X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'ye büyük sermaye akışı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'ye büyük sermaye akışı başladı

  • Giriş Tarihi: 22.12.2014 08:58
Türkiye'ye büyük sermaye akışı başladı
Türkiye'ye büyük sermaye akışı başladı

Rusya’dan kaçan bazı fonların da aralarında bulunduğu büyük sermaye akışının Türkiye’ye yöneldiği belirtildi.

Katar başta olmak üzere çok sayıda Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden Türkiye'ye yönelik büyük miktarda sermaye akışı başladı. Rusya'dan kaçan bazı fonların da adres olarak yönünü Türkiye'ye çevirdiği ifade ediliyor.

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE KAÇIYORLAR

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) geçen ay Katar Finansal Piyasalar Otoritesi (QFMA) ile yaptığı ikili anlaşmayı değerlendiren SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, fon girişine olumlu katkısı olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

YENİ ANLAŞMALAR YOLDA

İkili anlaşma imzalanacak başka ülkelerin de bulunduğunu belirten Ertaş "Önümüzdeki dönemde bölge ülkelerinin bono ve kira sertifikası ihraçlarını da Türkiye'de yapması yönünde çalışmalarımız var" dedi.

Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine daha pozitif baktığına dikkat çeken Ertaş "Bunun pek çok sebebi bulunmakladır. Ülkemizde, ekonomide ve siyasi alanda sağlanan uzun dönemli istikrar, küresel yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmasını teşvik eden öncelikli alanlardır. Bununla birlikte cari açık ve cari açığın finansmanında görülen pozitif gelişme Türkiye'ye olan ilginin artışını hızlandırmıştır" dedi. Türkiye'de cari açığın yüksek seyretmesinin en önemli sebebinin artan enerji ihtiyacı olduğunu belirten Ertaş "Geldiğimiz noktada ise petrol fiyatının düşmesiyle önümüzdeki dönemde cari açık ve enflasyon konusunda önemli bir avantaja sahip olacağımızı gösteriyor" dedi.

2.3 MİLYAR DOLAR GİRİŞ YAPTI

Yazı sakin bir şekilde geçiren hisse senedi piyasalarına ekim ve kasım aylarında sırasıyla net 583 ve 627 milyon dolarlık yabancı yatırımcı girişi olduğuna dikkat çeken SPK Başkanı , yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasına net 2.3 milyar dolarlık yabancı yatırımcı girişi olduğunu söyledi.

kalan karakter 1000

ahmet boyacı ahmet boyacı

spekülatör fonların bir yararı olmadığını gören rusya bu canbazların faaliyetlerini kontrol altına alabilecek sistem geliştirmeye başladıklarından bu fonlar rusyadan kaçmaktadırlar,Türkiye gibi kek ülkeler aramaktadırlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.12.2014 22:31
giritli/barkalakis giritli/barkalakis

kardesim ahmet:::sunu önce hepimizin iyi bilmesi gerekiyor oda sudur.türkiyenin dis kamu borcu yani devletin borcu ne kadardir ve elindeki sepette ne kadar döviz rezervi vardir.türkiye devletinin yaklasik dis borcu 122 milyar dolardir elindeki dolar rezervleride yaklasik 134 milyar dolardir yani elimizdeki döviz rezervleri ile dis borclarimizi kapattiktan sonra elde yinede 10 kusur milyar dolar rezerv kalir,gelelim özel sektörün dis borclarina bunlarin dis borclari yaklasik 278 milyar dolardir yani özel sektörün borcu devletin borcundan daha fazladir bununda büyük bir kisminin sorumlulugu kendilerine aittir yani özel sektöre,anlayacagin suan icin herhangi bir sikinti yok,ancak dersimli kemal hükümet olacak olursa ilk yapacagi is, vermis oldugu sözleri, vaatleri yerine getirebilmesi icin döviz rezervlerini harcayip sifirlayacaktir ve arkasindan imf´nin kapisina gidip kredi icin dilenecektir cünkü bu kacinilmazdir bunu 2001 senesinde yasadik cünkü kasalar bostu.hoscakal kardesim ahmet.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.12.2014 16:45
ahmet ahmet

iyi ama bu kadarcık para dış borcumuzun bir yıllık faizine bile yetmez ki.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır6
cevapla 22.12.2014 10:45
bora kucuktezcan bora kucuktezcan

giritli kardeşime teşekkür ederim bagzı kimseler hala türkiyeyi hasta adam gösterme çabasında türkiye güçlü bir ülke silkinin arkadaşlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.12.2014 10:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.