X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SETA Ekonomi Uzmanı Karagöl: Enerjide Rusya da Türkiye'ye bağımlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SETA Ekonomi Uzmanı Karagöl: de Rusya da 'ye bağımlı

  • Giriş Tarihi: 25.11.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 15:25
SETA Ekonomi Uzmanı Karagöl: Enerjide Rusya da Türkiye'ye bağımlı
SETA Ekonomi Uzmanı Karagöl: Enerjide Rusya da Türkiye'ye bağımlı

SETA Ekonomi Uzmanı Karagöl, "Anlaşmalar gereği Rusya'nın 'ye gaz akışını keseceğine ihtimal vermiyorum. Rusya'nın da Türkiye pazarına bağımlılığı söz konusu" dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağına müdahalenin ardından gerginleşen -Rusya ilişkilerini, AA muhabirine değerlendirdi.

Rusya ile geçmişten bu yana pek çok kriz yaşandığına ve dış politika anlamında belli konularda görüş ayrılıklarının sürdüğüne işaret eden Karagöl, şöyle konuştu:

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ VE TÜRK AKIMI GİBİ UZUN VADELİ PROJELER VAR

"Siyasi anlaşmazlıklar merkeze alındığında, bunun Rusya ile ekonomik ilişkilerle enerji işbirliğine yansımadığını görüyoruz. Türkiye Rusya'nın Almanya'dan sonraki en büyük ikinci pazarı durumunda.

Yani Rusya'nın da Türkiye pazarına bağımlılığı söz konusu. Rusya Türkiye üzerinden diğer ülkelere başlatılacak Türk Akımı gibi projelerle gaz ticaretinde Avrupa'ya açılacak en önemli kapılarından biri olarak

YARALI RUS PİLOT RUS HAVA ÜSSÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Türkiye ön plana çıkıyor. Rusya ile sorunun derinleşmesi durumunda, Türkiye'ye akan doğalgazın Ruslar tarafından kesileceğine ihtimal vermiyorum. Aynı şekilde Akkuyu nükleer santrali ve Türk akımı gibi uzun vadeli projeleri askıya alması da ihtimal dahilinde bulunmuyor. Eğer Rusya aksi tutum takınır ve enerjide uluslararası anlaşmaları hiçe sayarsa 'harakiri' yapmış olur."

'RUSYA ZETEN UKRAYNA İLE PROBLEMLİ'

Karagöl, uluslararası anlaşmaların hiçe sayılmasının hem hukuki hem de ticari sonuçlarının olacağını belirterek, "Rusya anlaşmalarla ortaya koyduğu taahhütlerini Türkiye'ye karşı yerine getirmekten kaçınırsa, bundan kendi ekonomisi çok daha fazla etkilenir. Rusya zaten Ukrayna ile bir problem yaşıyor. NATO üyesi Türkiye'ye yapılacak herhangi bir müdahalenin, NATO'ya yapılmış gibi algılanacağını çok iyi bilen Rusya, harakiri yapıp, radikal karar alıp enerji politikasında büyük bir değişikliğini beklemiyorum"" ifadelerini kullandı.

SABAH YAZARI RUSYA İLE UÇAK KRİZİNİ YORUMLADI

Rusya'nın enerjide beklenenin dışında olası bir adım atması durumunda Karagöl, "Türkiye böyle bir durumda zorlanabilir, ancak doğalgaz ihtiyacını sıkıştırılmış doğalgaz( LNG) olarak Katar ve Cezayir gibi ülkelerden karşılayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"RUSYA İÇ KAMUOYUNU RAHATLATIYOR"

Rusya'dan yapılan son açıklamaları, kendi "iç kamuoyunu rahatlatmaya" yönelik çabalar olarak değerlendiren Karagöl, Türk tarafının sorunu daha serin kanlılıkla değerlendirdiğini anlattı.

RUSYA İLE ENERJİDE MEVCUT DURUM

Türkiye şu anda kullandığı yıllık 50 milyar metreküplük doğalgazın yaklaşık yüzde 55'ini Rusya'dan gelen batı hattı ve mavi akım hatlarından sağlıyor. BOTAŞ verilerine göre, bu yılın 9 aylık döneminde 34,7 milyar metreküplük doğalgaz tüketiminin 19,4 milyar metreküpünü Rusya'dan aldı.

10 SORUDA RUSYA BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

Türkiye'nin Silivri'de bulunan ve kapasitesi 2,6 milyar metreküpe çıkarılan doğalgaz deposunun yanı sıra yine bölgedeki ve Aliağa'daki iki ayrı LNG depolama olanağını da Ukrayna krizinde olduğu gibi kullanabileceği belirtiliyor. Sıkıntı döneminde Türkiye, ayrıca Azerbaycan ve İran'dan gaz miktarını artırmasını talep edebildiği gibi, spot piyasadan da LNG alımıyla stoklarını destekleyebiliyor.

ARAP MEDYASINDAN PUTİN'İ ÇILDIRTACAK KARİKATÜR

Rus milli şirketi Rosatom'un üstlendiği Akkuyu'daki nükleer santralde ise ilk ünitenin 2022'de devreye girmesi hedefleniyor. Proje için Rusya, şu ana kadar Türkiye'ye 3 milyar dolar kaynak girişi sağlamıştı.

kalan karakter 1000

bornova bornova

Turkiye 25 milyar dollarlik dogal gaz ithal ediyor biz 6 MILYAR DOLLARLIK ihracat yapiyoruz. Ruslar bize cok daha fazla muhtac hele hele Rusyanin su andaki bati ile durumu gozonune alinirsa.Dogal gazinda en kisa zamanda sifira indirilmesi cok iyi olur.Biz gazimizi baska ulkelerden alabiliriz ama Rusya gazini herkese satamaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.11.2015 18:51
Homeros7 Homeros7

20 sene önce doğal gaz mı kullanıyorduk. Doğal gaz ya da kömür gibi fosil yakıt kullanmayız da BOR kullanımını geliştirir, Bor kullanırız, güneş enerjisi kullanırız. Türkleri hizaya getirmeyi kimse düşünmesin. İsrail ve İngiltere' nin planlarını biliyoruz.İslamı yok etmek ve Türkleri bu topraklarda en fazla köle olarak yaşatmak ana amaçları.Biz sadece Osmanlı, Selçuklu torunu değil, Sümer, Hitit ve Troyalıların torunlarıyız. Ruslar ayağını denk alsın ve kendi atasözlerini unutmasın: "Rusu kazırsan altından tatar çıkar". Ruslar bin yıl önce kimlerle birlikteydi bir hatırlasınlar ve Türk milletine ihanet etmesinler. Türklüklerini unutmuşlarsa, biz onlara hatırlatmayı biliriz... İngilizler atalarının sözlerini de unutmasınlar: "Tanrı' nın kamçısı Türklerdir", "Allah bir millete kızarsa, onlara Türkleri musallat eder" İngiltere ve İsrail ayağını denk alsın, Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olurlar, Rusları kullanmak isterken, kendi topraklarını kaybederler. Bu böyle biline...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.11.2015 17:49
geri. döndüm geri. döndüm

onlarda kim oluyor biz selçuklu osmanlı torunlarıyız tüm dünya bize muhtaç

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır3
cevapla 25.11.2015 16:46
deja deja

köpek gibi bize muhtaçlar :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 25.11.2015 15:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.