Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romney yardımcısını seçti!

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney, yardımcısı olarak Wisconsinli Senatör Paul Ryan'ı seçti.

Giriş Tarihi: 11.8.2012 11:17 Güncelleme Tarihi: 11.8.2012 15:15
(USASABAH)

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney, yardımcısı olarak Wisconsinli Senatör Paul Ryan'ı seçti.


Romney bugün Virginia eyaletindeki Norfolk kentinde yaptığı konuşma sırasında Ryan'ı yardımcısı olarak seçtiğini açıkladı.

42 yaşındaki Ryan, Cumhuriyetçi Parti ile muhafazakar Çay Partisi aktivistleri arasında köprü görevi gören bir senatör olarak tanınıyor.

Bütçe Komisyonu'nun başkanı olarak görev yapan Ryan'ın ekonomik krizden hala kurtulamayan hükümete karşı Romney'in gücünü artırmasına yardımcı olması bekleniyor.

Paul Ryan kimdir?

7 dönemdir Wisconsin eyaletinden Temsilciler Meclisi'nden görev yapan Ryan oldukça muhafazakar tercihleri ile biliniyor. Romney ile ortak toplantılarda aynı mikrofonu paylaşacak kadar yakın olan Ryan'ın Başkan adayı ile beraber hamburger yerken bile fotoğrafları bulunuyor.

Hükümet yardımlarını ortadan kaldırmak istedi

2010 yılında hazırladığı bütçede düşük gelirli ve düşkün kişilere sağlık sigortası yapılmasını sağlayan Medicaid'te büyük kesintiler yapılmasını teklif eden Ryan, toplumun pek çok kesiminin tepkisini çekmişti.

Söz konusu bütçede genel gelir vergisini düşürmeyi tasarlayan Ryan, faiz geliri vergisi, hisse kazancı vergisi, şirket gelir vergisi, mülk vergisi ve alternatif vergilerin ortadan kaldırılmasını Kongre gündemine getirmişti. Bütçedeki en ilginç değişikliklerden biri de Sosyal Sigorta'nın büyük bir kısmını özelleştirmekti.

Henüz 42 yaşında olan Ryan'ın bu bütçesinde yaşlılara düşük fiyatlardan sağlık sigortası sağlayan Medicare'i de özelleştirmek istemesi, ayrıca işveren tarafından sponsor edilen sağlık sigortalarından vergi muafiyetini de devre dışı bırakmaya çalışması büyük tepki çekmişti.

Ryan'ın söz konusu bütçe teklifi Temsilciler Meclisi'nden geçirilse de, Senato'da reddedilmişti.

Muhafazakarlar destekliyor

"Bütçe dengesi" adı altında hükümetin sosyal yardımlarını ortadan kaldırmaya çalışan Ryan'ın Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi çoğunluk içerisinde oldukça popüler olduğu biliniyor. Muhafazakar yorumcular Başkan adayı Romney'e öteden beri Ryan'ı seçerek partiyi tam anlamıyla arkasına almasını söylüyordu. Romney bu tavsiyeyi dinlemişe benziyor.

Wall Street Journal gazetesi Perşembe günü yayınladığı baş yazısında Ryan'ın Kasım ayında yapılacak seçimlerdeki büyük tartışma konularını belirleyen biri olduğu ve bu yüzden Başkan Yardımcısı adayı olarak seçilmesinin büyük bir kazanç getireceğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romney yardımcısını seçti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN