Güneş kremleri erkeklerde kısırlık yapıyor

Güneş kremleri erkeklerde kısırlık yapıyor

05.08.2015 | 13:47

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, güneş koruyucu kremlerin erkeklerde sperm fonksiyonlarını bozduğunu ve üremeyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılan güneş kremleri erkeklerde sperm fonksiyonlarını bozuyor. Konu ile ilgili bilgi veren Veni Vidi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Almanya Araştırma Merkezi ve Danimarka Üniversitesi'nde 500 kişi üzerinde yapılan araştırmalar sonucu güneş kremlerinin kısırlık riskini yüzde 30 arttırdığını belirtti. Araştırmacıların kimyasallar sebebi ile spermin yumurtayı delmesine yardım edecek olan sindirici enzimlerin salınımını bozarak, yumurtanın koruyucu kılıfını geçmesini engellediğini söylediğini de aktaran Çoksüer, "Güneş kremlerindeki kimyasal maddeler üremeyi olumsuz etkiliyor. UV ışınlarından korunayım derken çocuk sahibi olma olasılığınız azalıyor olabilir. Alman 'Der Spiegel' dergisinde yapılan açıklamaya göre, güneş kremlerinin içeriklerinden olan kimyasal maddelerinin, üreme organlarının gelişimini olumsuz etkilediği belirtilmiştir. 500 çift üzerinde yürütülen araştırmada, güneş kremlerindeki paraben gibi kimyasal içeriklerin kısırlık riskini yüzde 30 arttırıyor. Almanya Araştırma Merkezi ve Danimarka Üniversite araştırma ekibi, Güneşten koruyucu kimyasallar 4-MBC (4-methyl benzyliden campher), doğal hormonların süreçlerini bozan kimyasallardır ve bu kimyasalların- sperm fonksiyonunu etkilediği ve döllenmeyi etkileme potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Danimarka ekibinin lideri Prof. Niels E. Skakkebaek endokrin bozucu kimyasallar ile sperm fonksiyonu üzerindeki etkileri arasında ilişki olduğunu vurgulamaktadır. Güneş kremindeki kimyasallar, CatSper kanalını açarak spermdeki kalsiyum düzeyini yükseltirken spermlerin yüzme davranışını değiştiriyor" dedi.
"GÜNEŞ KREMİ KULLANANLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ VAR"
Güneş kremi kullanan insanlarda D vitamininin eksik olduğunu da dikkat çeken, kullanmakta ısrarcı olan vatandaşların da özellikle paraben kimyasal maddesi içermeyen ürünler kullanmasını tavsiye etti. Çoksüer, "Güneş kremi, D vitamini eksikliği yaparak kısırlığı tetikliyor. Vücudumuzda D vitamini üretiminin yüzde 90'ı güneş ışınları ile olmaktadır. Güneş kremleri vücudun D vitamini üretme gibi kritik bir işlevini yerine getirmesine mani oluyor. Vücuttaki D vitaminin temel kaynağı güneş ışığı ve bu vitamin doğurganlık fonksiyonları için önem taşıyor. D Vitamini üreme fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor, onun için üreme fonksiyonları için D vitamini çok önemlidir. Güneş kremi kullanmak, güneşin zararlı ışınlarından korunmanın yollarından yalnızca biri. Güneşin en kızgın olduğu saatlerde gölgede durmak ve açık renkli, hafif giysilerle dolaşmak etkili yöntemlerdir. Hem böylece D vitamini eksikliği ihtimali de azalıyor. Mutlaka güneş kremi kullanılacaksa da hormon benzeri etkileri konusunda tartışmaların devam ettiği paraben maddesini içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Veya Kimyasal koruma sağlayan güneş kremleri yerine fiziksel koruma sağlayan güneş kremleri kullanılabilir. Ve güneşle işleri bittiğinde vücutlarını bu kremlerden en kısa sürede arındırmaları gerekiyor" diye konuştu.
Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

SON DAKİKA