5 günlük hava durumu
4 Mart 2013 Pazartesi
TÜBİTAK F-16

milli yazılımla uçuracak

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 04.03.2013  11:07
    Güncelleme : 04.03.2013  16:05

Türkiye, savaş uçakları ve gemilerde kullanılan yazılım sistemi için dışa bağımlılıktan kurtuldu. ’ın geliştirdiği, TSK için hayati öneme sahip Gerçek Zamanlı İşletim Sistemiyle ‘Dış müdahale riski de ortadan kalktı.

, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'ni (GİS) tamamen yerli olarak geliştirdi. Dünyada sadece 11 adet bulunan sistem ile savunma alanında kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imkan sağlanıyor.

Savunma sanayinde gerçekleştirdiği projelerle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne milli ürünler kazandıran TÜBİTAK, uydu, füze, radar ve sonar çalışmalarının ardından yazılım ve işletim sisteminde de yerli devrime imza attı. TÜBİTAK, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan ve dünyada 11 adet bulunan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'ni (GİS) tamamen yerli olarak geliştirdi. Yerli sistem ile insansız hava araçları, helikopter ve uçak gibi savunma sistemlerinde kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imk'n sağlanıyor ve bu sayede tüm yazılımlar milli olarak geliştirildiğinden dışarıdan müdahale ihtimali tamamen ortadan kalkıyor.


12.'SİNİ TÜRKİYE YAPTI

TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Koray İnçki, dünyada Amerika, İsrail, Güney Kore ve Kanada gibi az sayıda ülkenin sahip olduğu GİS'in gayretli çalışmalar sonucunda TÜBİTAK BİLGEM'e bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsü'nce tamamen yerli imkanlarla ve Türk mühendislerince geliştirildiğini söyledi. İşletim sisteminin ülke savunma sanayi için çok kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken İnçki: 'Çünkü bunlar gömülü sistemler dediğimiz yazılımlar. Bu sistemler milli olmadıkça sızmalara ve müdahalelere karşı kendinizi tam olarak güvende hissetmeniz mümkün değil. Yani füze, insansız hava aracı, helikopter, uçak yapabilirsiniz. Ancak bu GİS gibi sistemleri milli yapmazsanız kafanızda her zaman kuşkular olacaktır. Bu sebeple konunun ne kadar kritik olduğu ortada. TÜBİTAK dünyada sadece 11 adet bulunan 'DO-178B' Sertifikalandırılabilir gerçek zamanlı işletim geliştirmeyi başardı. Bu sistemle dünyada 12. ürüne sahip olduk' şeklinde konuştu.


'DIŞA BAĞIMLILIK KALMAYACAK'

İnçki, geliştirilen sistemle yurt dışına bağımlılığın kalmayacağının altını çizerek, 'Gizli projelerde milli işletim sistemi kullanılmaması durumunda işletim sisteminin satın alındığı kuruma ve dolayısı ile de yabancı bir ülkeye proje ile ilgili bazı verilerin verilerek işletim sisteminin gerekli bilgilere göre uyarlanması gerekiyordu. Artık milli bir işletim sistemi kullanarak kritik verilerin dışarıya açılmasının önüne geçilmesi ve gömülü platformlarda tam millileşmeye olanak sağlanacak. Azaltılmış maliyetler sayesinde de uluslararası rekabet edebilir sanayi sektörüne destek olması da önemli bir özelliği. Milli GİS Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltmada önemli bir rol üstlenecektir. Hükümetimizin koymuş olduğu her alanda millîleşme hedefleri doğrultusunda üretilmesi planlanan millî otomobil, millî uçak, millî füze ve millî uydu gibi alanlarda millileşmeyi yüzde yüze çıkaracak sistem olacak diyebiliriz' dedi.


'GİZLİ PROJELER GÜVEN ALTINDA'

İnçki, sistemin kritik projeler için çok önemli olduğunu vurgulayarak, 'Gerçek zamanlı işletim sistemi neden önemli derseniz; Bütün platformları yöneten, görev bilgisayarlarını çalıştıran, donanımları kontrol eden sistem olduğu için. Yani üzerindeki yazılım ne olursa olsun sistemin beyni bu işletim sistemi. Tıpkı kişisel bilgisayarlarda kullandığımız Windows, Pardus gibi ama savunma sanayinde kullanılan çok daha gelişmiş ve hassas sistemler bunlar… Bu işletim sistemleri size ne kadar platform bilgisi açarsa siz o kadar donanımsal yeteneklere sahip olabilirsiniz. İşletim sistemini yazan firmalar bazı bilgiler için size kısıtlama koyabilir. Türkiye'de bu alanda tamamen yurt dışından alınan işletim sistemleri kullanılıyor. Mesela insansız hava aracının yazılımını ve diğer parçalarını biz geliştirsek bile, eğer bu platformun üzerinde koşan gerçek zamanlı işletim sistemi üzerinde bizim bilemediğimiz arka kapılar varsa işletim sistemi yetenekleri bizim bilgimiz dışında kontrol edilebilir. Sözünü ettiğimiz bu işletim sistemlerinde yazılımların kontrolünü etkileyecek tasarımsal farklılıklar platformların kullanımını etkileyecek sonuçlar doğurabilir. GİS'in bu manada ülke insanları tarafından geliştirilmiş olması önemli. Bu tür projeler teknolojik bağımsızlığımızı ülkeye kazandırıyor ve bu da TÜBİTAK olarak ana motivasyon kaynağımız.'


