X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emekli olma fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erken emekli olma fırsatı

  • Giriş Tarihi: 9.12.2014
Erken emekli olma fırsatı
Erken emekli olma fırsatı

Öğretmenlere yıpranma hakkı için düğmeye basılması, gözleri erken emeklilik formüllerine çevirdi. Çalışanlar, kendilerine tanınan bazı avantajları kullanarak erken emekli olabiliyor

Her çalışanın hayalidir emekli olmak. Bazı mesleklerde yıpranma payı ile erken emeklilik imkanı sunulurken, emeklilik süresini bekleyenler için de borçlanma fırsatı bulunuyor. Son olarak öğretmenlere de yıpranma hakkı tanınması için düğmeye basılması, gözleri erken emeklilik formüllerine çevirdi. İşte bu formüller:
DOĞUM BORÇLANMASI: Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Doğum borçlanması yapabilmek için borçlanılan sürelerde çalışmamış olmak ve çocuğun yaşaması şartı bulunuyor.

6 YIL ÖNCEYE ÇEKİLİYOR
Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı var. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Çalışan anneler, ne kadar prim eksiği varsa o kadar borçlanarak, bu süreleri beklemeden emeklilik hesabına katabiliyor. Prim tamam ise ve yaş bekleniyorsa o zaman borçlanmaya gerek yok. Çünkü doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor.
ASKERLİK BORÇLANMASI: Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, 1 yıl erken emekli oluyor. Askerlik borçlanması, işe giriş tarihini borçlanılan zaman kadar geri çekiyor. Böylece emeklilikteki yaş şartı 1 yıl önceye gelirken, prim şartı da 75 gün azalıyor. Askerliğin tamamının borçlanılması gerekebileceği gibi, bazı durumlarda 1 ay bile borçlanmak yaşı 1 yıl öne çekebiliyor. Askerliğini sigortadan sonra yapanlar için de borçlanma imkanı var. Fakat burada yaşı geri çekme durumu olmuyor. Eğer primler eksikse bu sayede primleri tamamlayarak, yine erken emeklilik imkanı doğuyor.

YAŞ 43'E KADAR İNDİRİLDİ
MADENCİYE ERKEN EMEKLİLİK: Eylül ayında yürürlüğe giren torba yasa ile madenciler için emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürüldü. Yıpranma hakkıyla birlikte emeklilik yaşı 43'e kadar inebiliyor.
SIRA ÖĞRETMENLERDE: Yıpranma payı ile erken emeklilik imkanı tanınan meslekler arasına öğretmenlik de katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda oluşturulan Öğretmen Niteliğinin Arttırılması Komisyonu'nda, öğretmenlere her 4 yılda 1 yıl yıpranma payı verilmesi önerisi benimsendi. Düzenleme hayata geçtiğinde, yıpranma payı ile 20 yıl görev yapan öğretmen 5 yıl kazanacak. 5 yıl erken emekli olacak.

SAĞLIKÇIYA YIPRANMA PAYI

Hükümet, sağlık çalışanlarına her 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu düzenlemenin kısa sürede hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kaynak: TAKVİM

kalan karakter 1000

hemşire hemşire

poliste askerde nerde çalıştığına bakılmıyor sağlık bakanı yıl sonuna kadar çıkacak dedi 24 yılım bitti 5 yla 1 yıl verldimi hemen emekli oacagım çıkmazsa 5yıl daha çalışmam lazı ne lur çıksın bu yasa ve isteyen herkes emekli olsun yılını yaşını doldurmuş çaışanlarda var ama benim gibi çıksın diye bekleyenlerde var hadi artık yıl bitiyor bu inşallah çıkar ve tüm sağık çalışanlarını kapsar Cumhurbaşkanı öyle demşti Başbakan iken

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 22.12.2014 01:54
MÜDÜR MÜDÜR

herkeze yıpranma emniyetteki bekçilere yok asıl bekçiler alması lazım devamlı gece görev yapıyorlar yıpranma nedir gece yapılan görev yıpratıcıdır ama nedense hükümet bekçileri adam yerine koymuyor galiba polisle aynı emniyet hizmetleri sınıfında yıpranma yok elbise eski bekçiler karakollarda 12/24 çalışıyor polisinen aynı işi görüyor yazık bu insanlara yarın ALLAHA hesap vereceğiz adamlar çok birşey istemiyor yıpranma birde elbise lerinin değişmesini EGM bekçilere hiç bakmıyo bekçilere potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor onlar bizlerin eskiden evlerimizde rahat uyurduk bekçi düdüğü sesi duydummu rahatlardım ama şimdi bekçiler sokaklardan kaldırıldılar hırsızlar baliciler ortalıkta cirit atıyo ALLAH ım kise bekçilere hakkını vermiyo sen bekçilerin yardımcısı ol amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.12.2014 21:56
ALİ ALİ

Sosyal geçim parası verilsin asgari üçretle 8 yıl emeklilik yaşı beklemeye kimse meraklı değil.Avrupa da 40 yıl çalışanı birini bulsunlar yok.Fakat sosyal geçim parası var. Bütçe diyenler işsizlik adına alınan paralara baksınlar nereye gidiyor belli değil.parası olanın parasız olan halinden anlamaz misali

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 11.12.2014 15:01
SERKAN SERKAN

PİRİM GÜN SAYIM 7900 SIGORTALI ÇALIŞMA SÜREM 27 YIL NİÇİN EMEKLİ OLAMIYORUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 11.12.2014 08:42
ali ali

hayta geçmeyecek bir haber yüzünden vatandaşın ağzına sakız olduk asıl bizi yıpratan bu haberler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 10.12.2014 10:56
Sezin Sezin

Bu memlekette konuşulan ve hayata geçmez denilen öğle şeyler oldukça artık hiç bir şeye şaşırmıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.12.2014 20:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.