Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu Rüyası, kaybolan izlere ışık tuttu

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Anadolu Rüyası, kaybolan izlere ışık tuttu

Bir halk kültürü ve sosyal sorumluluk projesi olan Anadolu Rüyası’nın, bu yılki teması Kaybolan İzler olan büyük gösterisi geçen pazar günü TİM Show Center’de gerçekleştirildi. Kaybolan tarihi kahramanların gün yüzüne çıkarıldığı gösteri büyük ilgi gördü

Geçen yıl Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Gençlik Spor Kulübü Derneği (BUHOT GSK) proje ortaklığı ile hayat bulan halk kültürü ve sosyal sorumluluk projesi Anadolu Rüyası'nın ikinci gösterisi seyirciyle buluştu.
Geleneksel kostüm, müzik, dans ve yaşam tarzımızı doğru şekilde öğretebilmeyi amaçlayan projenin bu yılki teması 'Kaybolan İzler'di. Projenin büyük gösterisi 14 Mayıs Pazar Günü Türker İnanoğlu Maslak (TIM) Show Center' da gerçekleştirildi.
Eğitim kurumları içerisindeki en geniş planlamaya sahip projede İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Ordu, Giresun ve Yalova illerinde, okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde öğrenim gören 200'den fazla öğrencinin emeği bulunuyor.
Genel Sanat Yönetmenliğini Okan Gürbüz'ün üstlendiği gösterinin ilk perdesinde, Milli Mücadele yıllarında Mustafa Kemal Paşa'nın daveti ya da kendi vatanseverliği ile yurt müdafaası için görev alan Ege'den Yörük Ali Efe, Karadeniz'den Topal Osman Ağa, Balkanlar'dan Yahya Kaptan, Gaziantep'ten Karayılan ve Bursa'dan Erzurumlu Kara Fatma'nın hikayeleri sahneye taşındı.
Gösteri Milli Mücadele'nin kazanılması ve Cumhuriyet'in kuruluşu ile devam etti. Gecenin sonunda Anadolu Rüyası ekibi ve projede emeği geçen kişi ve kurumlara plaket verildi.

DEKOR HAZIRLIĞI 300 SAAT SÜRDÜ
Kültür A.Ş.'nin özel olarak desteklediği proje, ilk, orta ve lise seviyesindeki öğrencilere halk kültürü dersleri kapsamında eğitim verilerek düzenleniyor.
Türkiye'nin farklı illerinde eğitim alan ve gösteri için hazırlanan öğrencilerin, yıl sonunda bir araya gelerek kültür mozaiği oluşturduğu prodüksiyon için stüdyoda yaklaşık 400 saat müzik kaydı yapıldı, 250 kostüm dikildi. Dekor hazırlığı 300 saat sürdü.
Projenin fikir sahibi ve genel sanat yönetmeni Okan Gürbüz "Çocuklarımızın geleneklerine sahip çıkan, nereden geldiklerini bilen bir nesil olmasını istiyoruz. Ben iki yıl önce bir ateş yaktım, bu koca yürekli çocuklar bunun bir aleve dönüşmesini sağladılar" dedi.Milli değerler korunmalı
Anadolu Rüyası projesinin hayata geçmesine öncülük eden BAU Global Başkanı Enver Yücel, kültürel zenginliğimize değinerek projenin milli değerlerimizi koruma ve yaşatmasındaki öneminden bahsetti: "Bu büyük gösterimizde, topraklarımızın üzerindeki kır çiçekleri gibi rengarenk güzellikleri yaşadık. Kültürel farklılıklarımızın bizim için nasıl bir değere dönüştüğünü seyrettik. Bu güzel ülkemizin ve gençlerimizin medeniyet ve kültürleriyle korunarak, bilimin ışığında ilerleyeceklerine hiç şüphem yok."
Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu ise şöyle konuştu: "Projemizde kültürel değerlerimizi ve zenginliğimizi hatırlatmayı, kaybolan izlerin peşinden giderek unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi canlandırmayı amaçladık. Bu sayede öğrencilerimizin geçmiş ve gelecek arasında köprüler kurarak vizyonlarını geliştirmeye çalıştık. Öğrencilerimizin yalnızca halk danslarını öğrenmesine katkı sağlamadık, 21. yüzyıl becerilerini geliştirerek kendilerine değer katacak, kişisel, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyecek bir çalışmaya imza attık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Rüyası, kaybolan izlere ışık tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN