Vali Erdal Ata: Gaziantep'in önceliği eğitim olmalıdır

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Vali Erdal Ata: Gaziantep'in önceliği eğitim olmalıdır

Gaziantep Valisi Erdal Ata, kentte büyük bir genç nüfus bulunduğunu, eğitim sorununu çözerek gelecekte topluma faydalı bir nesil yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi

Pek çok ilin nüfusundan daha fazla öğrenciye sahip olan Gaziantep'te son yıllarda eğitime yapılan yatırımlar dikkat çekiyor. Devletin yaptığı yatırımların yanı sıra hayırseverlerin de katkısıyla birkaç yıl içinde 5 bine yakın derslik yapıldı. 60 öğrenciyi geçen sınıf ortalamaları 40-45'lere indi. Vali Erdal Ata, her yıl 25 bine yakın öğrenci artışının olduğu kentteki okul ve derslik ihtiyacını 2015-2016 dönemindeki yatırımlarla kapatacaklarını söyledi.

520 BİN ÖĞRENCİ VAR

Gaziantep'te eğitim konusunun çözülmesi gereken sorunların en başında geldiğini belirten Vali Ata, "İlimizde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 520 bin civarında açık lise dahil olmak üzere öğrencimiz var. Biz bu çocuklarımızı eğer iyi eğitebilirsek, meslek sahibi yaparsak hem kendi hayatlarını kurtarmış olurlar hem de ülkemize faydalı birer fert haline gelirler. Tersi bir durumda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu anlayışla yaklaştığımız için eğitime daha fazla önem veriyoruz" dedi.

SINIF ORTALAMALARI DÜŞTÜ

Göreve başladığında Şahinbey ve Şehitkamil'de derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısının 55'ler seviyesinde olduğunu belirten Ata, "Hatta bazı okullarda 60'ı bulan öğrenci sayıları vardı. Şu an bunları 40-45'lere indirdik. Hedefimiz Türkiye ortalaması olan derslik başına düşen öğrenci sayısını 30'a indirmek ve tüm okullarımızda normal öğretime geçmek. Bu konuda ciddi çalışmalar yapıldı. Belki son birkaç yıllık dönemde en büyük yatırım eğitime yapıldı. Şu ana kadar 5 bine yakın derslik yaptık, hizmete açtık. İnşaatı devam eden ve ihalesini yapmakta olduğumuz bin 700 derslik var. Yani bunlar bittiğinde 6 bin 700 derslik kazandırmış olacağız" dedi.

HAYIRSEVER DESTEĞİ BÜYÜK
Vali Ata, okul yapımı için devletin tüm imkanlarının kullanıldığını, bunun yanı sıra hayırseverlerin de büyük bir destek sağladığını belirterek, okul yapımı için en büyük sorunun arsa sıkıntısı olduğunu söyledi. Ata, "Şu ana kadar 82 protokol imzaladık. Daha sırada bekleyen hayırseverlerimiz var. Ama okul yaptıracak arsa bulmakta problem yaşıyoruz. Onları çözdükçe de sırada bekleyen hayırseverlerimizle protokol imzalamaya devam edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Erdal Ata: Gaziantep'in önceliği eğitim olmalıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN