Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koç'a büyük kıyak

Koç Grubu'na ait Talya Otel'in kat yüksekliği konusu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bir günde çözüldü. Otelin kat yüksekliği apar topar 20.50 metreden 25.50 metreye yükseltildi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Antalya Büyükşehir Meclisi, tarihinde görülmemiş bir hızla Koç Grubu'na ait Divan Talya Otel'in istediği kat yüksekliğine onay verdi. Büyükşehir Meclisi Ocak ayı toplantısında görüşülen Talya Otel'in plan tadilatı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın özel ricası ile anında İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi. Öte yandan alınan kararda Doğan Holding'in eski üst düzey yöneticisi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın hafta sonunda yaptığı gizli Antalya ziyaretinde CHP İl Başkanı Devrim Kök ve Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu öne sürüldü. Meclis devam toplantısında yeniden gündeme alınan Divan Talya Otel konusu, CHP'nin evet, MHP'nin çekimser, Ak Parti'nin ret oyları ile kabul edildi. Yaklaşık 2 yıldır çözülemeyen Divan Otel'in kat yüksekliği konusu Akaydın'ın özel isteği ile 24 saatten kısa bir sürede çözüldü. Mecliste alınan karara göre otelin kat yüksekliği Muratpaşa Belediye Meclisi'nde 20.50 metre olarak kabul edilmişken Büyükşehir Meclisi'nde verilen önerge ile 25.50 metreye çıkarıldı.

AKAYDIN'DAN ÖZEL İSTEK

CHP'liler tarafından baş döndürücü bir hızla meclisten geçirilen kararı değerlendiren Bayındırlık ve İmar Komisyonu Üyesi Ak Partili Yaşar Tabur, 1 gün arayla gerçekleştirilen meclis toplantıları arasında yaşanan gelişmelerin detaylarını anlattı. Komisyonun Akaydın'ın özel isteği üzerine toplandığını belirten Tabur, "Bizler komisyonda bir karar alamadık. Komisyon buraya herhangi bir inşaat hakkı verilmesi konusunda olumlu ya da olumsuz bir karara varamayınca komisyon başkanı görüşüldü şeklinde bir ibare ile meclise gönderdi. Meclise bir komisyon kararı ile değil, komisyonda görüşüldü şeklinde sunuldu. Çünkü Ak Parti olarak biz karşı çıktık, CHP'li üyelerden de karşı çıkanlar olunca meclise bu şekilde sunuldu" dedi.

SICAK BAKIYORUM

Akaydın'ın plan tadilatına sıcak baktığını söylediğini belirten Tabur, "Akaydın 'Ben bu işe sıcak bakıyorum, adamların hakkıdır bu' dedi. Bu adamlar burayı yıktıklarında ruhsatlı inşaat haklarını yine yapabiliyorlar. Falezlerin üzerinde yapılan inşaatlara karşı olduğumuzu belirttik. Fakat söz konusu yer kişilerin kendi mülkiyetleri olduğu için mevcut kat yüksekliğinde inşaat yapabileceklerini, plan tadilatına gerek olmadığını söyledik" şeklinde konuştu.

5 METRE ARTIŞ

5 metrelik artışın CHP'lilerin sözlü önerisi ile komisyona geldiğini aktaran Tabur, "Konu meclisten, Muratpaşa Meclisi'nden geçtiği gibi değil, ayrıca bir öneri getirilerek geçirildi. Kat yüksekliği Muratpaşa'dan 20.50 metre geçmişken CHP'liler tarafından 25.50 metreye yükseltilmesi önerildi. Gerekçesini de özellikli binalarda tesisat katının 3.5 metreye kadar yapılabileceği şeklinde açıkladılar" dedi.

MECLİSE GELMEMELİYDİ

Komisyonda yaşanan gelişmeleri de anlatan Tabur, sözlerine şu şekilde devam etti: "Akaydın'ın özel isteği olduğunu komisyona ilettiler. Prensip olarak kamu yararı olmayan konuları devam meclisinde görüşülmeyeceğini belirttik. Fakat başkanın ricası var dendi. Bizler sorun çıkarmadık ama CHP'liler otel sahiplerine daha geniş imkanlar sunan bir kararı meclisten geçirdi. Özel istekle ve zamana karşı bir karar çıkarıldı."

SEÇİM ÖNCESİ MANİDAR

Seçimler öncesi böyle bir kararın alınmasının manidar olduğunu belirten Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, "Seçimler öncesi böyle bir karar alınması manidar. CHP'lilerin bu konuda ne kadar muhalefet olduğunu biliyoruz. Kendi işlerine geldiği zaman her türlü kaçak yapılaşmaya izin verdiklerini, her türlü yüksekliğe izin verdiklerini, işine gelen işlerin tıkır tıkır geçtiğini, saman altından su yürütüldüğünü gayet iyi biliyoruz. Ama işlerine gelmeyen meselelerde de pireyi deve yaptıklarını biliyoruz. Bu da o işlerine gelen meselelerden birisi demek ki. Mesela rant olduğu zaman bir araya gelebiliyorlar. Bu da onlardan bir tanesi. Bu işlerin prensiplerle yürütülmesi düşüncesindeyiz. Ama Büyükşehir yönetiminde bu işlerin prensiplerle, ilkelerle değil, ilişkilerle yürüdüğünü görüyoruz. Bu da bu söylediklerimizin son örneği. Bu örnekler ile dolu bir belediyecilik süreci yaşıyoruz. Çözmek istediklerinin işlerini çözdüler, ne imar bütünlüğünü dikkate aldılar, ne şehrin hassasiyetlerini dikkate aldılar" dedi.

KAÇAK 2 KATI KORUMA İDDİASI
Antalya'nın 38 yıl önce açılan ilk 5 yıldızlı oteli Divan Talya, Mayıs 2013'te kapılarını kapatmıştı. 204 odalı Koç Topluluğu'na ait otel imar sorunu nedeniyle atıl bırakılmıştı. Açık kaldığı 38 yıl boyunca yerli ve yabancı 3 milyon 200 bin misafire ev sahipliği yapan 7 katlı otelin 2 katının kaçak olduğu iddiasıyla mahkemeye taşınmıştı. Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ndeki davanın görülmesine Danıştay'da devam ediliyor. Mahkemeden yükseklik 17.50 metre kararı çıkmasına rağmen Muratpaşa Belediyesi'nin 4 Aralık 2013 tarihli meclisinde yükseklik 20.50 yapılmıştı. Muratpaşa Belediye Meclisi'nin, Büyükşehir Meclisi'ne gönderdiği madde toplantıda, imar komisyonunda görüşüldükten sonra, bir görüş bildirilmeden kat yüksekliğini 25.50 metre olarak değiştirilip Muratpaşa Belediyesi'nin son planını onaylandı. Büyükşehir Belediye Meclisinin bu kararı ile otelin yıkılması gereken kaçak 2 katının korunmaya çalışıldığı öne sürüldü.

HESABI HALK SORACAK

Konuyu kamuoyunun takdirine bıraktıklarını belirten Köse, şunları söyledi: "Burada bir peşkeş var mı bunu kamuoyunun takdirine bırakmak lazım. Ama yapılan işin etik olmadığı ortada. Kararın arkasında hangi ilişkiler vardır onu bilemiyoruz. Ama bütün bunların hesabının 30 Mart'ta sorulacağını biliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç'a büyük kıyak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN