Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda emekliye ikramiye rehberi - ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

Sabah Gazetesi Yazarı ve Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Yeni Asır Gazetesi'ndeki köşesinde emekliye ikramiye konusunu kaleme aldı. İşte 10 soruda ikramiyeleriyle ilgili tüm detaylar...

10 soruda emekliye ikramiye rehberi - Emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

12 milyon Ramazan Bayramı öncesinde biner liralık ikramiyelerini aldı. Şimdi Kurban Bayramı ikramiyeleri ödenecek. Peki kimler ikramiye alacak, paralar nasıl ödenecek? İşte tüm soruların cevapları...Milyonlarca emekli bu yıl hareketli bir yaz dönemi geçiriyor. Emekliler Haziran ayında Ramazan bayramı ikramiyelerini aldı. Ardından Temmuz'da gelen enflasyon zammıyla maaşlar artırıldı ve yeni maaşlar da hesaplara geçti. Şimdi Ağustos ayı itibariyle ikinci bayram ikramiyesi ödenecek. Böylece bu yıl için toplamda 2 bin liralık ikramiye ödemesi yapılacak. İkramiyeler bayramdan önce hesaplara yatırılacak. İkramiyelerle ilgili bize de çok soru geliyor. Biz de aklınıza takılan soruları derledik. İşte emeklilere ikramiye rehberi.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

1) İkramiyeler kimlere ödeniyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan maaş alan SSK, Bağ- Kur, Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan ererbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri ikramiye alıyor. Toplamda 12.5 milyon kişiye ikramiye ödeniyor.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

2) Bu ayki ikramiye de bin lira mı olacak?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekliler ve maluller biner lirayı alacak. Diğer kesimlerin ise ikramiye tutarı hisse veya iş göremezlik oranına göre farklılık gösterecek. İkramiyede kesinti ve haciz yapılamayacak. Dolayısıyla Kurban Bayramı ikramiyesi de bin lira olacak.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

3) Vefat eden emeklinin yakınlarına ödeme var mı?

Vefat eden emeklilerin ikramiyelerini yakınları alacak. Ancak ikramiye ölüm aylığı oranında ödenecek. Örneğin maaşın yüzde 75'ini alan bir eşe ikramiye de 750 lira olarak ödenecek.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

4) Hem eşten hem babadan olmak üzere iki maaşı olan ne yapacak?

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 700 lira olacak.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

5) İş göremezlik geliri olanlar ikramiyeyi nasıl alacak?

İş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara iş göremezlik oranına göre ödeme yapılacak. İş göremezlik oranı yüzde 50 ise ikramiye olarak 500 lira verilecek.

10 soruda emekliye ikramiye rehberi

6) Yeni emekliler de ikramiye alacak mı?

Yeni emekliler, emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak. Ödemenin yapılacağı tarihte aylık alıyor olmak gerekiyor. 31 Temmuz itibariyle başvurusunu yapan ve emekliliği onaylananlar Kurban Bayramı ikramiyesi alacak. Bu tarihten sonra emekliliği onaylananlar ise bundan sonraki Ramazan Bayramı ikramiyesini alacak.

BİZE ULAŞIN