Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeref Bey kimdir?

Şeref Bey kimdir?

Şeref Bey bilinen bir diğer ismiyle Ahmed Şerafettin Bey (1894-1933) Beşiktaş'ın futbol şubesinin kurucusudur. Aynı zamanda Beşiktaş futbol takımının ilk kaptanı ve teknik direktörüdür.

Şeref Bey kimdir?

Asıl ismi Ahmet Şerafettin olup, babası gümrük memurudur. Ahmet ismi de babasının babasından, yani dedesinden gelmektedir. Valideçeşme Dibek Sokak'ta 7 numaralı evde doğmuştur.

Şeref Bey kimdir?

Fransız Mektebi'ni bitirdikten sonra, Darülfünu'nda eğitimine devam etmiş ve 20 yaşında mezun olmuştur.

Şeref Bey kimdir?
Valideçeşme'de, mahallenin gençleriyle kurduğu takımla futbol maçları yapan Şeref Bey'le Beşiktaş'ın yolları 1911'de kesişmiş, bu tarihte kulüp olarak Beşiktaş bünyesine katılmışlardır. Zira o zamana kadar Beşiktaş Kulübü'nde futbol branşı yoktur.
Şeref Bey kimdir?

1919'a kadar liglere katılmayan, sadece diğer kulüplerle özel maçlar yapan Beşiktaş, bu tarihte Türk İdman Birliği'ne katılmış, 2 sene süren bu ligin tek şampiyonu olmuştur.

Şeref Bey kimdir?

Bu tarihten sonra liglere katılmaya devam eden Beşiktaş'ın bir sahaya ihtiyacı olduğunu düşünen Şeref Bey, 1929 yılında Taksim Stadı'nın bir kısmının hissesini satın almış ve böylece Beşiktaşlı sporcuların idman ve maçlarını yapmaları için bir yer temin etmiştir.

Şeref Bey kimdir?

Şeref Bey bundan kısa bir zaman sonra Çırağan Sarayı'nın yanında Şeref Stadı'nın bulunduğu mevkiyi alarak Beşiktaş'a kendi stadını kazandırmak için çalışmalara başladı.

BİZE ULAŞIN