Kore'nin müziğine kulak verin!

Güney Kore'nin pop müziği K-POP tüm dünyaya yayıldı. Bu tür o kadar büyük bir ilgi gördü ki genç müzisyenler dünya turuna çıkıyor. Üstelik sıra şimdi Türkiye'de

Güney Kore'nin müziğini ilk önce Gangnam Style adlı şarkısıyla önce YouTube'da sonra 'gerçek hayatta' fenomene dönüşen PSY ile duymuş olabilirsiniz. Fakat Güney Kore'de bundan çok daha fazlası var. Ülkenin kendine has pop müziği K-POP tüm dünyaya bir salgın gibi yayılıyor. K-POP'un başarısının her ülke için farklı farklı sebepleri olabilir. Fakat ülkemizdeki ilginin nedeni biraz da iki kültürün birbirine olan yakınlığı.

TELEVİZYON DİZİLERİ ETKİLİ
Bu iki kültürün 'yakınlığından' bahsetmemiz sizi şaşırtabilir. Fakat bir gün yolunuz Güney Kore'ye düşerse bu durumu daha iyi anlayacaksınız. K-POP'un başarısının sırrını çözmek için yola koyulduğumuzda biz de bu kadarını beklemiyorduk açıkcası. Fakat 1950'li yılların başında patlak veren Kore Savaşı ve 2002'de Güney Kore'nin Japonya ile ortaklaşa düzenlediği Dünya Kupası, Türkiye'nin Güney Kore'de iyi bilinen bir ülke olmasını sağlamış. Güney Kore'nin Türkiye'deki tanınırlığı ise TV dizileri ile alakalı. Türk yapımı dizilerin Arap dünyasında nasıl büyük bir ilgiyle karşılandığını, Türk kültürüne olan ilgiyi nasıl artırdıklarını biliyorsunuzdur. İşte Güney Kore dizileri de ülkemizde tam da aynı etkiyi yaptı. Bu diziler, özellikle TRT'de yayınlanan Muhteşem Kraliçe adlı yapım, ülkemizde o kadar tutuldu ki, 2010 yılı için arama motoru Google'ın 'en çok aranan TV dizileri' listesine altıncı sıradan girmeyi bile başardı. Sonunda diziler sayesinde başlayan 'Güney Kore merakı', farklı mecralara da kaydı. Özellikle de K-POP'a. İşte tam da bu nedenle, 7 Eylül'de İstanbul'da bulunan Ülker Arena'da Music Bank World Tour adını taşıyan dev bir organizasyon düzenlenecek ve birçok K-POP yıldızı ülkemizde ilk kez sahneye çıkacak. Türkiye'de sahne alacak isimler arasında, Güney Kore'de de çok popüler olan, Super Junior, Beast, MBLAQ, F.T.ISLAND, Miss A ve Ailee gibi isimler var. K-POP çılgınlığının nasıl dünyaya yayıldığını anlamak için ilk önce Güney Kore televizyonu KBS'de yayınlanan Music Bank adlı programdan bahsetmek gerekir.

AMAÇ YENİ YILDIZLAR YARATMAK
İlk bölümü 18 Haziran 1998'de yayınlanan Music Bank, genç yıldız ve yıldız adaylarına yer vererek büyük çapta bir ün kazanmalarını sağlıyor. Her cuma yayınlanan programın amacı da zaten Kore'nin müzik sahnesine yeni isimler çıkarmak. Program bu amaçtan fazlasını başardı ve K-POP'un dünyaya yayılmasına öncülük etti. Hem de bir dünya turnesine çıkarak. Turnenin ilk ayağı, Temmuz 2011'de, K-POP'un çokça dinlendiği Japonya'da hem de kapalı gişe olarak Tokyo Dome'da yapıldı. İkinci şov Şubat 2012'de Paris'teydi. Üçüncü şov da 2012'nin son ayında Şili'de gerçekleştirildi. Şovun dördüncü ayağı da İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo'sunun en önemli etkinliklerinden biri olarak ülkemizde yapılıyor.

31 ÜLKEDEN BİLET ALINDI
Ülker Arena'da düzenlenecek Music Bank World Tour'a ilgi çok büyük. Üstelik bu gösteriye bilet alanlar sadece İstanbul'dan da değil. Verilere göre 31 ülkeden bu gösteri için bilet alanlar var. Özellikle Bulgaristan, Almanya ve Yunanistan'dan birçok müziksever sadece bu organizasyon için ülkemize gelecek. Bu ülkelerin haricinde Tacikistan, Azerbaycan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan ve İran'dan da gösterinin biletleri satın alındı. Bu nedenle 7 Eylül'de sizi kalabalık bir şov bekliyor. Bununla birlikte Güney Kore'nin başkenti Seul'de KBS stüdyolarında gözlemlediğimiz kadarıyla K-POP'severler çok ateşli... Öyle ki, bir ara stüdyoda kendimizi seneler önceki bir Tarkan konserinde hissettik.

TÜRK MUTFAĞINA MERAKLILAR
Türkiye'de performans sergileyecek Beast ve Aliee Güney Kore'de çok popüler. Aliee, bir süre ABD'de yaşadıktan sonra ülkesine dönmüş ve popülerlik kazanmış. Asya'nın Beyonce'si olarak adlandırılan Ailee, bu durumdan da oldukça hoşnut... Ailee, İstanbul'a geleceği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Hayali de İstanbul'un kebapçılarını gezmek ve Türk mutfağını tanımak. Türkiye'ye gelecek Beast adlı topluluk da Güney Kore'de özellikle genç kızların favorisi. Öyle ki, Music Bank programının yayınlandığı stüdyonun önünde her cuma uzun kuyruklar oluşturup grup üyelerini görebilmek için bekliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kore'nin müziğine kulak verin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN