X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özel güvenlikçilerle ilgili çok önemli haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Özel güvenlikçilerle ilgili çok önemli haber

  • Giriş Tarihi: 20.4.2015 08:12 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 08:13
Özel güvenlikçilerle ilgili çok önemli haber
Özel güvenlikçilerle ilgili çok önemli haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği ‘özel güvenlik görevlileri’yle ilgili hazırlanan taslak çalışmanın ayrıntılarına ulaştı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'nda şehit edilmesinin ardından, sayıları her geçen gün artan özel güvenlik firmaları ve özel güvenlik görevlileri tartışma konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kamu kurumlarındaki özel güvenliğin durumunun gözden geçirilmesi ve gerekirse kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Özel güvenlik uzun süredir İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı bir konuydu. Jandarmayı İçişleri Bakanlığı'na bağlayan yasal düzenlemede de konuyla ilgili çalışma yapılmış ama Meclis gündemine gelmemişti.

PARALEL YAPIYLA GÜNDEME GELDİ

Özel güvenlik konusu, 17-25 Aralık sürecinden sonra gündeme geldi. Özel güvenlik sertifikası alanların sayısının 1 milyonu aştığı, bunların 280 bininin aktif olarak çalıştığı ifade ediliyor. Emniyet Teşkilatı'nın 270 bin personeli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, 'güvenlik görevlisi' adı altında faaliyet gösteren bu kadar büyük bir kitlenin denetimsiz ve standart dışı olamayacağı belirtiliyor. Bunların 180 bininin kamu kurumlarında görev yaptığı ve 80 bininin silah taşıdığı vurgulanıyor. Bu personelin; fiziki yeterlilik, sosyo psikolojik açıdan denetimleri de sağlıklı yapılamıyor. Buna, aldıkları düşük ücretler ve olumsuz çalışma şartları da eklendiğinde sorun daha da büyüyor. Bir yetkili, bu konuyla ilgili "Özel güvenliğe çoğunlukla kalıcı bir meslek olarak bakılmıyor. Gençler askere gitmeden önce asgari ücretle çalışabilecekleri geçici bir iş olarak görüyor. Ya da emekli olduktan sonra ek bir iş olarak düşünülüyor. Standartlar çok kötü. Silah teslim ettiğiniz adamları, testten geçirmeniz lazım. Belli koşulları olmalı" değerlendirmesinde bulunuyor.

ALTERNATİFLİ ÇÖZÜM

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve güvenlik bürokrasisinin hazırladığı taslak çalışmanın, seçim sonrasında siyasi iradenin vereceği karara göre gündeme getirileceği belirtiliyor. Taslak çalışmanın ayrıntılarında şunlar var:

KAMUDA İSTİHDAM: Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak adlandırılan özel güvenlik firmalarına bağlı, özel güvenlik elemanları istihdam edilmeyecek. Kurumlar, isterlerse kendisi 'güvenlik' kadrosu oluşturacak.

POLİSLİĞE GEÇİŞ: Güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanlar, sınavla Emniyet Teşkilatı'na polis olarak girebilecek. Üniversite mezunları arasından seçilecek bu adayların polisliğe başvuru kriterlerini taşıması gerekiyor. Sınavı geçenler 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.

KORUMA MEMURU: 'Koruma memurluğu' sistemi de gündeme alındı. Polis dışında bir kadro olarak düşünülen koruma memurları; stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda görev yapacak.

SİLAHLI-SİLAHSIZ: Koruma memurlarının hepsinin silah taşıması gerekmiyor. Bazı kurumlarda koruma memurları, ateşli silah yerine, şok tabancası gibi ateşsiz silah ve özel ekipmanlar taşıyacak.

ÖZEL SEKTÖR: Özel sektör firmalarına "Koruma görevlilerinizi kendi kadrolarınızda istihdam edin" denilecek. Bu düzenleme yürürlüğe girdiğinde özel güvenlik firmalarının çoğunun kapanacağı düşünülüyor. Bu şirketlerin, sitelerin güvenliğini sağlamada görev yapabileceği belirtiliyor.

Habertürk

kalan karakter 1000

GEÇERSİZ OY GEÇERSİZ OY

BENDE ÖZEL GÜVENLİKÇİ EŞİYİM. BEKLEYİN BEKLEYİN SANDIKTA VERİN OYUNUZU HALA. CUMHURBAŞKANINIZ MAĞDUR ETMEZ SİZİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 28.04.2015 12:09
adnan adnan

umarım bu duruma özel daha anlayışlı şartlar getirerek binlerce insanı mağdur etmesiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 14:05
güvenlikçi güvenlikçi

cumhurbaşkanımız bizi mağdur etnez inşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 23.04.2015 14:05
Kenan GÜVENLİK Kenan GÜVENLİK

Çok sevdiğim cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğanın güvenlıkler için sarf ettiği sözler gerçekten çok kırıcı ve incitici

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.04.2015 01:16
gariban guvenlik gariban guvenlik

On yıldır kamuda güvenlik görevlisinin ben belgeyi aldigimda 25 yaşındaydım yas ve mezuniyete kalacaksa bu is Yandık 35 yaşından sora ben nerde is bulucam mevcut çalışanlarla alakalı hic bi çalışma veya bilgi yok benim gibi 35 yaşını doldurmuş lise mezunu bir suru arkadaş var polis olamaz koruma memuru olamaz mevcut şartlarda bizim sonumuz ne olacak bilen yok bu kadar adamın ekmeğiyle oynanmaz bu secimlerde bunlara oy yok kimseyi kandirmasinlar herkes bu gariban özel güvenliğin gücünü sandikta gorecek saygilar

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır5
cevapla 22.04.2015 11:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.