Mobilyacıların gözü Rusya pazarında

Giriş Tarihi: 31.8.2014

IŞİD terörüyle birlikte Irak'a ihracatta yüzde 80 kayıp yaşayan Adanalı mobilyacılar, çözümü Rusya pazarında arayacak. Cezayir, Dubai, Abu Dabi ve Katar da hedef piyasalar arasında

Adana'nın yıllık mobilya ihracatı yaklaşık 40 milyon dolar düzeyinde ve yakın zamana kadar bunun 25-28 milyon dolarlık bölümünü Irak'a gerçekleştiriyordu. Ancak IŞİD terörüyle birlikte Irak'tan alınan siparişlerin yaklaşık yüzde 80'i iptal edildi. Bunun sektörde yarattığı kaybın ekonomik karşılığı ise 20 milyon doları geçti. Son yıllarda yakaladığı gelişme hızını kaybetmek istemeyen Adana mobilya sektörü, Irak'a alternatif olarak yeni pazarlar için arayışa başladı. Sektörün göz koyduğu pazarların başında Rusya geliyor. Dubai, Abu Dabi ve Katar da ihracat için seçilen ülkeler arasında. İrili ufaklı 5 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği, 15 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Adana mobilya sektörü, yeni pazarlar bulma çabası kapsamında, 24-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na odaklanmış durumda. Bu yıl 8'incisi düzenlenecek olan ve yaklaşık 100 firmanın katılacağı fuara, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası ve organizasyonu yapan TÜYAP'ın işbirliğiyle temas kurulan Rusya, Cezayir, Makedonya, İran, Mısır, Tunus ve KKTC'den profesyonel ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.

KASIM'DA RUSYA'YA ZİYARET PLANI
Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, Irak'taki kargaşa nedeniyle ihracatta yaşanan kaybı gidermek için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Bu kapsamda yeni pazarlara yöneldiklerini kaydeden Avcı, "Rusya öncelik verdiğimiz ülke. Fakat Rusya, kendi üreticisini korumak için ithalatta yüksek vergi alıyor. Bunu çözmek, Adana'nın mobilyada ulaştığı noktayı Ruslara anlatmak için çalışıyoruz. Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, bu girişimlerimizde önemli bir unsur. Ayrıca Kasım ayında Rusya'ya gidip ihracat bağlantıları için somut adımlar atmayı planlıyoruz" dedi.

OYMACILIK ŞOVU YAPILACAK
Yalçın Avcı "Fuara Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'den firmalar katılacak. Ayrıca klasik mobilya iskeletinin nasıl yapıldığını anlatan bir bölüm açacağız. Burada ustalarımız, el işçiliğiyle oyma yaparak bu sanatı tanıtacak. Tüketicilerin yanı sıra bölgedeki firmalarımızı aileleriyle birlikte fuar için Adana'ya bekliyoruz." diye konuştu. TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Bülent Yamaç da bu yıl100'ü aşkın yabancı profesyonel ziyaretçinin fuara gelmesini beklediklerini söyledi. Fuarın 7 bin 500 metrekare kapalı alanda gerçekleşeceğini kaydeden Bülent Yamaç, yoğun ilgi nedeniyle 2 bin metrekarelik takviye alan oluşturmayı düşündüklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyacıların gözü Rusya pazarında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN