X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte Aydın Doğan'ın kaçakçılık raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte Aydın Doğan'ın kaçakçılık raporu

  • Giriş Tarihi: 4.9.2015
İşte Aydın Doğan'ın kaçakçılık raporu
İşte Aydın Doğan'ın kaçakçılık raporu

Petrol Ofisi'nin Doğan Grubu'nda olduğu dönemde yurda kaçak olarak akaryakıt sokulduğu tespit edildi. Kaçakçılık ve sahtecilik iddiası ile Hanzade Doğan'ın da aralarında yer aldığı 25 kişi için takibat talep edildi

Petrol Ofisi Anonim Şirketi'nde (POAŞ) akaryakıt kaçakçılığı yapıldığına ilişkin soruşturma dosyasının 5 yıldır sümen altı edildiğinin ortaya çıkması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, dosyayı tekrar açtı. Soruşturmaya dayanak oluşturan Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun raporuna SABAH ulaştı. Raporda, Doğan Grubu bünyesinde faaliyet gösterirken POAŞ'ta akaryakıt sevkıyatlarında kaçakçılık ve sahtecilik ile 42 milyon 391 bin 503 dolar tutarında zararına satış yapıldığı kaydedildi.

İHANET KUYUSU


PARAVAN ŞİRKETTEN SEVKIYAT

2009'da POAŞ'taki akaryakıt kaçakçılığı ve sahtecilik iddiaları ile ilgili bir ihbar üzerine Kocaeli Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturma başlatıldı. Soruşturma aşamasında iken Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Petrol Ofisi International Oil Trading Limited (POInt) ve Lysa Investments Limited (Lysa Ltd) firmalarından POAŞ'a yapılan akaryakıt sevkıyatlarında alım maliyetinden daha düşük birim fiyatla sevkıyat yapıldığını ve toplam 42 milyon 391 bin 503 dolar zararına satış gerçekleştirildiğini rapor etti. Savcılığın talebi üzerine Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu da olayı soruşturmaya başladı.

EKSİK VERGİ ÖDEMEK İÇİN

POAŞ'a yapılan 164 kargoya ait fatura fiyatlarının, bu kargoların yurtdışından teminine ilişkin uluslararası petrol firmalarınca POInt'e yönelik düzenlenen fatura fiyatlarından 42 milyon 391 bin 503 dolar eksik olduğu açıklandı. İthalat faturalarında kayıtlı fiyatlardan yapılan beyanların, asgari Tüpraş fiyatının altında olduğu ifade edildi. İthalatta eksik vergi ödeme kastıyla gerçeğine aykırı olarak ithalat faturaları düzenlendiği ve bu faturalarda kayıtlı eşya fiyatlarına dair gerçek dışı beyanda bulunulduğu öne sürüldü. Bu şekilde gümrük vergileri açısından vergi kaybına neden olunarak, kaçakçılık ve sahtecilik suçları işlendi.

'ÖRGÜT SUÇU KAPSAMINDA...'
Raporda, "04.07.2003 ila 25.12.2007 tarihleri arasında yıllara yaygın olarak gerçekleştirilen fiillerin, yönetim kurulu düzeyindeki yetkili kişilerin bilgisi olmaksızın icrası mümkün olmayacağından bir 'örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suç' kapsamında değerlendirilmesi gerektiği" söylendi. Bu çerçevede, POInt firması direktörü olarak çalışmış oldukları tespit edilen aynı zamanda, Yahya Üzdiyen, Özgün Çınar, Mahmut Magemizoğlu, Mevlüt Tufan Darbaz, Ertuğrul Fevzi Tuncer ile Ahmet Vural Akışık, Dr. Gerhar Roiss, Hanzade V. Doğan Boyner, İmre Baymanbek, Ali Ertan Çakır, David Charles Davies, Manfred Leitner, Klaus Jurgen Schneider, Ali İhsan Karacan, Ali Rıza Temuroğlu, Manfred Mag Leitner, Manfred Mag Madl, Yener Şenok, Jan Nahum, A. Erdal Aral, Caner Çimenbiçer, İbrahim Babayiğit, Adnan Bali, F. Kayhan Söyler ve İshak Şengül isimli Petrol Ofisi A.Ş. yönetim kurulu üyeleri hakkında işlem yapılması istendi. Bu kişiler hakkında takibatta bulunulması talep edildi.

PARALEL SAVCI İŞLEM YAPMADI
Raporda son olarak, yurda kaçak olarak sokulduğu anlaşılan akaryakıtın piyasada satılmış olabileceği değerlendirildiğinden yaklaşık gümrüklenmiş değeri olan 220 milyon 877 bin 420 dolara müsadere yöntemiyle devlet tarafından el konulması istendi. Ancak o dönem örgütlü suçlara bakan ve paralel yapının kontrolünde olan özel yetkili savcılık 5 yıl boyunca hiçbir işlem yapmadı. Dosya uzun süre Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nda bekletildi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, dosyayı raftan indirdi.

kalan karakter 1000

metin metin

İngilizler kendi ülkelerinin MENFAATLERİNE ve ülkeye zarar verecek hale gelenlere nasıl muamele ve çözüm yolu bulduklarını Kıbrıslı işadamı Asil Nadirin yaşadıkları geliyor aklıma

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.09.2015 12:29
METİJ METİJ

TC MAHKEMELERİNDE YARGILANACAKTIR TÜM MALVARLIĞINA EL KONULACAKTIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.09.2015 10:55
dur bakalım dur bakalım

daha yeni başladı daha neler neler çıkacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.09.2015 10:54
TÜRK TÜRK

her zaman ki yaptıkları şeyler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır4
cevapla 04.09.2015 08:41
vatandaş vatandaş

bu ülkede adalet sadece garibana işliyor...zenginlere kimse dokunamıyor nedense...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır6
cevapla 04.09.2015 03:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.