Türkiye'nin en iyi haber sitesi

firmalarında dijital dönüşüm

firmalarındaki dijital dönüşümü ortaya koymak için anket çalışması gerçekleştiren Expertera, dijital dönüşüme uygun bütçe ayrılması sonucunu vurguladı

Giriş Tarihi: 25.2.2018
Türk firmalarında dijital dönüşüm
Expertera, Türk firmalarının dijital dünyaya ne düzeyde uyum sağladığını belirlemek amacıyla uzmanlık platformundaki teknoloji uzmanlarıyla anket çalışması gerçekleştirdi. Ankette firmaların dijital olgunluk düzeyi 7 üzerinden 4.3 not alırken, geleneksel iş yapış modellerinin terk edilmesi, yenilikçi iş kültürünün yerleştirilmesi ve dijital dönüşüme uygun bütçe ayrılmasına vurgu yapıldı. Verilen not düzeyinin en önemli göstergesi ise firmalarda dijital dönüşümün başlamış olması. Dönüşen şirketlere yakından bakıldığında, bu firmaları başarıya taşıyan faktörlerin öncelikle doğru stratejinin belirlenmesi ve uygulaması, kurum içi yenilikçi bir kültür yaratılması ve yeterli bütçe ayrılması göze çarpıyor.

EN BÜYÜK EKSİK İNSAN FAKTÖRÜ
Ankete katılan teknoloji uzmanlarının büyük çoğunluğu dijital dönüşümde firmaların en büyük eksiğinin insan faktörü olduğunu belirtiyor. Uzun yıllar teknoloji sektöründe yönetici olarak çalışan Expertera Uzmanı Tunç Özgül, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Dijital dönüşümde firmaların dört temel eksiği var. Bunlar dijital dönüşümün yönetim kurulu ve CEO seviyesinde öncelikli ve uzun soluklu bir konu olarak ele alınmaması. Uçtan uca tüm iş süreçlerini kapsaması gerekirken, sadece üretilen ürün veya dijital pazarlama olarak dar bir bakış açısından bakılması, insan faktörünün çoğu zaman göz ardı edilmesi ve dönüşümü yönetmek için C seviyesinde (CDO) ve iş kolları tecrübesi olan bir yöneticinin atanmaması."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk firmalarında dijital dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN