Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temiz ceza geliyor

Giriş Tarihi: 18.8.2013

Çevre izni almayan işletmelere 2013 yılı sonuna kadar 40 bin lira ile 1.6 milyon lira arasında ceza kesilecek. Antalya'da sadece 314 geçici faaliyet belgesi ve 240 çevre izni ve lisansı verildi

Çevre izni almayan işletmelere 2013 yılı sonuna kadar 40 bin lira ile 1.6 milyon lira arasında ceza kesilecek. Türkiye genelinde bu kapsama giren 160 bin firma tespit edilirken, başvuru yapan firma sayısı ise 9 binde kaldı. Antalya'da ise Çevre Kanununca Alınması Gereken izin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik 1 Nisan 2010 tarihinde yürürlüğe girdiğinden beri, 314 geçici faaliyet belgesi ve 240 çevre izni ve lisansı verildi.

OTELLER DE KAPSAMDA

Hava emisyonu, çevresel gürültü, atıksu deşarjı, derin deniz deşarjı, tehlikeli madde deşarjı konularından en az birini içiren faaliyetler için çevre izni alması gerekiyor. Antalya'da bu kapsama oteller de giriyor. Arıtma tesisi olan ve kentsel atık su arıtma tesisine bağlı olmayan oteller, belgeyi almak zorunda. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma içeren yaptırım uygulanmayacağı açıklandı. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanacak. Yapılan açıklamaya göre, işletmeler Çevrimiçi Çevre İzinleri portalından sorgulanacak ve çevre izin veya lisansı olmayan işletmeler hakkında gerekli denetimler yapılarak, izin ve lisans almaları sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temiz ceza geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN