Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in leri 'de tanıtıldı

Giriş Tarihi: 17.2.2016 11:58 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 12:01
Gaziantep'in mozaikleri İsviçre'de tanıtıldı

'in leri, "" kapsamında 'de tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneğinin yürüttüğü ""nin ilk uluslararası etkinliği, 'nin kültür ve kış sporları merkezi Gstaad'da düzenlendi.

Gstaad, böylece , Kahramanmaraş, Şanlıurfa ile Hatay Büyükşehir belediyelerinin desteği ve Danışma Kurulu Başkanı 'nın öncülüğünde yürütülen projenin uluslararası anlamda ilk tanıtım çalışmasına ev sahipliği yaptı.

Modacı 'in tasarladığı desenli kıyafetlerin büyük ilgi gördüğü davete, Britanya kraliyet ailesinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı , Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir belediyelerinin temsilcileri katıldı.

ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı , her ülkenin yüzlerce, binlerce, hatta bazen on binlerce yıllık tarihi eserlere sahip olduğunu belirtti.

Bütün insanlığa ait bu tarihi eserlerin üzerinde, gelecek kuşakların da hakkı bulunduğunu vurgulayan Çetindoğan, "Bu eserleri korumak, yaşatmak ve ne kadar değerli olduklarını hissettirerek tanıtımını yapmak son derece önemli, hassas ve bütün insanlık adına kutsal bir görevdir. İşte biz de çalışmalarımızı bu anlayış ve titizlik içinde sürdürmeye gayret ediyoruz" dedi.

"Mozaik Yolu Projesi" kapsamında MÖ 4 bin yıldan bugüne kadar sayısız uygarlık, kültür ve inançların izlerini taşıyan Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ile Şanlıurfa'da son yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan sayısız mozaik eserin bilinirliklerinin artması ve dünya çapında tanınması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in mozaikleri İsviçre'de tanıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN