını diliyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 02.12.2014 13:36
şeyh şamil şeyh şamil

bu haksızlığın ortadan kaldırılması lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 15.12.2014 11:53
zalım zalım

staj mıtaj yok işe girme yaşım 15 ve günlerim tam pirimle ödendi bu nebiçim bir saçmalık ya 18 yaşından itibaren sigortalılık süresinin başlaması bizim 3 sene 36 ayımız boşunamı ödendi sgk ya çok ayıp yaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 12.10.2014 23:55
Alp Alp

Biz Stajerler ,sigorta kartlarımız olmasına rağmen,bunun sigortaya başlangıç sayılmamasını ve primlerimizin ödenmediğini (yaşlılık sigortası primi)yıllar sonra şoke durumda öğrendik.öğretmenlerimiz yanlış yönlendirmişti.İnşallah yetkililerce gereken yapılır,yakın zamanda zaten hakkımız olan staj borçlanması hakkı verilir.Böylece,Avukat stajerlere verilen borçlanma hakkı bizede verilir.Çifte standart sona erer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 01.10.2014 22:59
SONATM SONATM

Emeklilikte sigorta başlangıcı önemli deniliyordu, ve bu yıllar boyu geçerli mi değil mi diye hep yanıt aranıyordu. Bu konuda uzman köşe yazarları topluca MAHKEMEye başvurulduğunda hal kazanabileceğini gerek tvde gerekse gazetelerde belirtmişlerdi. 2 yıl staj yaptım ve haftanın 2 günü okul 3 günü işti. Okula gittiğimiz gün sayısına dikkat Hep hak olduğunu savundum. İnşallah en kısa sürede çözüme kavuşur ve geçmiş yıllarda cevabı bulunamayan sorun çözülür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 01.10.2014 14:55
erkan canpolat erkan canpolat

Gasp edilen hakkımızın geri alınması için güzel bir gelişme inşallah olumlu şekikde sonuçlanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 01.10.2014 14:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.