X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk Ticaret Bankası geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

geri dönüyor

  • Giriş Tarihi: 8.3.2013 09:23 Güncelleme Tarihi: 8.3.2013 13:45

’ta yargı süreci bitti. Kasasında 520 milyon lira olan ’nın geri dönüşü için düğmeye basıldı.

Mafya-siyaset-iş dünyası üçgeninde yaşanan skandallar yüzünden önce Hazine'ye devredilen hemen ardından da tasfiyesi için düğmeye basılan , kuruluşunun 100 yılında lekesiz ve tertemiz bir şekilde sektöre geri dönmeye hazırlanıyor.

Vatan gazetesinden Ufuk Şanlı'nın haberine göre; kasasında 520 milyon lira nakit bulunan 'ın yeniden bankacılık yapabilmesi için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu () çalışmalarını tamamladı. Tüm kamu davalarını kazanan TMSF bankanın yüzde 5.7 hissesini elinde bulunduran Munzam Sandık ile de hisse devri konusunda el sıkıştı. Böylece bankanın hakimi haline gelen Fon, önce tasfiye işleminin durdurulması için ticaret mahkemesine başvuracak hemen ardından da yeniden lisans alabilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun () kapısını çalacak.

Ekonomi yönetiminde de onay çıkması halinde 1913 yılında 'Adapazarı İslam Ticaret Bankası' adıyla ilk özel sektör bankası olarak kurulan banka, bir asır sonra yeniden hayat bulacak.

Türk Ticaret Bankası Munzam Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı, "Bankaya el konulduğu günden bu yana yani 15 senedir verdiğimiz hukuk mücadelesinin tek bir amacı vardı; o da Türk Ticaret Bankası'nın yaşaması... Bugün bunun önünde hukuki bir engel kalmadı. Bankanın tüzel kişiliği halen sürüyor. Kasasında 500 milyon liradan fazla nakti bulunan ve çok ciddi bir marka değeri olan Türkbank'ın hayata dönmesi noktasında Ankara'dan da ciddi ilgi olduğunu söyleyebilirim. İnşallah emeklerimiz boşa gitmeyecek..." diye konuştu.


520 MİLYON LİRA NEREDEN GELİYOR?

TMSF tasfiyeye girmeden önce bankaya 353 milyon liralık sermaye benzeri kredi aktarmıştı. Tasfiye döneminde ise bankanın Türkiye'nin her yerinde çok değerli olan gayrimenkulleri satılarak borçlar ödendi. Borçlar ödenip paraya ihtiyaç kalmayınca TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül de daha önce aktarılan 353 milyon lirayı geri aldı. Ancak çalışanlar Bankalar Yasası'nın 140'ıncı maddesine dayanarak "Tasfiye bitmeden alamazsınız" diyerek açtıkları davayı kazanınca para bankaya geri geldi. Bunun yanı sıra Türkbank'ın bankalarda mevduatta tutulan 120 milyon liralık bir mevduatı var. Buna gayrimenkuller de eklendiği zaman bankanın toplam nakit varlıklarının 520 milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor.


TÜRKBANK SKANDALI NEDİR?

Haziran 1997'de Mesut Yılmaz'ın liderliğinde Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Türkiye Partisi tarafından kurulan 55. Hükümetin devrilmesine sebep olan skandallar zinciri ülkeyi derinden sarstı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Türkbank, 1998 yılında yapılan özelleştirme ihalesiyle 600 milyon dolara işadamı Korkmaz Yiğit'e satıldı. Yiğit, Bankekspres ve Türkbank'ın yanısıra sahip olduğu üç televizyon kanalı ve satın aldığı gazetelerle bir anda ülkenin en kudretli işadamlarından biri haline geldi. Ancak gizli ortağı Alaattin Çakıcı'nın ihaleden kısa bir süre sonra Fransa'da yakalanması tüm planları bozdu. CHP'li Fikri Sağlar'ın açıkladığı Yiğit'le Çakıcı arasındaki telefon konuşmaları, ikilinin Türkbank ihalesinde etkili olmak için çalıştıklarını ortaya döktü. Bunun üzerine hükümet istifa etmek zorunda kaldı.

Kaynak: Vatan

kalan karakter 1000

tuncer sevindim tuncer sevindim

bankamızın yine faaliyete geçecek olması çok güzel olur inşallah.açılması için uğraşanlara emeği geçen herkese teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.09.2013 15:29
ÜMİT OKAY ÜMİT OKAY

HEYECAN VERİCİ HAYIRLI OLSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 15.07.2013 17:21
mehmet erden mehmet erden

Babamın bankasaydı.çok sevindirici.belki bana nasip olur bende katılım bankasındayım

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.07.2013 19:14
merhaba merhaba

işten çıkartılan eski çalışanları işe alın

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 20.06.2013 15:40
merhaba merhaba

bu habere çok sevindik eşim kapanan türk ticaret bankası izmir selçuk şubesinde çalışıyordu onca yıldır psikolojik bir depresyon yaşıyor bancacılıktan çıkıp asgari ücretle çalışan işçi sıfatına hala alışamadı.Banka açıldığı takdirde umarım ilk olarak banka eski çalışanlarını işe alırsınız. http://www.facebook.com/royalrojana

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 20.06.2013 15:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.