X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gold Takas altını yastıktan çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gold Takas altını yastıktan çıkaracak

  • Giriş Tarihi: 11.7.2015
Gold Takas altını yastıktan çıkaracak
Gold Takas altını yastıktan çıkaracak

Borsa İstanbul'a entegre ilk online altın alım-satım platformu olan Gold Takas, 150 milyar dolarlık yastık altı altını ekonomiye kazandırmayı he

Troy Kıymetli Maden tarafından 28 Nisan'da hayata geçirilen Türkiye'nin Borsa İstanbul'a entegre ilk online altın alımsatım platformu Gold Takas'a, yurtdışı yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Gold Takas'a ciddi başvurular olduğunu belirten Troy Kıymetli Maden CEO'su Hüseyin Çelik, "Gold Takas 24 saat aktif olan tamamen serbest bir piyasa. Yatırımcılar, borsa veya serbest piyasadan, hangisi cazipse oradan işlem yapabiliyor. Gold Takas'ın yaşama geçtiği ilk günden itibaren yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul'da altın alıpsatmaya başladı. Yurtdışından ilk işlemi ise Hindistan'dan bir yatırımcı gerçekleştirdi" dedi. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 150 milyar dolar civarında yastıkaltı altın birikimi olduğuna dikkat çeken Çelik, "Gold Takas'ın sunduğu güvenli altın alım-satım imkânı ile, altının yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasını hedefliyoruz" dedi.

ANADOLU'DAN İLGİ

Londra veya İsviçre'den bir oyuncunun Gold Takas üzerinden Borsa İstanbul'u takip edebildiğine işaret eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu eskiden imkânsızdı. Uluslararası büyük oyuncular bir işlemde 150 kg altın, 1 ton gümüş alıp satabiliyor. İşlem hacimleri çok yüksek olabiliyor. Bazen 100 müşterinin yaptığı işlemi bir müşteri bir tek kalemde yapabiliyor. Halkımız da Borsa İstanbul'un Altın Borsası'na ve serbest piyasaya ulaşamıyordu. Artık Gold Takas'ta hesap açması yeterli. Biz, Gold Takas sistemi ile Borsa İstanbul'un altın piyasasını ilk olarak yurtdışına ve halka açmış olduk." Gold Takas'a Anadolu'dan ciddi bir ilgi olduğuna değinen Çelik, yurtdışında ise özellikle Hindistan, Dubai ve Ortadoğu'dan yüksek katılımın talepleri geldiğini ifade e

KEYFİ MASRAF ALINMIYOR
Gold Takas'ın serbest piyasayı yani Kapalı Çarşı'yı ve Borsa İstanbul'u içinde barındıran bir pazar yeri olduğunu belirten Çelik, "Yani burada tek bir alıcı-satıcı yok. Bankada ise tek alıcı ve tek satıcı olan banka ne fiyat verirse onun dışında bir alternatif yok. Al hemen sat derseniz ciddi yüzdelerde (yüzde 5-10) zarar edeceksiniz. Biz SPK'nın belirlediği binde 2 civarında olanlarda kâr koyabiliyoruz. Keyfi bir masraf yok" dedi.

HEDEF ALTIN BANKACILIĞI
Gelecek , iki yılda Gold Takas'ın teslimat ve kabul noktalarının Türkiye genelinde ve yurtdışında yaygınlaştırılmasına yatırım yapacaklarını ifade eden Çelik, "Kısa vadede hedefimiz büyük şehirlerde birer Gold Takas şubesi açmak ve Türkiye genelinde kuyumculardan seçilecek muhabir ağları oluşturmak. Uzun vadede ise finansal sisteme tam entegre güçlü, etkin bir kıymetli maden bankacılığını kurmak istiyoruz" diye konuştu.