X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Patates fırsatçısına çifte ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

fırsatçısına çifte ceza

  • Giriş Tarihi: 10.5.2015 12:33
Patates fırsatçısına çifte ceza
Patates fırsatçısına çifte ceza

Sadece iki firmanın 70 bin ton stoğu tespit edilmesi üzerine başlatılan inceleme, spekülatörleri köşeye sıkıştırdı. Fiyat yükselten fırsatçılara, sebze-meyve ticaretini düzenleyen yasa ve Rekabet Kanunu’na göre iki ayrı ceza kesilecek.

in piyasada yüksek fiyata satılmasına yol açan firmaları ağır para cezaları bekliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sadece başlattığı soruşturma çerçevesinde, patatesleri stokta bekletip piyasaya sürmeyerek fiyat artışına yol açan firmalara iki ayrı ceza kesilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, dün Star'a yaptığı açıklamada, sadece iki firmanın 70 bin ton patates stoğu olduğunu tespit ettilerini belirterek, müfefttişlerin inceleme başlattığını söylemişti. Firmaların, patates fiyatlarının artmasına bilinçli şekilde yol açtığı tespit edilirse, hem sebze meyve ticaretini düzenleyen kanun, hem de rekabet kanunu çerçevesinde ceza verilecek. Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca, serbest rekabeti engellemek amacıyla kendi aralarında veya üreticilerle 'anlaşmalı' uyumlu eylemde bulunması suç oluşturuyor. Bu durumda hem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, hem de belediyeler, bu tür eylemleri ortadan kaldırmak için gerekli tedbirleri alma konusunda yetkilerini kullanabilecekler.

10 bin lira para cezası

Bu çerçevede malların toptan veya perakende ticaretinde piyasada darlık yaratma, fiyatların yükselmesine sebebiyet verme veya fiyatların düşmesine engel olmak için malların belirli ellerde toplanması, satışından kaçınılması, stoklanması, yok edilmesi, bu amaçla propaganda yapılması yasaklanıyor. Bu konularda aykırı hareket edenler ile gerçeğe aykırı analiz raporu düzenleyenler hakkında 10 bin Türk Lirası idarî para cezası uygulanacak.

Ayrıca Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde de, bir veya birden fazla teşebbüsün, ülkenin bütününde ya da bir bölümünde tek başına veya başkaları ile anlaşma yaparak bir malın piyasasına hakim olarak kötüye kullanması yasaklanıyor. Bu tür bir durumda Rekabet Kurumu tarafından, nihai karar tarihine en yakın mali yıl sonunda oluşan yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde onuna kadar idarî para cezası verilebiliyor. İdari para cezası kesilen şirketlerin yöneticilerine de, şirkete kesilen cezanın yüzde 5'ine kadar idari para cezası veriliyor. (Star)

kalan karakter 1000

Salih Salih

5-6 liraya patates zulmüne maruz kaldık. Bu saatten sonra ne keserseniz kesin efendiler. Yaya kaldınız. Fasulyeden sonra patates de sayenizde zengin yemeği oldu. Et hususunda ne diyeyim, sebep olan herkes Allah'tan bulsun. Çocukluğumda annem beğenmediği eti kasaba geri gönderirdi. Adam gibi ete hasreti artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.05.2015 18:59
ismail ismail

Sadece 10.000 tl mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 10.05.2015 17:50
gurbetci,.- gurbetci,.-

PARA icin KUL HAKKI yiyenlere yaziklar olsun,.-?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 10.05.2015 16:10
ahmet ahmet

daha fazla kar edecekki o cezayı göze almış

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 10.05.2015 13:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.