'DİĞER İŞLETİM SİSTEMLERİYLE YÜZDE YÜZ UYUM'

Koray İnçki, GİS'in ARINC-653 ve POSIX arayüz uyumluluklarının ayrı olarak geliştirilen test ortamları ile test edildiğini ve bu testlerden başarı ile geçtiğini belirterek, 'İşletim sistemi, aynı zamanda farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan diğer tek kart bilgisayarları ile haberleşerek bu konuda da standartlara uygunluğunu ispatladı. Bu arayüzler kullanılarak, geliştirilmiş olan diğer işletim sistemleri üzerinde entegrasyonu yapılmış sistemleri millî gerçek zamanlı işletim sistemine geçiş sürecinde kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca sistemimiz, farklı mikroişlemci aileleri ve farklı tek kart bilgisayarlar üzerinden çalışabilmesi için modüler bir yapıda tasarlandı' diye konuştu.


'GERÇEK ZAMANLI İŞLETİM SİSTEMİ (GİS) NEDİR?'

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. GİS de adından da anlaşılabileceği gibi temelde işletim sistemidir. Normalde, günlük hayatta, kullandığımız işletim sistemlerinden farklı olarak bu sistemlerin üzerinde çalışan programlar gerçek zamanlıdır. Yani çalışan uygulamaların belirli bir süre içerisinde görevini bitirerek İşlemci kullanımını daha önceden belirlenmiş diğer bir uygulamaya devretmesi gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında normal masaüstü bilgisayarlarda kullandığımız işletim sistemlerine göre daha deterministik çalışmaktadır ve yazılımda oluşabilecek hatalardan sistemin veya diğer yazılımların etkilenmesini engeller. GİS, onun üzerinde uygulama yazan programcılara, uygulamaların birbirlerine göre olan öncelikleriyle ilgili daha fazla kontrol hakimiyeti sağlar. Hatta bazen sistemin kendi uygulamalarının üzerinde bir öncelik bile tanımlanabilir. Bu durumda GİS'lerin en önemli özelliklerinden biri, bir uygulamanın verdiği görevi bitirene kadar geçen sürede oldukça tutarlı olmalarıdır.


Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Finansbank'ın karı 902 milyon lira
Bakanlıktan devrim gibi karar
Enflasyonda büyük düşüş
Muhtar Kent'in geliri dudak uçuklattı
Et ve kıymada yeni dönem
2 milyon memura büyük müjde
2 balık 1.140 TL
Türkler Afganistan'da altın çıkaracak
ATAK devlerle yarışıyor
Kira beyannamesi verirken dikkat!
Ekmekte şok indirim
Engelli kadının örnek girişimciliği
İslami bankacılığa ayar lazım
Borusan, kadın istihdamı projesiyle BM'de
Turkcell’den SMS'e çeki düzen
800 bin emeklinin beklediği oran açıklandı
"Yunanistan'ın desteğinin artacağına inanıyorum"
17 milyon araca takılacak
Bakan'dan "Kentsel dönüşüm" vurgusu
Turkcell'de karar günü
Psikolojik eşiğimiz; 10 milyar dolar
Banka cezaları adil ve ölçülü olsun
4 Petkim'e daha ihtiyac var
Türkiye'ye transatlantik sözü
TOBB aidatlarla lüks içinde yaşıyor
Lobiye gol: İran Türkiye'den gemi alacak
MÜSİAD: Çözüm süreci desteklenmeli
Akbank'tan B Tipi bire bir bankacılık
Odeabank mobil oluyor
Katılım bankaları ikiye katladı
E-ticarete sıkı denetim geliyor
Şirketler yatırımcıyı ciddiye almadı
Petrol kuyusundan sıcak su fışkırdı
Bankalar SMS'e para kesmeye başladı
Aşırı hıza yüksek ceza
İşçilerini umreye gönderiyor
Volkan Demirel için şok iddia
Kredi kartında büyük tehlike
İki yerli otomobil olacak
Ağaoğlu yatırıma çağırdı
BIST 100 (2014/10/02)
BIST 100 74039,66
Değişim oranı % -0,15
Hacim-milyon TL 770698787
Yükselen hisse 239
Düşen hisse 301
Değişmeyen hisse 356
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/10/02
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 1,86 1041,5 TL
EURO % 0,63 1018 TL
BIST % -3,43 965,71 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,277 2,278
EURO 2,876 2,877
İngiliz Sterlini 3,679 3,695
İsviçe Frangı 2,372 2,384
Japon Yeni 2,082 2,095
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2629
Sterlin / USD 1,622
USD / Japon Yeni 1,0874
USD / İsviçre Frangı 0,9555
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 14805,44 0
All Ordinaries, Sydney 5334,50 0,71
Shanghai Composite 2363,87 0,26
Thailand SET 1587,35 0,11
Volatility Index Futures 16,71 2,45
Bovespa, Sao Paulo 52858,43 -2,32
Argentina MERVAL 11516,28 -8,23
Hang Seng HK 22932,98 -1,28
DJ Industrial 16804,71 -1,4
DJ Transport 8239,28 -2,51
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
EUHOL 1,03 7,29
AKSEL 1,90 4,97
KRDMB 2,66 4,72
KAREL 1,34 4,69
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
MERIT 4,50 -10,00
HATEK 3,52 -8,33
VESTL 6,10 -6,73
TACTR 16,10 -5,01
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 7,82
ZOREN 1,69
HALKB 13,55
VESTL 6,10
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol