X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Eller yukarı soygun var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Eller yukarı soygun var

  • Giriş Tarihi: 15.5.2015
Eller yukarı soygun var
Eller yukarı soygun var

Müşterilerini kazanç kapısı olarak gören bankaları BDDK'nın sınırlamaları da durduramadı. Bankalar, hizmet gelir kalemlerine zam yaptı. Bu gelirlerini 3 ayda 3 katına çıkararak 6.6 milyar liralık kazanç elde etti

Bankalar vatandaşıın parasını alabilmek için sınır tanımıyor. Pek çok müşteri ile mahkemelik olmalarına rağmen, bankalar yine de vatandaşın cebine elini uzatmaktan vazgeçmiyor. Bankaların ücret ve komisyonları ile hizmet gelirlerinin, Mart sonu itibarıyla 3 ayda tam 3 katına çıkması da bunun kanıtı oldu. 3 ayda elde edilen 6.6 milyar liralık hizmet geliri, 'Eller yukarı soygun var' diye yorumlandı. Bankaların sayısı 60'ı aşan hizmet kalemlerinden aldıkları ücret ve komisyonlar tartışma konusu olmuş ve bunun üzerine geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da, bankacılık hizmetlerinden alınan ücret ve komisyonlara 20 kalemle sınırlama getirmişti.

SINIRLAMAYA ZAM FORMÜLÜ
BDDK'nın Ekim ayında yürürlüğe giren yönetmeliğine karşın, bankalar aralarında hesap işletim, kredi tahsis, havale, EFT gibi vatandaşların sıkça karşılaştıkları birçok kalemde ücret artışı yaptı. Bu artışların etkisiyle bankacılık sektörünün söz konusu gelirleri, Mart sonu itibarıyla yılbaşına göre önemli oranda yükseldi. BDDK verilerinden derlenen bilgilere göre; bankaların hizmet gelirleri, Mart sonu itibarıyla 3 ayda 3 katına çıkarak (yüzde 204) 6 milyar 596 milyon liraya ulaştı. Söz konusu dönemde nakdi kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde edilen gelir, 281 milyon liradan 822 milyon lirayı (yüzde 192.5 artış); gayrinakdi kredilerden alınan ücret ve komisyonların tutarı da 215 milyon liradan 674 milyon lirayı (yüzde 213.5 artış) buldu.

EFT 7.5 LİRA OLDU
Yıllık bazda karşılaştırıldığında ise 2015'in ilk çeyreğinde hizmet ve kredilerden elde edilen gelirin miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış kaydetti. Bankaların hizmet gelirlerindeki artışta, özellikle 20 kalemle sınırlandırılan ücretlere bankaların yaptığı zamlar etkili oldu. Bu kapsamda bazı bankalar düzenlemeden önce 5.5 liradan uyguladıkları, ATM yoluyla farklı banka hesaplarına EFT ücretini 7.5 liraya (yüzde 36 artış); yılda 2 kez aldıkları hesap işletim ücretini 50 liradan 54 liraya (yüzde 8); kredi kartı yıllık üyelik ücretini de 45 liradan 49 liraya (yüzde 9) yükseltti. Bankalar, diğer hizmetlerin ücretlerine de farklı oranlarda zam yaptı.

KAYNAK: TAKVİM

kalan karakter 1000

Mustafa Mustafa

Bankalar,bindikleri dalı kesiyorlar.Tabii bunda BDDK nın da,iktidarında çok büyük yanlışları var.Böyle herşey mahkemelere taşınırsa vay benim adalet mekanizmam vay.Biz vatandaş olarak birileri tarafından sömürüleceksek buna seyirci kalanlar bulundukları mevkileri gözden geçirmeleri gerekir.Beceriksiz vekillerden oluşan bir meclis bu ülkede neden vardır?Biz bu ülkemde bereket kalmadı diye sızlanıyoruz.Vatandaş hakkını hem bu yasaları yapıp bunları başı boş bırakanlara,hemde Banka sahip ve yöneticilerine hakkını helal etmiyor.Helalliğin olmadığı bir işlemde de bereket olmuyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.05.2015 09:08
hasan hasan

habere bakarmısınız eller yukarı soygun var ve devamında BDDK nın gozunun ıcıne baka baka vatandas soyuluyor basta ıktıdar partısının lıderı ve ardından bol keseden atan muhalefet lıderlerı sız mazotu ındırmeye emeklıye ıkramıye verme vaadını bırakında bırtek bankalar degıl elektrık ıdaresı akaryakıt ve benzerı sekılde vatandası soyanara dur deyın oy ıcın neden bızı cambaza baktırmaya calısıyorsunuz kı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.05.2015 03:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.