Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'i kimse tutamaz

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Gaziantep'i kimse tutamaz

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, genç nüfusu, sanayi, ticaret ve turizmde ivme yakalayan kenti kimsenin durdurmasının mümkün olmadığını söyledi

Gaziantep'in 2014 yılına geçiş yıllarla eşit bir şekilde büyüme ve ihracat odakları olarak başlandığını ancak Temmuz ayında IŞİD'ın Irak'taki hamlesiyle bazı sıkıntıların baş gösterdiğini söyleyen Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, "Temmuz ayında IŞİD'ın yanı sıra Ramazan ve bayram tatilinin de etkisiyle Irak'a ihracatımızda büyük bir düşüş oldu. Ama biz biliyorduk ki Gaziantep ve Türkiye yatırım malı değil tüketim malı üretiyor. Tüketim maddeleri normal zamanda da savaş zamanında en fazla ihtiyaç duyulan şeylerdir. Dolayısıyla stokların erimesiyle birkaç ayda eski hale geleceğini düşünmüştük öyle de oldu. Eylül ayındaki rakamlar bize bunu gösterdi, Ekim de aynı şekilde olacak" dedi.

ORTALAMANIN İKİ KATI

Gaziantep'in üretim ve ihracat hedefine doğru hızla ilerlediğini kaydeden Bartık, "Rakamlara baktığımızda ülke ortalamasının en az iki katı büyüyor, ihracatta ortalamanın üzerinde gidiyor. Aslında görünmeyen bir yön var, Gaziantep sosyal anlamda da gelişmeye başladı. Özellikle turizmde çok ciddi yollar kaydedildi. Daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Oda olarak biz de bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü turizm olduğunda Gaziantep'e gelen turistin gastronomi, ticaret, kültür ve doğa turizmini konuşacak/görecek. Gaziantep bu konuda çok avantajlı bir kent. Turistik yerlerin yanı sıra ulaşım ve konuklama sorunumuz yok. Uçak seferleri habire artıyor, 5 yıldızlı otel sayısı 11'e çıktı. Bu altyapısıyla Gaziantep sanayi ve ticaretten sonra turizmde de var olduğunu gösterdi" diye konuştu.

FUARLAR KENTİ

Gaziantep'in artık gelişmeye başladığına dikkat çeken Bartık, "Burada artık suni de olsa kayak merkezi var, fuarlar kenti haline geldi. Dünyanın önemli fuar şirketleri gelip burada fuar düzenlemek istiyor. Halı fuarımız öyle mesela. 19-23 Kasım'da bir mobilya fuarı yapıyoruz, çok ciddi ilgi ve destek var. Bunlar Gaziantep'i daha da büyütecek. Diğer açıdan baktığımızda genç bir nüfusa sahibiz. Türkiye ortalaması 0-29 yaşta yüzde 49 iken bizde yüzde 55. Bu durum kentin hem bugününü hem de geleceğini daha iyi gösteriyor. Malzeme olmadan ne yaparsanız yapın olmuyor, bizim çok iyi malzememiz var. Bu saatten sonra Gaziantep'i kimse durduramaz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'i kimse tutamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN