X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ette danaya karşı 'koyun' taktiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ette danaya karşı 'koyun' taktiği

  • Giriş Tarihi: 19.4.2015
Ette danaya karşı 'koyun' taktiği
Ette danaya karşı 'koyun' taktiği

Dana etindeki fiyat artışlarına karşı, koyun ve keçi tüketiminin artırılması için harekete geçildi. Hazırlanan kamu spotları ile koyun-keçi eti tüketimi özendirilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et spekülasyonlarına karşı "koyun ve keçilerle" mücadele edecek. Dana etinde yaşanan fiyat artışları nedeniyle bir dizi yeni önlemi hayata geçirecek olan bakanlık, vatandaşları koyun ve keçi eti tüketmeye özendirmek için çalışmalara başladı.

FİYATLARA GÜNLÜK TAKİP

Et fiyatlarında yaşanan spekülatif artışlarla mücadele edebilmek amacıyla fiyatların Türkiye genelinde günlük takibini yapan, tüketiciyi yüksek fiyatlara karşı korumak için Gıda Komitesi kuran bakanlık, vatandaşları koyun, keçi eti tüketmeye özendirecek yeni bir kampanyayı da başlatma kararı aldı. Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek bu kampanyada Anadolu'nun bin yıllık "koyun" geleneği yeniden hatırlatılacak.

KAMU SPOTLARI TAMAM

Koyun, keçi eti tüketiminin artırılması için ekranda dönmeye başlayacak kamu spotlarını hazırlayan Bakanlık, koyun ve keçiler için "damağa tat, bedene sıhhat, sofraya hayat verir" sloganını kullanacak. Kamu spotlarında koyun, keçi etinin meralardan sofraya gelen en sağlıklı lezzet ve Anadolu'nun bin yıllık geleneği olduğu, bedene sıhhat verdiği belirtilecek. Seminerler, bilgilendirme toplantıları ve televizyon programları ile koyun ve keçi eti yemenin sağlıklı olduğu belirtilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ KOYUN VARLIĞINI ARTIRDI
Hükümetin çözüm süreci çerçevesinde yürüttüğü politikalar küçükbaş hayvan varlığına da olumlu katkılar sağladı. Meraların hayvancılığa açılması ile 2009'da 26 milyon olan küçükbaş hayvan varlığı 2014'te 41 milyona çıktı. Bunların 31 milyonunu koyun, 10 milyonunu ise keçiler oluşturuyor.

kalan karakter 1000

yıldırhan sıgırcı yıldırhan sıgırcı

sığır eti fityalarını düşmesi için hayvancılık genel müdürlüğünün çalışmasını sürdürdüğü başlatacağı söylenilen ve ısag onaylı snp gen tanımı ile sığırın etçilmi,sütçülmü hastalıklı olduğumu .iyi damızlık olduğumu ortaya çıkar ,hayvan sayısı ab deki gibi yıllık % 40 artar,et fiyatları % 40 uczular yem giderleri ilaç giderleri düşer san bakanımıza arz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.04.2015 18:11
M.N. M.N.

Koyun eti dana etinden daima daha pahalıdır. Bu aptal fikirler kimden çıkıyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.04.2015 18:04
fvz fvz

koyun keçi dana dan daha ucuz degil. gidin marketlere kemikli koyun but eti 33-35 tl kemiksiz hali 3 te bir fire verir gelir kilosu 50 tl ye. insanlar koyun alamadıgından dana alıyor. dana eti kemiksiz haliyle danadan ucuza geliyor. koyun pirzola nın kilosu 50 tl den pahalıya geliyor. genel olarak maliyetleri düşürücü çalışmalar yapılmadıkça daha çok at eşek eti ve kaçak et satılır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.04.2015 18:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.