X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye müjde Başbakan'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye müjde Başbakan'dan

  • Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:40 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 11:34
Emekliye müjde Başbakan'dan
Emekliye müjde Başbakan'dan

Hükümet, emekliler için 'noter tasdikli hayal vaatler' yerine gerçek bir paket hazırladı. Emeklilerin talepleri, Başbakan'a sunuldu. Bakan Faruk Çelik, bu paketle ilgili kararı Başbakan Davutoğlu'nun vereceğini söyledi

Emeklilerin talepleri Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunuldu. Geçtiğimiz günlerde emeklilerle, sosyal güvenlikle ilgili çalışma yaptıklarını ve 10 maddelik paket hazırladıklarını açıklayan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, dün konuyla ilgili sorular üzerine, "Biz bunu kendilerine takdim ettik. Nerede talepler var, bu taleplerin bütçemizde örtüştüğü noktalarla ilgili kararı kendileri verecek" dedi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Çelik, "Emeklilerin talepleri yok mu, var. Bu talepler, imkanlarımız çerçevesinde değerlendirilip yerine getirilmeli. Sayın Başbakanımıza daha önce Bakanlar Kurulu'nda, daha sonra bizzat kendilerine sosyal kesimlerde yaşanan sorunları, kamu çalışanları, esnaflarımızın yaşadığı sorunları bir paket olarak takdim etmiştik. O değerlendirmenin neticelerini elbette Sayın Başbakanımız açıklayacaktır" diye konuştu.


MASADAKİ 10 TALEP

İNTİBAK: 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak bekliyor. Halen intibakla ilgili devam eden 2 ayrı dava var. Türkiye Emekliler Derneği tarafından açılan davanın 17 Mart'taki duruşmasında, bilirkişi intibak talebini haklı buldu. Dava 2 Temmuz'a ertelendi. İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği tarafından açılan intibak davasına da 29 Nisan'da devam edilecek. Emekliler, davaların sonucu beklenmeden bir intibak düzenlemesi yapılmasını istiyor.

PROMOSYON: Yaklaşık 10.5 milyon emekli, memurlar gibi banka promosyonu almak istiyor. Uzun süredir bu konuda sonuca ulaşılmasını isteyen emekliler, henüz muradına eremedi. Promosyon talebi Emekli-Sen tarafından yargıya taşınırken, emekliler konunun hızlıca çözüme kavuşması için yetkililere çağrı yapıyor.

SEYYANEN ZAM: Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu sistemden şikayetçi. Bu şekilde maaşlarda düzeltme sağlanamadığını belirten SSK ve Bağ-Kur emeklileri, "Zamlarımız ya seyyanen olsun ya da memur emeklileri gibi toplu sözleşmeyle belirlensin" diyor.

ERKEN TOPLU SÖZLEŞME: Memur emeklileri, Ağustos ayında yapılması planlanan toplu sözleşme görüşmelerinin seçim öncesine çekilmesini istiyor. Bu sayede daha fazla kazanım sağlanacağı düşünülüyor. Memur emeklileri ayrıca, aile yardımından da yararlanmayı talep ediyor.

SGDP: Çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisinin kaldırılması talepleri var. Mevcut sistemde, emekli eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor. Emekliler, en azından kesinti oranının düşürülmesini öneriyor.

SAĞLIK: Emekliler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak istiyor. Maaşlarından kesintilere son verilmesini bekleyen emekliler, "Yaşımızdan dolayı sık sık hastaneye gidiyoruz. Kullandığımız ilaçlar var. Maaşlarımızdan muayene, ilaç ve reçete katılım payı gibi kesintiler yapılıyor. Neredeyse hiçbir ay tam maaş alamıyoruz" diye şikayet ediyor.

EV: Kiracı olan emekliler, TOKİ'nin kendileri için proje üretmesini, uygun taksitlerle, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunmasını talep ediyor.

FATURALARDA İNDİRİM: Emekliler, yetkililere, "Doğalgaz, su ve elektriği indirimli kullanalım" diye sesleniyor. Özellikle kış döneminde artan faturaların kendilerini zorladığını ifade eden emekliler, "Ya oransal bir indirim yapılsın ya da faturalarımıza vergi ve diğer kesintiler yansıtılmasın. Yani sadece tükettiğimizi ödeyelim" diyor.

ÜCRETSİZ ULAŞIM: 65 yaş ve üstündekiler, şehir içi toplu taşıma hizmetleri ile demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarından ücretsiz yararlanırken, emekliler bedava ulaşımın kapsamının tüm emekliler olarak genişletilmesini istiyor.

EMEKLİLİK İMKANI: Yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ancak prim günü eksiği olan yaklaşık 100 bin kişi, kendilerine emeklilik yolunun açılmasını bekliyor. Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlar, borçlanma imkanı verilmesini istiyor.

Kaynak : Takvim

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

zaten temmuzda 30 40 TL arası zam vereceksiniz en düşük emekli maaşları 1100 tl olacak siz emekli maaşlarını 1100 yapacam diyorsunuz bırakın bu ayak oyunlarını direk seyyanen 150 TL zam herkese görelim bakalım ....AMA vekillere gelince bir kalemde 5000 tl zamı yapıyorsunuz....allah bunları görüyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.04.2015 17:57
fvz fvz

ekonomide kaç çeyrektir büyüme %3 ün altında. %5 in altında büyüme bizim ülkemiz için kriz demektir. daralma demektir. zaten 2014 yılında dolar bazında daralma var. alt gelir gruplarına ve sabit gelirliere yönelik harcama yada gelir arttırıcı paketlere kobi lere yinelik üretim ve istihdam arttırıcı politika tedbirlerine ihtiyaç var. ekonomi yönetimi enflasyonu kontrol altına alacagım diye ölüm diyetine giren zayıflama takıntılı hasta gibi ölümcül işlere girişiyorlar. bu gidşi hayra alamet değil.hakikaten bir ihanet var reisicumhurun dedigi ortada halen duruyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.03.2015 21:15
Adem BABA Adem BABA

Emeklileri toplumda , üreten ve tüketen sınıfa dahil etmenin, tek yolu yukardaki taleplerin 100 de 50 sinin uygulanmasıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.03.2015 20:59
Hacı Mustafa Hacı Mustafa

Bakan Faruk Çelik varsa bu işte emekliler yandı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.03.2015 19:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.