X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Milli Tank Altay'ın üretim serüveni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Milli Tank Altay'ın üretim serüveni

  • Giriş Tarihi: 13.11.2012 11:00

Altay Milli Tank Projesi'nde ilk protip üretildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askerî projelerinden biri olan Altay'ın tanıtımı önümüzdeki perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle yapılacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Türk Ana Muhabere Tankı ihtiyacının, yurt içinde geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla başlatılan projenin ilk ayağında sona gelindi. İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan alan Altay tankının Sakarya Otokar fabrikasında ilk prototip üretimi gerçekleştirildi. 2016 yılı sonunda Altay, seri üretime hazır hale gelecek. Altay Projesi'ne Güney Koreli Rotem firması teknik destek sağlarken, tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Ayrıca projede 40'dan fazla yerli alt yüklenici bulunuyor.

Türkiye'nin en büyük hayallerinden biri olan Milli Tank Projesi uzun yıllardan bu yana gündemdeydi. Nihayet 2007 yılında harekete geçildi. Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi (MİMTÜ) Projesi çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlendi. Milli Tank Projesi iki dönem halinde planlandı. İlk dönem tasarım ve prototip üretimi ikinci dönem ise seri üretim olarak belirlendi. Birinci dönem çalışmalarına 15 Ocak 2009 tarihinde başlandı. Yaklaşık 80 ay gibi bir zamanda kavramsal tasarım, detaylı tasarım ve prototip üretimi gerçekleştirildi. Altay'ın tankının tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve kalifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar kaynak ayrıldı. Üretilen prototipin testleri Otakar içinde bulunan Türkiye'nin ilk yerli tank test merkezinde sürüyor.

40'dan fazla yerli alt yüklenicinin görev aldığı projede modele uygun olarak belirlenen alanlar dışında, tamamen yerli alt sistemlerin kullanılması hedeflendi. Bu kapsamda, tankın yeni nesil atış kontrol sistemi ve komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanıyor. 120 mm'lik 55 kalibre ana silah sistemi, Güney Koreli Hyundai Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecek.


TÖRENE BAŞBAKAN ERDOĞAN DA KATILACAK

15 Kasım 2012 Perşembe günü yapılacak Altay Milli Tank'ın prototip tanıtımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da katılacak. Yeni jenerasyon (3+) ana muhabere tankı olan Altay, ilk etapta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için 250 adet üretilecek. TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda bu rakam artırılabilecek.

kalan karakter 1000

vatansever vatansever

aceleci davranın 2014 de yetişsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 21.04.2013 15:04
Sardes Sardes

Allah yapana da yaptırana da zeval vermesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 13.11.2012 21:27
murtaza murtaza

Allah her zaman her yerde kahraman ordumuzu muzahfer eylesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 13.11.2012 14:40
murathoca murathoca

yahu 2016 dan sonra tank a lüzum kalmayacak bosu bosuna koc lari zengin ediyorsunuz yazik bu milletin parasina askercilik oynamayi birakin adam gibi baska projelere baslayin artik nano denen teknojilerle silah üretin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır18
cevapla 13.11.2012 12:34
mert mert

murat hoca allahsan akıl vermiş kulanmayı bılmıyosun memleket memleket olalı ilkkez kendı sılahını uretmiş seninigibi chp kafalılar takdır ececene bahane buluyosun bumemleket insanı
her zamana göre sılah uretebılecek kabılıyettedir vede uretecektir senınıgıbı insanlar
hala yabancılara karşı ezikliklerini atmasalarda bu ulkeyı seven ve buulke için birşeyler yapmaya
ver güçleriyle devam edeceklerdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 15.11.2012 23:31
ali ali

2016 dan sonra tankın üretilmeyeceğini, savaşlarda kullanılmayacağını nereden çıktı.
artık bu çok bilmişliği bırakalım. ülkede yapılan doğru işlere destek verelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır4
cevapla 13.11.2012 16:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.